Jak wygląda żywopłot z cisa?
Cis (Taxus) tworzy gęsty, nieregularny szpaler, który doskonale zatrzymuje hałas i zanieczyszczenia. Jego główną zaletą jest fakt, że jest całkowicie zimozielony, a więc nie gubi igieł jesienią. Największą ozdobą są miękkie, delikatne i błyszczące igły, które mają piękną, ciemnozieloną barwę. Co ciekawe cis nie posiada szyszek, ale wydaje owoce, które wyglądem przypominają nieco jagody (połknięte w całości nie są niebezpieczne, ale rozgryzione wywołują nieprzyjemne dolegliwości).
Owoce są drobne, w pięknej, czerwonej barwie, dzięki czemu cudownie odznaczają się na krzewach. Owocowanie odbywa się od września do listopada. Warto pamiętać, że cis rośnie wolno i długo, ale za to jest dość odporny na szkodniki, patogeny i niekorzystne czynniki zewnętrzne.
Jaki cis wybrać na żywopłot?
Na żywopłot można wykorzystać różne gatunki i odmiany, ale szczególnie popularne to: cis kolumnowy, cis pospolity i cis pośredni. Wszystkie mają małe wymagania i pięknie się prezentują, a dodatkowo dobrze znoszą przycinanie.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak założyć żywopłoty z cisa?
Przygotowanie
Przed nasadzeniem podłoże należy dokładnie przygotować, czyli je oczyścić z chwastów i spulchnić. Warto również zasilić glebę kompostem, obornikiem, odkwaszonym torfem lub nawozem wieloskładnikowym. Dzięki temu zwiększą się szansę, że żywopłot z cisu się dobrze przyjmie.
Sadzenie
Cisy osiągają znaczne rozmiary i dość mocno się rozrastają, dlatego nie należy ich sadzić zbyt gęsto. Najlepsze będzie rozmieszczenie sadzonek z rozstawem około 50 cm. Sadzonki należy umieszczać w przygotowanych dołkach (głębokość trzeba dopasować do bryły korzeniowej), a następnie podlać, zasypać ziemią i dokładnie przydeptać.
Pielęgnacja żywopłotu z cisa
Podlewanie
Cisy dość dobrze znoszą susze, ale najlepiej rosną, gdy mają stale wilgotną glebę. Dlatego warto zastosować ściółkowanie z torfu, słomy lub agrowłókniny, co zmniejsza parowanie wody z gleby. W pierwszych dwóch latach żywopłot należy regularnie podlewać podczas ciepłego i suchego lata.
Nawożenie
Raz w roku warto również stosować nawozy wieloskładnikowe lub naturalne (obornik, kompost), które dostarczą roślinie cennych składników pokarmowych.
Przycinanie
Żywopłot z cisu należy regularnie przycinane pod koniec czerwca, dzięki czemu roślina się lepiej zagęszcza.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: vergl@centrum.cz / Depositphotos