Kiedy i jak sadzić kwiaty cebulowe?
Rośliny cebulowe sadzi się do gruntu jesienią, ale nie wszystkie o tej samej porze, gdyż jedne potrzebują więcej czasu i ciepła aby się ukorzenić przed zimą niż inne. Jeśli nie weźmiemy tych różnic pod uwagę i posadzimy rośliny zbyt późno lub zbyt wcześnie, to albo nie zdążą się ukorzenić i wiosną nie zakwitną, albo wykiełkują przed przymrozkami i zmarzną. Jeśli nie chcemy popełnić błędu, najlepiej zapiszmy terminy sadzenia poszczególnych roślin w kalendarzu, dzięki czemu nic nam nie umknie.
Jesienne sadzenie cebulek powinniśmy rozpocząć od takich gatunków jak korona cesarska, narcyz i szachownica, które sadzi się już pod k. VIII lub na pocz. IX. Od poł. IX do poł. X możemy sadzić pozostałe gatunki, w tym min. cebulice, czosnki ozdobne, hiacynty, przebiśniegi, szafirki, krokusy i irysy. Na koniec zostawmy sobie tulipany, które możemy posadzić nawet w X, choć optymalny termin ich sadzenia też przypada na poł. IX do poł. X.
Cebulki poszczególnych gatunków roślin mają różną wielkość, ale nie musimy pamiętać, jak głęboko należy sadzić każdą z nich, bo wystarczy, że zapamiętamy jedną, generalną zasadę: cebulki sadzimy na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości, zawsze piętką do dołu. Warto wprawdzie dostosować głębokość sadzenia do typu gleby i na cięższych podłożach posadzić cebulki 2-3 cm. płyciej, a na lżejszych 2-3 cm. głębiej, ale jeśli o tym zapomnimy i zastosujemy się do ogólnej zasady, też będzie dobrze.
Jest jeszcze jedna sprawa, którą powinniśmy wziąć pod uwagę przy sadzeniu kwiatów cebulowych. Jeśli w naszym ogrodzie lub jego sąsiedztwie buszują nornice lub inne gryzonie, gustujące w cebulkach, posadźmy rośliny w specjalnych koszyczkach, które ochronią je przed zakusami szkodników.
Warunki uprawy roślin cebulowych
Termin i sposób sadzenia cebulek to jednak nie wszystko, gdyż rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują też odpowiednich warunków uprawy. Dla większości z nich idealne będzie ciepłe, słoneczne lub półcieniste stanowisko i żyzna, przepuszczalna, próchnicza, lekko wilgotna gleba. I chociaż poszczególne gatunki mogą mieć dodatkowe oczekiwania, jeśli zostaną posadzone na takim właśnie stanowisku, też sobie poradzą. Żadne nie będą natomiast tolerowały zimnej, ciężkiej i mokrej ani suchej, piaszczystej i jałowej gleby oraz cienistego stanowiska, bo w takich warunkach albo w ogóle nie zakwitną, albo zgniją i obumrą.
Wiosenne kwiaty cebulowe w ogrodzie
Kiedy wiemy już jak, gdzie i kiedy sadzić rośliny cebulowe, możemy przystąpić do wybierania dla nich miejsca w ogrodzie. Jeśli chcemy cieszyć się feerią barw przez całą wiosnę, w centralnej części ogrodu zaplanujmy sporą rabatę, złożoną głównie z wiosennych kwiatów cebulowych. Z przodu posadźmy najniższe rośliny kwitnące wcześnie (III i IV - np. krokusy, przebiśniegi, tulipany botaniczne, puszkinie) i nieco później (IV-VI - np. cebulice, śniadki, szafirki, hiacynty), a na drugim planie umieśćmy wyższe gatunki, także kwitnące w różnych terminach (IV i V - wysokie szachownice i tulipany oraz V-VI - czosnki ozdobne i późne tulipany).
Aby było jeszcze bardziej kolorowo, do całej kompozycji możemy dodać niezapominajki, stokrotki i bratki. Kiedy wszystkie zakwitną, wiosenny festiwal kolorów i aromatów mamy zapewniony. Nie zapomnijmy jednak przy tym o towarzystwie bylin (np. liliowce, funkie, bodziszki, brunery wielkolistne, rozchodniki okazałe, wiesiołki, przywrotniki, przetaczniki), bo kiedy po wiosennych kwiatach rabata opustoszeje, one ładnie zasłonią ją swoimi liśćmi i kwiatami.
Rośliny cebulowe mogą być też atrakcyjnym uzupełnieniami skalniaków, na których będą ładnie komponowały się z floksami szydlastymi, rojnikami, rozchodnikami, smagliczkami, goździkami czy niskimi trawami. W tej roli najlepiej sprawdzą się szafirki, tulipany botaniczne, cebulice, krokusy, przebiśniegi, psiząb, kosaćce żyłkowane czy puszkinie.
Kwiaty cebulowe będą też pięknie prezentować się na wysepkach w trawniku (np. klasyczne, wysokie tulipany narcyzy i hiacynty). Możemy również posadzić je w doniczkach na balkonie lub tarasie. Wtedy jednak musimy dobrze zabezpieczyć donicę przed chłodem, otulając ją np. styropianem. Jeśli taras jest zadaszony, zimą, w czasie odwilży powinniśmy też delikatnie nawadniać ziemię w donicach, aby do wiosny całkiem nie wyschła. Niewielkie doniczki z cebulkami możemy też przechować przez zimę w chłodnym garażu.
Popularne gatunki wiosennych kwiatów cebulowych
Zanim jednak wybierzemy do ogrodu najpiękniejsze rośliny cebulowe, przypomnijmy sobie, co mamy do dyspozycji, bo wybór gatunków i ich odmian jest imponujący, a oferta sklepów ogrodniczych z roku na rok staje się coraz bogatsza.
Cebulice to niewielkie rośliny, zachwycające wczesną wiosną swoimi małymi, dzwonkowatymi, niebieskimi, białymi lub różowymi kwiatami, zebranymi na szczycie pędu w nieduże grona. Można sadzić je na stanowiskach słonecznych, ale lepiej czują się w półcieniu np. pod drzewami.
Puszkinie należą do mniej znanych roślin cebulowych, ale z pewnością zasługują na większą uwagę ze względu na gęste, groniaste kwiatostany, złożone z małych, dzwonkowatych kwiatów, które w porze kwitnienia nie rozkładają się całkowicie na boki. Każdy płatek posiada też biegnący przez środek niebieski pasek. Lubią słoneczne stanowiska i wilgotne, ale przepuszczalne gleby, najlepiej o zasadowym odczynie pH.
Szafirki są nieduże, ale zwracają na siebie uwagę gęstymi, groniastymi kwiatostanami, złożonymi z szafirowo niebieskich (rzadziej białych), małych, kubkowatych kwiatów. Najbardziej znane są sz. armeńskie i drobnokwiatowe, rzadziej można natomiast spotkać sz. miękkolistnego o zupełnie nietypowych kwiatach. Rośliny preferują półcieniste stanowiska i dobrze zdrenowane, lekko wilgotne gleby.
Irysy znane są jako byliny kłączowe, ale posiadają też kilka gatunków cebulowych do których zalicza się min. irys żyłkowany i holenderski. Rośliny posiadają duże, barwne, piękne kwiaty, osadzone na sztywnych łodyżkach, ale w zależności od gatunku i odmiany mogą mieć różną wysokość (15/20 – 60/80 cm.) i inny termin kwitnienia (III/IV-V/VI).
Hiacynt to jeden z najpopularniejszych kwiatów cebulowych, uprawianych w ogrodach. Wiosną tworzy duże, gęste kwiatostany o niezwykle intensywnym zapachu, wyczuwalnym już z daleka. Roślina najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku i dobrze zdrenowanym podłożu.
Krokus należy do najwcześniej kwitnących roślin cebulowych i rozwija przy tym duże, barwne kwiaty, wabiące zapylaczy. Można sadzić go na rabatach, ale też w trawnikach, gdzie z czasem tworzy kolorowe dywany.
Tulipan to król wiosennych rabat. Posiada też najwięcej odmian o pięknych, barwnych, dużych kwiatach. Dla ułatwienia rośliny podzielono na kilka grup, skupiających odmiany o podobnych cechach.
Narcyzy to jedne z trzech najczęściej uprawianych w ogrodach wiosennych bylin cebulowych. Nie mają wprawdzie tak kolorowych kwiatów jak tulipany, ale ich duże, białe lub żółte kwiaty ozdobione przykoronkiem mają w sobie tyle uroku, że z powodzeniem mogą z nimi konkurować. Rośliny najlepiej czują się na słonecznych stanowiskach i żyznych, przepuszczalnych podłożach.
Lilie o przepięknych, okazałych, barwnych, a często też pachnących kwiatach królują na rabatach głównie latem, jednak kilka z nich (min. l. królewska, biała, azjatycka), kwitnie już pod koniec wiosny.
Czosnki ozdobne to obszerna i zróżnicowana grupa roślin o pięknych, ażurowych, kulistych kwiatostanach. Poszczególne gatunki i odmiany różnią się wysokością, barwą kwiatów i terminem kwitnienia, wiec każdy może wśród nich znaleźć coś dla siebie.
Zawilce kojarzą się głównie z łanami małych, białych kwiatów, spotykanych wiosną na leśnych polanach (z. gajowy). Jednak jest też wśród nich wiele innych gatunków, różniących się wielkością, barwą kwiatów i porą kwitnienia. Rośliny lubią się rozrastać, dlatego w ciągu kilku lat mogą stworzyć w ogrodzie piękne dywany lub kępy. Preferują półcieniste stanowiska oraz żyzne, próchnicze, lekko wilgotne gleby.
Szachownice to wyjątkowo dostojne rezydentki cebulowych rabat. Osiągają zwykle spore rozmiary i tworzą duże, okazałe kwiatostany, ale jest też kilka bardziej niepozornych gatunków, za to o wyjątkowych kwiatach (np. kostkowata, bladokwiatowa, Michałowskiego).
Artykuł powstał we współpracy z internetowym Sklepem Ogrodniczym Świat Kwiatów, gdzie znajdziesz ponad 1000 odmian kwiatów cebulowych w najlepszych cenach! |