Oferty szkółek są coraz bogatsze, w centrach ogrodniczych znajdujemy coraz bardziej oryginalne rośliny, które pochodzą z różnych zakątków świata. Nie wszystkie dobrze radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych, ale jest jeden niezwykły gatunek, który mogę polecić z czystym sumieniem.
Zakochałam się w nim od pierwszego wejrzenia i po latach uprawiania go w ogrodzie jestem wciąż zachwycona. Wiosną tworzy różową chmurę z kwiatów, która dopełnia rozwijające się pod spodem kompozycje z wczesnych bylin i różnokolorowych roślin cebulowych.
Co to jest judaszowiec południowy?
Judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum) to liściaste drzewo zrzucające na zimę liście. Tworzy ładną, luźną koronę i nie osiąga zbyt dużej wysokości. Często ma pochylony pień lub tworzy kilka pni i wygląda jak wysoki krzew. Wygląda w ogrodzie bardzo malowniczo. W polskich warunkach klimatycznych osiąga zazwyczaj 5-7 m wysokości.
Z uwagi na dużą wrażliwość na mrozy, ten gatunek należy sadzić w ciepłych i zacisznych miejscach w ogrodach. Nie może być narażony na silne, zachodnie wiatry. U mnie rośnie od południowo-wschodniej strony domu, pojedynczo i dzięki temu można w pełni podziwiać jego niezwykłą urodę. A kiedy jest najbardziej dekoracyjny?
Oryginalny wygląd o każdej porze roku
Już wczesną wiosną, w kwietniu, judaszowiec południowy rozpoczyna kwitnienie. Jego różowe, motylkowe kwiaty same w sobie są wyjątkowo urocze. Są poza tym zebrane w pęczki, więc robią wrażenie bo jest ich dużo i wyrastają w nietypowych miejscach dla roślin – nie tylko na cienkich pędach, ale też na pniu i grubszych gałęziach. Wspaniale kontrastują z ciemną korą rośliny.
Judaszowiec kwitnie przed rozwojem liści. Gdy kończy kwitnienie, robi się coraz cieplej, drzewo zaczyna wypuszczać ładne, zaokrąglone, nerkowate liście. Wiosną liście cieszą oko świeżą zielenią, ale i potem przez całe lato wyglądają atrakcyjnie.
Pod koniec sezonu ogrodniczego, jesienią, liście judaszowca zaczynają się przebarwiać i przybierają żółty kolor. Drzewo wówczas wygląda przepięknie, szczególnie że żółty kolor blaszek liściowych jest doskonale widoczny na tle ciemnych pędów rośliny.
Gdy liście w końcu opadną, na judaszowcu jeszcze przez wiele tygodni, aż do zimy, wiszą strąki. Choć są brunatne, przyciągają wzrok i są wspomnieniem po wiosennym spektaklu, który zaprezentowały kwiaty.
Wykorzystanie judaszowca w ogrodzie
Ze względu na spektakularne wiosenne kwitnienie i ładny pokrój judaszowiec południowy zasługuje na specjalne miejsce w ogrodzie. Najlepiej sadzić go pojedynczo, jako soliter. Warto go posadzić w takim miejscu, by był widoczny z okien domu. Musi mieć oczywiście zapewnione ciepłe i słoneczne stanowisko, ale też tyle miejsca, by można było podziwiać całą jego sylwetkę.
Dlatego, jeśli mamy przestronny przedogródek, możemy posadzić judaszowiec od frontu domu, a jeśli część rekreacyjna ogrodu jest większa, lepiej posadzić drzewo tak, by można było je podziwiać z domu, z tarasu i podczas wypoczynku. Może też rosnąć blisko ścieżki prowadzącej w głąb ogrodu lub malowniczo rozpościerać gałęzie nad oczkiem wodnym.
Zdjęcia tytułowe: sunday_morning, spline_x, BeSilvestre / AdobeStock