Logo

Judaszowiec południowy | Dlaczego łatwo się w nim zakochać?

Co sprawia, że na myśl o tym drzewie ogrodnikom rośnie puls, zaczyna drżeć głos lub myśli odpływają gdzieś w bajkowe przestrzenie? Judaszowiec południowy ma kilka niezwykłych cech, między innymi jedyne w swoim rodzaju kwiaty. Może i Ty marzysz, by posadzić go w ogrodzie? Moim zdaniem jest tego wart.

Spis treści
Jak wygląda judaszowiec południowy? Jakie niezwykłe cechy ma ta roślina? Gdzie sadzić judaszowca?

Oferty szkółek są coraz bogatsze, w centrach ogrodniczych znajdujemy coraz bardziej oryginalne rośliny, które pochodzą z różnych zakątków świata. Nie wszystkie dobrze radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych, ale jest jeden niezwykły gatunek, który mogę polecić z czystym sumieniem.

Zakochałam się w nim od pierwszego wejrzenia i po latach uprawiania go w ogrodzie jestem wciąż zachwycona. Wiosną tworzy różową chmurę z kwiatów, która dopełnia rozwijające się pod spodem kompozycje z wczesnych bylin i różnokolorowych roślin cebulowych.

różowe kwiaty judaszowca południowego wiosną na trawniku w ogrodzie
Fot. Juan Carlos Alonso AdobeStock
Różowe kwiaty judaszowca południowego są piękne, ale też jadalne. Można zbierać je do wiosennych sałatek

Co to jest judaszowiec południowy?

Judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum) to liściaste drzewo zrzucające na zimę liście. Tworzy ładną, luźną koronę i nie osiąga zbyt dużej wysokości. Często ma pochylony pień lub tworzy kilka pni i wygląda jak wysoki krzew. Wygląda w ogrodzie bardzo malowniczo. W polskich warunkach klimatycznych osiąga zazwyczaj 5-7 m wysokości.

Z uwagi na dużą wrażliwość na mrozy, ten gatunek należy sadzić w ciepłych i zacisznych miejscach w ogrodach. Nie może być narażony na silne, zachodnie wiatry. U mnie rośnie od południowo-wschodniej strony domu, pojedynczo i dzięki temu można w pełni podziwiać jego niezwykłą urodę. A kiedy jest najbardziej dekoracyjny?

judaszowiec południowy kwitnący wiosną w ogrodzie oraz latem i jesienią ozdobny z liści
Fot. Richard, Tanya, Maria Brzostowska, BeSilvestre / AdobeStock
Judaszowiec wczesną wiosną, latem i jesienią

Oryginalny wygląd o każdej porze roku

Już wczesną wiosną, w kwietniu, judaszowiec południowy rozpoczyna kwitnienie. Jego różowe, motylkowe kwiaty same w sobie są wyjątkowo urocze. Są poza tym zebrane w pęczki, więc robią wrażenie bo jest ich dużo i wyrastają w nietypowych miejscach dla roślin – nie tylko na cienkich pędach, ale też na pniu i grubszych gałęziach. Wspaniale kontrastują z ciemną korą rośliny. 

różowe i białe kwiaty judaszowca południowego wiosną w ogrodzie
Fot. sunday_morning, irairopa / AdobeStock
Najczęściej w ogrodach uprawia się czysty gatunek kwitnący na różowo. Ale wart uwagi jest także judaszowiec 'Alba' o śnieżnobiałych kwiatach
Fot. iVerde
Rozwijające się wiosną liście judaszowca mają zielono-brunatne zabarwienie

Judaszowiec kwitnie przed rozwojem liści. Gdy kończy kwitnienie, robi się coraz cieplej, drzewo zaczyna wypuszczać ładne, zaokrąglone, nerkowate liście. Wiosną liście cieszą oko świeżą zielenią, ale i potem przez całe lato wyglądają atrakcyjnie.

Pod koniec sezonu ogrodniczego, jesienią, liście judaszowca zaczynają się przebarwiać i przybierają żółty kolor. Drzewo wówczas wygląda przepięknie, szczególnie że żółty kolor blaszek liściowych jest doskonale widoczny na tle ciemnych pędów rośliny.

Gdy liście w końcu opadną, na judaszowcu jeszcze przez wiele tygodni, aż do zimy, wiszą strąki. Choć są brunatne, przyciągają wzrok i są wspomnieniem po wiosennym spektaklu, który zaprezentowały kwiaty.

liście i strąki judaszowca południowego
Fot. spline_x AdobeStock
Latem judaszowca zdobią liście i strąki z nasionami

Wykorzystanie judaszowca w ogrodzie

Ze względu na spektakularne wiosenne kwitnienie i ładny pokrój judaszowiec południowy zasługuje na specjalne miejsce w ogrodzie. Najlepiej sadzić go pojedynczo, jako soliter. Warto go posadzić w takim miejscu, by był widoczny z okien domu. Musi mieć oczywiście zapewnione ciepłe i słoneczne stanowisko, ale też tyle miejsca, by można było podziwiać całą jego sylwetkę.

Dlatego, jeśli mamy przestronny przedogródek, możemy posadzić judaszowiec od frontu domu, a jeśli część rekreacyjna ogrodu jest większa, lepiej posadzić drzewo tak, by można było je podziwiać z domu, z tarasu i podczas wypoczynku. Może też rosnąć blisko ścieżki prowadzącej w głąb ogrodu lub malowniczo rozpościerać gałęzie nad oczkiem wodnym.

Zdjęcia tytułowe: sunday_morning, spline_x, BeSilvestre / AdobeStock

Autor
Judaszowiec południowy | Dlaczego łatwo się w nim zakochać?
Judaszowiec południowy | Dlaczego łatwo się w nim zakochać?
Maja Wiśniewska

Pasjonatka ogrodnictwa, która chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, pisząc praktyczne porady.

Tagi

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl