Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Wiosenny festiwal kolorów | Najlepsze rośliny cebulowe do jesiennego sadzenia w ogrodzie

Wiosna to najpiękniejsza pora roku i nie ma w tym nawet cienia przesady. Mnogość kolorowych kwiatów, podkreślona soczystą zielenią liści sprawia, że aż nie chce się wychodzić z ogrodu. Jeśli jednak marzymy o bajecznie kolorowych rabatach przez całą wiosnę, musimy zadbać o to już jesienią, bo właśnie wtedy należy posadzić do gruntu większość roślin cebulowych, gdyż do kwitnienia potrzebują kilkumiesięcznego okresu przechłodzenia w niskich temperaturach. Jeśli dobrze zaplanujemy nasadzenia, feerię barw na rabatach będziemy mieli zapewnioną od przedwiośnia (III) aż do wczesnego lata, więc nie pozostaje nic innego, jak tylko skomponować zestaw najpiękniejszych kwiatów cebulowych i posadzić je w ogrodzie najbliżej jesieni. 

Artykuł powstał we współpracy z internetowym Sklepem Ogrodniczym Świat Kwiatów, gdzie znajdziesz ponad 1000 odmian kwiatów cebulowych w najlepszych cenach!

Kiedy i jak sadzić kwiaty cebulowe?

Rośliny cebulowe sadzi się do gruntu jesienią, ale nie wszystkie o tej samej porze, gdyż jedne potrzebują więcej czasu i ciepła aby się ukorzenić przed zimą niż inne. Jeśli nie weźmiemy tych różnic pod uwagę i posadzimy rośliny zbyt późno lub zbyt wcześnie, to albo nie zdążą się ukorzenić i wiosną nie zakwitną, albo wykiełkują przed przymrozkami i zmarzną. Jeśli nie chcemy popełnić błędu, najlepiej zapiszmy terminy sadzenia poszczególnych roślin w kalendarzu, dzięki czemu nic nam nie umknie.

Jesienne sadzenie cebulek powinniśmy rozpocząć od takich gatunków jak korona cesarska, narcyz i szachownica, które sadzi się już pod k. VIII lub na pocz. IX. Od poł. IX do poł. X możemy sadzić pozostałe gatunki, w tym min. cebulice, czosnki ozdobne, hiacynty, przebiśniegi, szafirki, krokusy i irysy. Na koniec zostawmy sobie tulipany, które możemy posadzić nawet w X, choć optymalny termin ich sadzenia też przypada na poł. IX do poł. X. 

Czosnek błękitny
Czosnek błękitny
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Szafirek armeński
Szafirek armeński
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Cebulki poszczególnych gatunków roślin mają różną wielkość, ale nie musimy pamiętać, jak głęboko należy sadzić każdą z nich, bo wystarczy, że zapamiętamy jedną, generalną zasadę: cebulki sadzimy na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości, zawsze piętką do dołu. Warto wprawdzie dostosować głębokość sadzenia do typu gleby i na cięższych podłożach posadzić cebulki 2-3 cm. płyciej, a na lżejszych 2-3 cm. głębiej, ale jeśli o tym zapomnimy i zastosujemy się do ogólnej zasady, też będzie dobrze.

Jest jeszcze jedna sprawa, którą powinniśmy wziąć pod uwagę przy sadzeniu kwiatów cebulowych. Jeśli w naszym ogrodzie lub jego sąsiedztwie buszują nornice lub inne gryzonie, gustujące w cebulkach, posadźmy rośliny w specjalnych koszyczkach, które ochronią je przed zakusami szkodników. 

Tulipan morelowy Apricot
Tulipan morelowy Apricot
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Czosnek ozdobny Gladiator
Czosnek ozdobny Gladiator
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Frezje pojedyncze
Frezje pojedyncze
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Krokus wielkokwiatowy
Krokus wielkokwiatowy
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan botaniczny
Tulipan botaniczny
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Warunki uprawy roślin cebulowych 

Termin i sposób sadzenia cebulek to jednak nie wszystko, gdyż rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują też odpowiednich warunków uprawy. Dla większości z nich idealne będzie ciepłe, słoneczne lub półcieniste stanowisko i żyzna, przepuszczalna, próchnicza, lekko wilgotna gleba. I chociaż poszczególne gatunki mogą mieć dodatkowe oczekiwania, jeśli zostaną posadzone na takim właśnie stanowisku, też sobie poradzą. Żadne nie będą natomiast tolerowały zimnej, ciężkiej i mokrej ani suchej, piaszczystej i jałowej gleby oraz cienistego stanowiska, bo w takich warunkach albo w ogóle nie zakwitną, albo zgniją i obumrą. 

Wiosenne kwiaty cebulowe w ogrodzie 

Kiedy wiemy już jak, gdzie i kiedy sadzić rośliny cebulowe, możemy przystąpić do wybierania dla nich miejsca w ogrodzie. Jeśli chcemy cieszyć się feerią barw przez całą wiosnę, w centralnej części ogrodu zaplanujmy sporą rabatę, złożoną głównie z wiosennych kwiatów cebulowych. Z przodu posadźmy najniższe rośliny kwitnące wcześnie (III i IV - np. krokusy, przebiśniegi, tulipany botaniczne, puszkinie) i nieco później (IV-VI - np. cebulice, śniadki, szafirki, hiacynty), a na drugim planie umieśćmy wyższe gatunki, także kwitnące w różnych terminach (IV i V - wysokie szachownice i tulipany oraz V-VI - czosnki ozdobne i późne tulipany).

Aby było jeszcze bardziej kolorowo, do całej kompozycji możemy dodać niezapominajki, stokrotki i bratki. Kiedy wszystkie zakwitną, wiosenny festiwal kolorów i aromatów mamy zapewniony. Nie zapomnijmy jednak przy tym o towarzystwie bylin (np. liliowce, funkie, bodziszki, brunery wielkolistne, rozchodniki okazałe, wiesiołki, przywrotniki, przetaczniki), bo kiedy po wiosennych kwiatach rabata opustoszeje, one ładnie zasłonią ją swoimi liśćmi i kwiatami. 

Krokus botaniczny
Krokus botaniczny
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan czerwony Red
Tulipan czerwony Red
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Lilia azjatycka biała White
Lilia azjatycka biała White
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Czosnek główkowaty
Czosnek główkowaty
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Tulipan różowy Rose
Tulipan różowy Rose
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Rośliny cebulowe mogą być też atrakcyjnym uzupełnieniami skalniaków, na których będą ładnie komponowały się z floksami szydlastymi, rojnikami, rozchodnikami, smagliczkami, goździkami czy niskimi trawami. W tej roli najlepiej sprawdzą się szafirki, tulipany botaniczne, cebulice, krokusy, przebiśniegi, psiząb, kosaćce żyłkowane czy puszkinie. 

Kwiaty cebulowe będą też pięknie prezentować się na wysepkach w trawniku (np. klasyczne, wysokie tulipany narcyzy i hiacynty). Możemy również posadzić je w doniczkach na balkonie lub tarasie. Wtedy jednak musimy dobrze zabezpieczyć donicę przed chłodem, otulając ją np. styropianem. Jeśli taras jest zadaszony, zimą, w czasie odwilży powinniśmy też delikatnie nawadniać ziemię w donicach, aby do wiosny całkiem nie wyschła. Niewielkie doniczki z cebulkami możemy też przechować przez zimę w chłodnym garażu. 

Czosnek ozdobny Summer Drummer
Czosnek ozdobny Summer Drummer
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Lilia azjatycka różowa Pink
Lilia azjatycka różowa Pink
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Czosnek ozdobny Red Giant
Czosnek ozdobny Red Giant
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Lilia azjatycka czerwona Red
Lilia azjatycka czerwona Red
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Krokus Ruby Giant
Krokus Ruby Giant
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Popularne gatunki wiosennych kwiatów cebulowych 

Zanim jednak wybierzemy do ogrodu najpiękniejsze rośliny cebulowe, przypomnijmy sobie, co mamy do dyspozycji, bo wybór gatunków i ich odmian jest imponujący, a oferta sklepów ogrodniczych z roku na rok staje się coraz bogatsza. 

Cebulice to niewielkie rośliny, zachwycające wczesną wiosną swoimi małymi, dzwonkowatymi, niebieskimi, białymi lub różowymi kwiatami, zebranymi na szczycie pędu w nieduże grona. Można sadzić je na stanowiskach słonecznych, ale lepiej czują się w półcieniu np. pod drzewami. 

Puszkinie należą do mniej znanych roślin cebulowych, ale z pewnością zasługują na większą uwagę ze względu na gęste, groniaste kwiatostany, złożone z małych, dzwonkowatych kwiatów, które w porze kwitnienia nie rozkładają się całkowicie na boki. Każdy płatek posiada też biegnący przez środek niebieski pasek. Lubią słoneczne stanowiska i wilgotne, ale przepuszczalne gleby, najlepiej o zasadowym odczynie pH. 

Szafirki są nieduże, ale zwracają na siebie uwagę gęstymi, groniastymi kwiatostanami, złożonymi z szafirowo niebieskich (rzadziej białych), małych, kubkowatych kwiatów. Najbardziej znane są sz. armeńskie i drobnokwiatowe, rzadziej można natomiast spotkać sz. miękkolistnego o zupełnie nietypowych kwiatach. Rośliny preferują półcieniste stanowiska i dobrze zdrenowane, lekko wilgotne gleby. 

Irysy znane są jako byliny kłączowe, ale posiadają też kilka gatunków cebulowych do których zalicza się min. irys żyłkowany i holenderski. Rośliny posiadają duże, barwne, piękne kwiaty, osadzone na sztywnych łodyżkach, ale w zależności od gatunku i odmiany mogą mieć różną wysokość (15/20 – 60/80 cm.) i inny termin kwitnienia (III/IV-V/VI). 

Hiacynt to jeden z najpopularniejszych kwiatów cebulowych, uprawianych w ogrodach. Wiosną tworzy duże, gęste kwiatostany o niezwykle intensywnym zapachu, wyczuwalnym już z daleka. Roślina najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku i dobrze zdrenowanym podłożu. 

Krokus należy do najwcześniej kwitnących roślin cebulowych i rozwija przy tym duże, barwne kwiaty, wabiące zapylaczy. Można sadzić go na rabatach, ale też w trawnikach, gdzie z czasem tworzy kolorowe dywany. 

Tulipan to król wiosennych rabat. Posiada też najwięcej odmian o pięknych, barwnych, dużych kwiatach. Dla ułatwienia rośliny podzielono na kilka grup, skupiających odmiany o podobnych cechach.

Narcyzy to jedne z trzech najczęściej uprawianych w ogrodach wiosennych bylin cebulowych. Nie mają wprawdzie tak kolorowych kwiatów jak tulipany, ale ich duże, białe lub żółte kwiaty ozdobione przykoronkiem mają w sobie tyle uroku, że z powodzeniem mogą z nimi konkurować. Rośliny najlepiej czują się na słonecznych stanowiskach i żyznych, przepuszczalnych podłożach. 

Lilie o przepięknych, okazałych, barwnych, a często też pachnących kwiatach królują na rabatach głównie latem, jednak kilka z nich (min. l. królewska, biała, azjatycka), kwitnie już pod koniec wiosny.

Czosnki ozdobne to obszerna i zróżnicowana grupa roślin o pięknych, ażurowych, kulistych kwiatostanach. Poszczególne gatunki i odmiany różnią się wysokością, barwą kwiatów i terminem kwitnienia, wiec każdy może wśród nich znaleźć coś dla siebie. 

Zawilce kojarzą się głównie z łanami małych, białych kwiatów, spotykanych wiosną na leśnych polanach (z. gajowy). Jednak jest też wśród nich wiele innych gatunków, różniących się wielkością, barwą kwiatów i porą kwitnienia. Rośliny lubią się rozrastać, dlatego w ciągu kilku lat mogą stworzyć w ogrodzie piękne dywany lub kępy. Preferują półcieniste stanowiska oraz żyzne, próchnicze, lekko wilgotne gleby.

Szachownice to wyjątkowo dostojne rezydentki cebulowych rabat. Osiągają zwykle spore rozmiary i tworzą duże, okazałe kwiatostany, ale jest też kilka bardziej niepozornych gatunków, za to o wyjątkowych kwiatach (np. kostkowata, bladokwiatowa, Michałowskiego).

SKLEP Świat Kwiatów

Artykuł powstał we współpracy z internetowym Sklepem Ogrodniczym Świat Kwiatów, gdzie znajdziesz ponad 1000 odmian kwiatów cebulowych w najlepszych cenach!

 

Autor
Wiosenny festiwal kolorów | Najlepsze rośliny cebulowe do jesiennego sadzenia w ogrodzie
Wiosenny festiwal kolorów | Najlepsze rośliny cebulowe do jesiennego sadzenia w ogrodzie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl