Logo
Logo

Jak zaprojektować wejście do domu, czyli przedogródek? | 15 gotowych pomysłów

Przez przedogródek, czyli wejście do domu od frontu budynku przechodzimy kilka lub nawet kilkanaście razy dziennie. To nieraz jedyne miejsce w ogrodzie, przez które przechodzą nasi goście. Dlatego należy szczególnie starannie je zaaranżować, by było estetyczne i funkcjonalne. Oto podstawowe zasady projektowania wejścia do domu i gotowe pomysły na jego aranżację!

Spis treści
Dlaczego aranżacja przedogródka jest tak ważna? To wizytówka domu! Jak zaprojektować przedogródek? Podstawa to funkcjonalność! Jakie rośliny posadzić w przedogródku? Jak urządzić wejście do domu? 15 pomysłów na przedogródek FILM: Jak zagospodarować miejsce przed domem? Porady eksperta

Podobnie jak przy projektowaniu całego ogrodu lub jednego z jego wnętrz, urządzając wejście do domu (tzw. przedogródek) trzeba dopasować jego styl oraz elementy małej architektury ogrodowej do całego założenia. To wizytówka całego ogrodu, więc trzeba pamiętać o kilku zasadach – rabaty lub kompozycje w donicach powinny być efektowne przez cały rok. Rośliny nie powinny zbyt mocno zasłaniać budynku (dobrze jest mieć widok z okien domu na ulicę lub choćby przestrzeń w pobliżu furtki i bramy wjazdowej na posesję).

Co możemy zrobić w przedogródku?
Podstawa to funkcjonalność

Wjazd na posesję od bramy do garażu, miejsca parkingowego lub wiaty garażowej dobrze jest zaplanować tak, by łatwo było wprowadzać samochód, by miejsce do parkowania nie było położone zbyt daleko od bramy i by droga do miejsca dla samochodu była możliwie jak najprostsza. Nie warto marnować zbyt wiele miejsca na działce na drogę. Lepiej przeznaczyć tę powierzchnię na rośliny.

Tych samych zasad należy się trzymać wytyczając ścieżkę prowadzącą od furtki do wejścia głównego do domu. Ścieżka powinna być możliwie jak najprostsza i nie mieć niepotrzebnych schodów. A jeśli już musimy je zrobić, powinny być wygodne, szerokie i każdy stopień powinien być dobrze zaakcentowany. Miejsce, w którym zaczynają i kończą się stopnie w przedogródku warto zaakcentować sadząc na ich początku i końcu charakterystyczną roślinę (np. zieloną rzeźbę w kształcie spirali lub kolumny, krzew szczepiony na pniu), albo stawiając dużą donicę z ciekawą kompozycją z roślin sezonowych czy rzeźbę.

Wybierając nawierzchnie na ścieżki, schody i podjazd pamiętajmy o tym, by nie były śliskie, ale też by były wykonane z materiałów odpornych na mróz. Aby nie zakrywać zbyt dużej powierzchni podłoża warstwą nieprzepuszczalną, warto stosować, tam gdzie to jest możliwe, ażurowe nawierzchnie bądź płyty zatopione w żwirze. Szczeliny między płytami chodnikowymi można też wypełnić bardzo roślinami okrywowymi odpornymi na deptanie.

jak zaprojektować wejście do domu fot. MAK Media GAP Gardens
Fot. MAK Media/GAP Gardens

Jakie rośliny wybrać na otoczenie wejścia do domu?
Gatunki do przedogródka

Większość przedogródków znajdujących się przy wejściu do domu to niewielka przestrzeń. Często nad ogrodzeniem od strony ulicy poprowadzone są linie energetyczne, które nie pozwalają sadzić zbyt mocno rozrastających się drzew. Poza tym to miejsce, w którym skupiamy się na komunikacji, więc ani krzewy, ani byliny rosnące na rabatach nie powinny być za szerokie, ani zbyt ekspansywne.

Przy wejściu do domu sadź karłowe odmiany drzew, gatunki o wąskich lub kulistych koronach, albo niezbyt ekspansywne pnącza.

Jakim kluczem kierować się wybierając rośliny na rabaty przy wejściu do domu? Przede wszystkim rabaty, podwyższone grządki lub kompozycje w donicach powinny być tak skomponowane, by przez wszystkie miesiące w roku przedogródek wyglądał efektownie. Warto więc posadzić tu choć kilka roślin iglastych lub zimozielonych, ale też gatunki cebulowe kwitnące wczesną wiosną, krzewy kwitnące zarówno wiosną, jak i latem oraz rośliny przebarwiające się jesienią.

Przy wejściu do domu nie należy sadzić dużych drzew, które szybko zasłonią dom, a co za tym idzie widok z domu na ulicę i przestrzeń przy wejściu na posesję. W ofercie szkółek i w centrach ogrodniczych znajdziemy mnóstwo odmian drzew o wąskich lub kulistych koronach i niewielkim wzroście.

Na bardzo małych przestrzeniach przy wejściu do domu sprawdzają się też pnącza osiągające 2-3 metry długości. Unikajmy tych silnie rosnących, jak winobluszcz, winorośl czy milin amerykański. W słonecznym lub lekko zacienionym przedogródku sprawdzają się powojniki, wiciokrzewy i róże pnące.

Pod krzewami warto posadzić byliny zadarniające lub o efektownych liściach, które będą ładnie się prezentować co najmniej od wiosny do jesieni (zależnie od stanowiska i rodzaju podłoża mogą to być funkie, bergenie, barwinek, żurawki, paprocie, dąbrówka rozłogowa, rozchodniki, golterie, runianka japońska).

Jak urządzić wejście do domu?
15 pomysłów na przedogródek

jak zaprojektować wejście do domu fot. MAK Media GAP Gardens
Fot. MAK Media/GAP Gardens
Nowoczesny budynek z formalnym, jeśli chodzi o układ i wybór nawierzchni, przedogródkiem. Na prostokątnych rabatach zastosowano wolno rosnące gatunki roślin, które mają delikatne, drobne liście i niczym mgiełka przysłaniają część elewacji. Nie stanowią jednak dla niej konkurencji. Kulista karłowa odmiana sosny na tle jasnego żwiru będzie wyglądała atrakcyjnie przez cały rok. Purpurowy klon palmowy będzie cieszyć oko pięknym ulistnieniem od wiosny do jesieni, a w okresie bezlistnym na tle żwiru ciekawie wyróżniać się będą jego czerowonawe pędy. Wiosną i latem urozmaiceniem będą nieduże byliny posadzone między krzewami.
jak zaprojektować wejście do domu fot. MAK Media GAP Gardens
Fot. MAK Media/GAP Gardens
Wejście do domu w stylu rustykalnym. Środek zajmuje waza otoczona bylinami kwitnącymi i o ozdobnych liściach. Na tle zimozielonej ściany z bluszczu na rabatach posadzono mnóstwo kolorowych i bardzo efektownych roślin kwitnących o różnych porach roku. Aby przedogródek kipiał od kwiatów, posadzono je także w donicach. Gatunki sezonowe kwitnące latem jesienią można zastąpić chryzantemami i wrzosami.
jak zaprojektować wejście do domu fot. MAK Media GAP Gardens
Fot. MAK Media/GAP Gardens
Przy tym wejściu do domu na rośliny nie ma dużo miejsca – jedynie wąskie paski. Ale wykorzystano tu każdy centymetr kwadratowy – kępy kwitnących wiosennych bylin pojawiają się we wszystkich szczelinach między kamieniami, a purpurowe rojniki, które są efektowne przez cały rok widać nawet na górnych krawędziach słupków przy murkach. Stanowią ciekawe zestawienie z fioletowymi kwiatami na wąskich rabatach. Na zdjęciu widać, jak przedogródek prezentuje się wiosną. Jednak widać, że latem to miejsce nie będzie smutne, ponieważ przy ścianie domu posadzone zostały różane krzewy. Obwódka z bukszpanu osłania rabaty od strony schodów i jest ciekawym tłem dla roślin przez cały rok.
jak zaprojektować wejście do domu fot. MAK Media GAP Gardens
Fot. MAK Media/GAP Gardens
Formalne i stonowane w doborze roślin wejście do domu z przewagą krzewów. Ścieżka prowadzi prosto od furki do drzwi frontowych, ale po drodze każdego ucieszy zielony tunel z cisów i formowanych drzew. Wejście na schody przy drzwiach akcentują dwa bukszpany formowane na kształt stożków. Zimą zarówno niskie krzewy, jak i drzewa można ozdobić świątecznymi lampkami, by wprowadzić świąteczny nastrój.
jak zaprojektować wejście do domu fot. MAK Media GAP Gardens
Fot. MAK Media/GAP Gardens
Jeśli przed wejściem do domu jest sporo miejsca, można zaaranżować nawet dwa oddzielne wnętrza. Tutaj przestrzeń podzielona została łukiem, po którym pnie się róża. Ale jednocześnie ścieżka od furtki do wejścia do domu jest dobrze widoczna i goście nie zabłądzą. Kuliste, zimozielone bukszpany widoczne z daleka przyciągają wzrok i tworzą obramowanie dla niedużej rabaty pod oknem. Przy ulicy posadzona została robinia akacjowa 'Frisia' o ciekawym żółtym ulistnieniu i koronie nie przekraczającej 5 m szerokości. Pod nią widać zimozielony ostrokrzew, zimozieloną trzmielinę Fortune'a oraz wielkie liście półzimozielonej bergenii, która wiosną zakwitnie spektakularnie na różowo.
jak zaprojektować wejście do domu fot. MAK Media GAP Gardens
Fot. MAK Media/GAP Gardens
Otoczony niskim żywopłotem przedogródek od południowej strony domu został zaprojektowany w sposób nowoczesny, ale z akcentem śródziemnomorskim. Od furtki do wejścia do domu prowadzi ścieżka z jasnych płyt ułożonych na tle ciemnoszarego żwiru. Nad ścieżką widać dwie kuliste, szczepione na pniu surmie (Catalpa) 'Nana' – drzewa o powolnym wzroście i gęstych koronach. Na przeciwko okna wychodzącego na ulicę widać pas białych hortensji, które przez całe lato rozjaśniają to miejsce i przyciągają wzrok. Dużą, prostokątną kwaterę pozostawiono dla lawendy, która od czerwca do lipca kwitnie, ale przez cały rok cieszy oko srebrzystoszarym ulistnieniem. Lekkości przy elewacji dodaje kępa trawy ozdobnej, trzcinnika ostrokwiatowego; jego kwiatostany będą utrzymywać się do późnej jesieni.
jak zaprojektować wejście do domu fot. MAK Media GAP Gardens
Fot. MAK Media/GAP Gardens
Na małej przestrzeni najlepiej zastosować możliwie najprostszy układ. Wejście do domu akcentują trzy stożkowate, karłowe świerki. Na placyku wyłożonym kostką dla roślinności wygospodarowano kwadratową rabatę, po środku której posadzono oliwkę. W polskich warunkach klimatycznych oliwka nie przetrwa zimy na zewnątrz; rośliną, która jest mało wymagająca i ma podobny pokrój oraz ulistnienie jest wierzba. Oliwkę można zastąpić wierzbą szczepioną na pniu o małej koronie, np. popularną wierzbą japońską (Salix integra) 'Hakuro nishiki', wierzbą szwajcarską (S. helvetica) szczepioną na pniu lub wierzbą iwą (S. caprea) 'Curly Locks' o poskręcanych pędach. Zamiast trawnika ziemię na rabacie okrywają niskie byliny. W takim miejscu sprawdzi się mało wymagający karmnik ościsty (Sagina subulata).
jak zaprojektować wejście do domu fot. MAK Media GAP Gardens
Fot. MAK Media/GAP Gardens
Nietypowy, trójkątny przedogródek z wejściem na posesję znajdującym się w narożniku został zaprojektowany tak, by droga do drzwi frontowych była wyraźnie wytyczona, ale też by roślinność ciekawie urozmaicała całą przestrzeń. Jasna ścieżka z płyt prowadzi lekkim zygzakiem, a na niej postawiono gliniane cylindryczne donice z miniaturowymi żywotnikami szczepionymi na pniu. Dwie duże gliniane donice z oliwkami postawiono przy wejściu do domu, dzięki temu wyraźnie widać, gdzie ono się znajduje. Kuliste bukszpany posadzono zarówno na wąskiej rabacie pod oknami, jak i na rabacie po drugiej stronie ścieżki. Strzyżony żywotnik w formie stożka jest elementem dominującym i spinającym całą kompozycję. Może służyć jako świąteczne drzewko w okresie Bożego Narodzenia.
jak zaprojektować wejście do domu fot. Proven Winners
Fot. Proven Winners
Nieduży przedogródek z wejściem do domu w narożniku budynku wypełniają dwie rabaty – duża z okrywowych roślin zimozielonych i wąska z roślin sezonowych. Dominującym akcentem są kompozycje w donicach znajdujące się przy najważniejszym punkcie – drzwiach frontowych. Nawierzchnia ścieżki została dopasowana do ceglanej elewacji budynku, a jasnobrązowe donice nie wyróżniają się zbyt mocno, ale są świetnym tłem dla jasnożółtych liści wilca ziemniaczanego oraz różnokolorowych koleusów.
jak zaprojektować wejście do domu fot. Proven Winners
Fot. Proven Winners
Gdy przy wejściu do domu mamy do dyspozycji tylko schody i kilka metr kwadratowy z każdej strony po bokach, najlepiej postawić na rośliny iglaste o różnym kolorze igieł – tu widać żywo zielony żywotnik, ciemnozielony rozłożysty cis i karłowy, srebrzysty świerk. Na okres od wiosny do jesieni przy wejściu postawiono kompozycje w ciemnobrązowych donicach, które kipią kolorami i ożywiają całość.
jak zaprojektować wejście do domu fot. Proven Winners
Fot. Proven Winners
Szeroka ścieżka z jasnoszarych kamiennych płyt wiodąca do eleganckiego wejścia do domu w stylu amerykańskim obsadzona została głównie sezonowymi gatunkami roślin. Posadzone zostały one dużymi kępami lub pasami i tworzą pietra, dzięki temu wszystkie są idealnie wyeksponowane. Przy drzwiach wejściowych do domu postawiono kilka donic (wyższe przy wejściu, niższe po bokach), w których znajdują się te same gatunki roślin, które widać na rabacie. Dzięki temu cała kompozycja jest spójna. 
jak zaprojektować wejście do domu  fot. Proven Winners
Fot. Proven Winners
Na tej posesji przedogródek łączy się z częścią rekreacyjną ogrodu. Na wprost bramy i furtki znajduje się brama garażowa, a do wejścia do domu wchodzi się z boku idąc ścieżką wytyczoną po łuku. Na końcu łuku wyraźnie rysują się stożkowate iglaste krzewy. Przy głównej ścieżce założono dużą rabatę z drzewem pośrodku, a pod nim od strony domu posadzono pas kulistych krzewów bukszpanów, natomiast od strony trawnika kępy traw ozdobnych i bylin oraz pasy kolorowych roślin jednorocznych, które mocno przyciągają wzrok. Dodatkowe akcenty kolorystyczne stanowią nieduże donice w punktach charakterystycznych przedogródka – przy drzwiach do budynku oraz przy bramie garażowej.
jak zaprojektować wejście do domu fot. Proven Winners
Fot. Proven Winners
To wejście do domu zostało wyraźnie zaakcentowane nie tylko roślinnością, ale też dwoma półkolistymi murkami, po bokach których posadzono krzewy i byliny. Zielonobiałe hortensje ożywiają ten przedogródek przez całe lato, natomiast zielonobordowe liście żurawek posadzonych w kępach od frontu, naprzemiennie z funkiami i szałwiami ciekawie wyglądają przez cały sezon. Pomiędzy bylinami już w marcu mogą wyrastać wiosenne kwiaty cebulowe. Donice z fioletowymi i różowymi roślinami sezonowymi jesienią można wypełnić wrzosami, wrzoścami lub drobnokwiatowymi chryzantemami.

FILM: Jak zagospodarować miejsce przed domem?
Porady eksperta

Źródło: Bricomarché z pasją / Youtube

 

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe MAK Media/GAP Gardens

Autor
Jak zaprojektować wejście do domu, czyli przedogródek? | 15 gotowych pomysłów
Jak zaprojektować wejście do domu, czyli przedogródek? | 15 gotowych pomysłów
Małgorzata Wójcik
Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Twoja strona ogrodu