Zieleń przy wejściu do domu: zasady planowania
To, co najważniejsze przy aranżacji zieleni przed wejściem do domu, to dekoracyjność nasadzeń przez cały rok. Zależnie od tego, jaką ilością miejsca dysponujesz, postaraj się posadzić choć jedną roślinę zimozieloną lub o efektownym pokroju po zrzuceniu liści.
Styl tzw. przedogródka, czyli roślinności przed domem musi pasować zarówno do stylu budynku, jego koloru, jak i nawierzchni ścieżek i podjazdów. Równocześnie rośliny znajdujące się przed domem muszą współgrać z tymi, które rosną w pozostałych częściach ogrodu. Jeśli ogród ma już swój styl, przed wejściem do domu nasadzenia muszą harmonijnie się z nim łączyć.
Inne rośliny będą pasować do ogrodu urządzonego w stylu nowoczesnym, inne do nasadzeń rustykalnych czy angielskich, a zupełnie inne do ogrodów orientalnych, np. japońskich czy leśnych.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Kompozycja przed domem musi być efektowna o każdej porze roku – wiosną, latem, jesienią i zimą. Jeśli lubisz tworzyć sezonowe kompozycje w doniczkach, zaplanuj miejsca na pojemniki, ale ustaw je tak, by nie przeszkadzały wchodzeniu do domu. Jeśli zimą chcesz udekorować ogród świątecznymi lampkami, właśnie przed domem posadź niewielkie iglaste drzewko, które będzie łatwo ozdobić i które będzie witało domowników oraz gości przed progiem Twojego domu.
Tworząc kompozycję ogrodu frontowego wybierz motyw przewodni – jeśli masz dużo miejsca, posadź jedno niezwykłe drzewo (dobierz odmianę tak, by dać jej możliwość rozrośnięcia się i by nie zasłaniała zanadto widoku z domu na ulicę); wybierz taką odmianę, aby po kilku latach gałęzie nie dorastały do elewacji budynku czy połaci dachu.
Skup się na roślinach o niezbyt szerokich koronach, odmianach kulistych, kolumnowych lub wręcz karłowych. Najbardziej efektowną rośliną, pod względem pokroju, koloru kwiatów lub liści zaakcentuj wejście do domu, wejście na schody. Te same akcenty możesz powtórzyć przy furtce lub bramie wjazdowej.
Jeżeli chcesz stworzyć mieszaną rabatę lub rabatę bylinową z roślin kwitnących, dobrym sposobem na jej wyeksponowanie blisko wejścia do domu będą obwódki – niskie formowane żywopłoty, które "złapią" kompozycję w ramy i będą widoczne nie tylko w sezonie, ale też jesienią i zimą.
Drzewa przed wejściem do domu
Jeśli miejsce przed wejściem do domu jest słoneczne i ciepłe, można wybrać magnolię, która wczesną wiosną wzbudzi emocje u każdego, kto na nią spojrzy, albo równie efektownie kwitnącą wiśnię ozdobną czy rajską jabłoń. Pięknym drzewem, które zakwitnie wczesną wiosną jest judaszowiec. Efektowne liście i oryginalny wygląd przed domem zapewni tulipanowiec amerykański oraz miłorząb japoński. W lekkim cieniu sprawdzi się choina kanadyjska, klon palmowy oraz grab pospolity (świetny gatunek do formowania i na żywopłoty).
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Na niewielkiej przestrzeni sprawdzą się brzozy pożyteczne 'Doorenbos', kuliste surmie 'Nana', klony palmowe oraz klony pospolite 'Globosum' i 'Golden Globe'. podczas wybierania nasadzeń warto także zwrócić uwagę na wolno rosnące i zajmujące niewiele miejsca odmiany grabów (np. 'Monument'), buków czy dębów.
Sumaki tworzą odrosty korzeniowe, które mogą pojawiać się w miejscach niepożądanych, dlatego to rośliny do dużych ogrodów i do sadzenia z dala od domu.
Krzewy w ogrodzie frontowym przy domu
Choć drzewa przykuwają uwagę swoją wielkością i majestatem, dają cień i tworzą niepowtarzajny nastrój, przy wejściu do domu nie można zapominać o krzewach. Wychodząc z budynku właśnie nie nie najpierw zwracamy uwagę, gdyż znajdują się na poziomie naszego wzroku.
Na zacienionym stanowisku doskonale sprawdzają się zimozielone różaneczniki, laurowiśnie oraz pierisy. Formowane cisy oraz bukszpany należą do klasyki i nigdy się nie znudzą. Można z nich stworzyć akcenty w ważnych miejscach, formować je w rozmaite kształty, a w grudniu ozdobić lampkami. W lekkim cieniu można też sadzić irgi (dla kolorowych owoców) oraz lilaki Meyera o pachnących kwiatach. Półcień to też doskonałe miejsce do uprawy hortensji ogrodowych. Razem z funkiami i paprociami będą wyglądać niezwykle efektownie, szczególnie w okresie kwitnienia.
W słonecznym miejscu przy wejściu do domu doskonale sprawdzają się sosny o karłowym pokroju. Na szczególną uwagę zasługują mało wymagające kosodrzewiny oraz różne odmiany jałowców. Amatorom roślin kwitnącym polecamy hortensje bukietowe oraz róże (odmiany powtarzające kwitnienie), a osobom, które preferują rośliny zimozielone – ogniki szkarłatne. Tam, gdzie jest nie tylko słonecznie, ale i zacisznie, można posadzić budleje, lawendy wąskolistne oraz kwitnące pod koniec lata perowskie łobodolistne (szczególnie dobrze sprawdzają się w kompozycjach preriowych i na rabatach żwirowych).
Byliny w przedogródku
Tworząc rabaty bylinowe przy wejściach do domu, warto wybierać gatunki długo kwitnące i powtarzające kwitnienie oraz takie, które po przekwitnięciu będą miały efektowne liście. Do najczęściej wybieranych roślin na ozdobę wejścia do domu należą funkie, naparstnice i języczki, a także żurawki oraz serduszka. W ogrodach w stylu nowoczesnym coraz częściej wejścia do domów zdobią kępy traw ozdobnych – niskie rozplenice lub różne odmiany miskantów.
Przy ścieżkach wiodących do wejścia do domu warto też sadzić kępy liliowców, tworzące zwarte kobierce bodziszki, doskonale radzące sobie w cieniu parzydła leśne i paprocie – przy wejściu do domu warto posadzić gatunki zimozielone paproci, takie jak języcznik zwyczajny lub podrzeń żebrowiec.
Aby nie zostawiać pod krzewami gołej ziemi warto pozwolić się rozprzestrzenić na rabatach dąbrówce rozłogowej, zimozielonemu barwinkowi i runiance japońskiej. Jeśli chcemy, aby wejście do domu wyglądało efektownie wczesną wiosną, nie zapomnijmy o roślinach cebulowych – żonkilach, hiacyntach czy tulipanach. Sadźmy je dużymi grupami lub łanami, aby uzyskać możliwie jak największy efekt.
Pnącza przy wejściu do domu
W ogrodzie w stylu angielskim lub rustykalnym często przy wejściach do domów pojawiają się pnącza. Dom owinięty zieloną warstwą liści zimozielonego bluszczu lub stanowiący podporę dla olśniewająco kwitnącej glicynii wygląda wspaniale. Jeśli wolisz mniej ekspansywne pnącza, możesz wybrać do posadzenia przy wejściu do domu pnącą różę, a do niej dobrać do pary ciekawą odmianę powojnika.
Na stanowisku zacienionym nad wejściem do domu może wić się hortensja pnąca, albo winobluszcz pięciolistkowy, który jesienią wspaniale się przebarwi i owocami nakarmi ogrodowe ptaki.
Rośliny w donicach
Przy wejściu do domu warto stawiać pojedyncze duże donice – dwie po dwóch stronach drzwi lub jedną przy schodach, na ganku lub przy ścieżce. Warto tworzyć w nich kompozycje składające się z krzewu np. uprawianego na pniu (np. z zimozielonej trzmieliny Fortune'a w cieniu lub róży w słońcu) bądź niewielkiego topiaru, bylin i roślin sezonowych. Dzięki temu donica będzie długo wyglądać efektownie. Jeśli pojemnik jest duży i głęboki, można w nim jesienią posadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną.
W pojemnikach blisko wejścia do wczesnej wiosny warto uprawiać bratki. Wiosną i latem donice mogą zdobić klasycznie pelargonie, surfinie lub znoszące cieniste miejsca niecierpki, zaś jesienią wrzosy, chryzantemy i paprocie.
Zdjęcia tytułowe: Spiroview Inc., Paul Maguire, karamysh, Photographee.eu / AdobeStock