Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Ciekawostki

Ambrowiec amerykański, balsamiczny (Liquidambar styraciflua) to drzewo liściaste z rodziny altyngiowatych (Altingiaceae). Pochodzi z terenów wschodnich Ameryki Północnej i jest często spotykane w krajach o łagodniejszym i cieplejszym klimacie.

Co to ambrowiec balsamiczy?

Ambrowiec balsamiczny to drzewo, które rośnie dość szybko. Dorasta do 20-25 m wysokości i dożywa do ok. 300 lat (średnia długowieczność). Ma pokrój zwężony i stożkowaty. Z czasem korona drzewa może stać się szersza. Konary i gałęzie wyrastają poziomo i mają tendencję do wyginania się do góry. Młode pędy są gęsto owłosione, po czym kora szarzeje i jest gładka podzielona na małe, kanciaste płytki. Dopiero na starszych okazach kora staje się brunatna, bruzdowana i chropowata (na pierwszy rzut oka podobna do dębu).

Liście ambrowca są trójklapowe u młodych roślin, a później 5-klapowe, a nawet 7 klapowe. Przypominają liście klonu. Górna powierzchnia blaszki liściowej jest błyszcząca, a spodnia wyraźnie jaśniejsza z pęczkami włosków przy nerwach. Ambrowiec balsamiczny najbardziej atrakcyjnie prezentuje się jesienią, kiedy liście przebarwiają się na kolory szkarłatne, czerwono-żółte oraz czerwono-zielone.

 
 

Ambrowiec amerykański to roślina jednopienna. Na jednym okazie znajdziemy kuliste kwiatostany męskie i żeńskie, z których tworzą się owocostany, które pozostają na drzewie przez zimę (podobne do tych, które tworzą platany).

Drzewo może wytwarzać odrosty korzeniowe.

Wymagania ambrowca balsamicznego

Drzewo najlepiej sadzić na stanowiskach nasłonecznionych i osłoniętych. Potrzebuje średnio żyznej, przepuszczalnej, świeżej gleby i dużej wilgotności (należy jednak pamiętać, że na stanowiskach wilgotnych rośliny bardziej odczuwają niskie temperatury!). Odczyn pH powinien wahać się od obojętnego do kwaśnego.

Ambrowiec amerykański nie jest mrozoodporny i małe drzewka łatwo przemarzają. Również duże okazy mogą mocno ucierpieć w zimie.

Jak pielęgnować, by był piękny i zdrowy?

Ambrowiec balsamiczny nie jest rośliną wymagającą i powinno się go podlewać w razie potrzeby, a młode rośliny do momentu, aż dobrze się ukorzenią. Nie wymaga nawożenia (choć dobrze reaguje na nawozy uniwersalne i organiczne) i jest dość odporny na krótkotrwałe susze.

Konieczne jest, by roślinę okrywać na zimę – jest to szczególnie istotne u młodych osobników.

Czy ambrowiec jest podatny na ataki szkodników i chorób?

W Polsce ambrowiec balsamiczny uważany jest za bardzo wytrzymałe drzewo, które nie choruje. Warto jednak wiedzieć, że liście ambrowca mogą być pożywieniem dla gąsienic ciem (np. z rodziny koszówek – małych, zwykle szarych motyli nocnych) czy miniarek.

Choroby, jakie mogą pojawić się na roślinach to np. raki drzew (praktycznie niemożliwe do zwalczenia narośla pojawiające się na pniach) oraz plamistości liści (zwykle niegroźna, pojawiająca się tylko na poszczególnych liściach). 

 
 

Zastosowanie ambrowca w ogodzie

W Europie na terenach o łagodniejszym klimacie drzewo to dość często możemy spotkać w parkach jako soliter czy też wzdłuż dróg na osiedlach jako luźny szpaler. Jest często stosowany w dużych ogrodach obok drzew, które przebarwiają się na żółto (klonów, modrzewi itp.).

Ciekawostki o ambrowcu balsamicznym

Roślina wydziela charakterystycznie pachnącą żywicę, która przez pewien czas była stosowana jako guma do żucia.

Drzewo to jest również cenione za swój aromat. Kiedy liście są zgniatane, wydzielają przyjemny, balsamiczny zapach.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde, WikimediaImages/Pixabay, "Liquidambar styraciflua"/Jorge Franganillo/CC BY 2.0