Logo
Logo

Przycinanie cisa | Kiedy i jak formować cisy?

Cis to iglaste drzewo lub duży krzew o wiecznie zielonych igłach, dzięki czemu wspaniale się prezentuje przez cały rok. Cieszy się ogromną popularnością ze względu na ładny pokrój i wygląd oraz łatwość w uprawie. Bardzo wolno rośnie, więc doskonale sprawdzi się nawet w niewielkich ogrodach. Z cisów można tworzyć żywopłoty, ale też sadzić je na trawniku, przy rabatach, czy drzwiach, a wszędzie będą stanowić wspaniałą ozdobę. Dodatkowo cis bardzo dobrze znosi przycinanie, co pozwala na jego formowanie. Po co przycinać cisy? Kiedy i jak należy przycinać cis?

Spis treści
Po co przycinać cisy? Kiedy przycinać cisy? Jak przycinać cisy?

Po co przycinać cisy?

Cisy bardzo dobrze znoszą przycinanie, dlatego często wybierane są na krzewy do formowania. Jednak jest to zabieg nie tylko dekoracyjny, ale i pielęgnacyjny. Prawidłowe przycinanie odmładza roślinę, pozwala jej się lepiej zagęścić i poprawia jej ogólną kondycję. Dzięki temu roślina jest zdrowsza, silniejsza i lepiej wygląda, a dodatkowo wykazuje większą odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne, patogeny i szkodniki. Dlatego przycinanie należy wykonywać regularnie, wpisując to jako stały i ważny zabieg pielęgnacyjny w swoim kalendarzu ogrodniczym.

Kiedy przycinać cisy?

Najważniejsze przycinanie (higieniczne) powinno odbywać się wczesną wiosną, jeszcze zanim roślina wybudzi się z zimowego snu. Ważne, aby przycinanie wykonywać w bezmroźne i suche dni. W tym czasie należy przycinać cisa, usuwając wszystkie stare, zdeformowane lub uszkodzone gałęzie. Warto też przyciąć pędy nadmiernie wybujałe, aby zapewnić roślinie równomierny dostęp do światła oraz poprawić jej wygląd.

Drugie cięcie, jeśli jest konieczne, można przeprowadzić w sierpniu (najpóźniej do połowy miesiąca), aby gałązki zdążyły się zagoić i zdrewnieć przed zimą. Latem wykonuje się przede wszystkim cięcia formujące oraz usuwa wybujałe, ale wiotkie gałązki, które mogłyby się złamać pod ciężarem śniegu, co zwiększa ryzyko infekcji i chorób grzybowych.

Jeśli cis tego wymaga, to wiosną można go przyciąć dość drastycznie, odmładzając w ten sposób roślinę.

Jak przycinać cisy?

Przycinanie cisów jest bardzo proste, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą uzyskać piękne i zdrowe rośliny.

  • Przede wszystkim należy używać ostrego i czystego sekatora lub nożyc, aby nie zainfekować rośliny.
  • Młode cisy przycina się dość oszczędnie, usuwając jedynie zdeformowane lub wybujałe pędy, a starsze osobniki można drastycznie przycinać, wykonując cięcie odmładzające i usuwając wszystkie ogołocone oraz zbrązowiałe gałęzie, zwłaszcza jeśli jest ich bardzo dużo.
  • Cięcia formujące wykonuje się mniej więcej w połowie przyrostu z zeszłego sezonu tak, aby powyżej pąka gałązka miała około 10 cm długości.
  • Jeśli roślina ma już pożądaną wysokość i szerokość, to można usuwać całe przyrosty, aby utrzymać odpowiednią formę krzewu.
  • Niezależnie od wielkości rośliny zawsze należy dokładnie usuwać wszystkie uschnięte, zarażone, zdeformowane, czy przemarznięte gałązki, aby utrzymać dobrą kondycję cisu – dzięki temu będzie mógł on się dalej rozwijać, a z czasem się zagęści, „wypełniając” ewentualne luki.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Gundolf Renze / AdobeStock

Autor
Przycinanie cisa | Kiedy i jak formować cisy?
Przycinanie cisa | Kiedy i jak formować cisy?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl