Logo
Logo

Żywopłot z cisa | Jak założyć? Jak pielęgnować?

Naturalne ogrodzenia, czyli żywopłoty to bardzo popularne rozwiązanie. Zapewniają naturalną ochronę przed hałasem, brudem i zanieczyszczeniami, a dodatkowo bardzo dobrze się prezentują. Najpopularniejsze są żywopłoty z roślin liściastych, jednak żywopłoty z roślin iglastych wyglądają równie pięknie, a dodatkowo stanowią ozdobę ogrodu przez cały rok.

Świetnym tego przykładem jest żywopłot z cisu. Jak sadzić cis na żywopłot? Jak dbać o żywopłot z cisa?  

Spis treści
Jak wygląda żywopłot z cisa?
Jak i kiedy sadzić żywopłot z cisa?
Jak pielęgnować żywopłot z cisa?

Jak wygląda żywopłot z cisa?   

Cis (Taxus) tworzy gęsty, nieregularny szpaler, który doskonale zatrzymuje hałas i zanieczyszczenia. Jego główną zaletą jest fakt, że jest całkowicie zimozielony, a więc nie gubi igieł jesienią. Największą ozdobą są miękkie, delikatne i błyszczące igły, które mają piękną, ciemnozieloną barwę. Co ciekawe cis nie posiada szyszek, ale wydaje owoce, które wyglądem przypominają nieco jagody (połknięte w całości nie są niebezpieczne, ale rozgryzione wywołują nieprzyjemne dolegliwości).

Owoce są drobne, w pięknej, czerwonej barwie, dzięki czemu cudownie odznaczają się na krzewach. Owocowanie odbywa się od września do listopada. Warto pamiętać, że cis rośnie wolno i długo, ale za to jest dość odporny na szkodniki, patogeny i niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Jaki cis wybrać na żywopłot?

Na żywopłot można wykorzystać różne gatunki i odmiany, ale szczególnie popularne to: cis kolumnowy, cis pospolity i cis pośredni. Wszystkie mają małe wymagania i pięknie się prezentują, a dodatkowo dobrze znoszą przycinanie.   

JAK FAJNIE MIEĆ OGRÓDEK / YouTube


Jak założyć żywopłoty z cisa?   

Przygotowanie
Przed nasadzeniem podłoże należy dokładnie przygotować, czyli je oczyścić z chwastów i spulchnić. Warto również zasilić glebę kompostem, obornikiem, odkwaszonym torfem lub nawozem wieloskładnikowym. Dzięki temu zwiększą się szansę, że żywopłot z cisu się dobrze przyjmie.

Sadzenie
Cisy osiągają znaczne rozmiary i dość mocno się rozrastają, dlatego nie należy ich sadzić zbyt gęsto. Najlepsze będzie rozmieszczenie sadzonek z rozstawem około 50 cm. Sadzonki należy umieszczać w przygotowanych dołkach (głębokość trzeba dopasować do bryły korzeniowej), a następnie podlać, zasypać ziemią i dokładnie przydeptać.

  

Pielęgnacja żywopłotu z cisa

Podlewanie
Cisy dość dobrze znoszą susze, ale najlepiej rosną, gdy mają stale wilgotną glebę. Dlatego warto zastosować ściółkowanie z torfu, słomy lub agrowłókniny, co zmniejsza parowanie wody z gleby. W pierwszych dwóch latach żywopłot należy regularnie podlewać podczas ciepłego i suchego lata.

Nawożenie
Raz w roku warto również stosować nawozy wieloskładnikowe lub naturalne (obornik, kompost), które dostarczą roślinie cennych składników pokarmowych.

Przycinanie
Żywopłot z cisu należy regularnie przycinane pod koniec czerwca, dzięki czemu roślina się lepiej zagęszcza.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: vergl@centrum.cz / Depositphotos

Autor
 Żywopłot z cisa | Jak założyć? Jak pielęgnować?
 Żywopłot z cisa | Jak założyć? Jak pielęgnować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)
Twoja strona ogrodu