Dlaczego warto uprawiać tulipany?
Po długiej, szarej zimie jesteśmy tak spragnieni wiosennych kwiatów, że cieszą nas nawet pierwsze, nieśmiałe główki przebiśniegów, wychylające spomiędzy wątłych, zielonych listków, często jeszcze w towarzystwie zalegającego wokół śniegu. Nic jednak nie rozwesela wiosennego ogrodu bardziej od kolorowych tulipanów, które są przecież kwintesencją wiosny.
Jeśli z zachwytem oglądasz stworzone z nich w parkach kwiatowe dywany, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś posiadał ich mniejszą wersję we własnym ogrodzie. Wystarczy, że przeznaczysz dla roślin niewielką rabatę lub wysepkę na trawniku i już będziesz mógł cieszyć się urodą tych pięknych kwiatów. Wprawdzie przyjdzie ci na nie trochę poczekać, bo jeśli mają zakwitnąć wiosną, musisz posadzić je już jesienią, ale potraktuj to jak prezent od natury. Sadzisz jesienią niepozorne cebulki, a wiosną otrzymujesz piękny, bajecznie kolorowy bukiet kwiatów, a to chyba wystarczający powód, dla którego tulipanów w twoim ogrodzie nie powinno zabraknąć.
Apricot
Red
Rose
Blue
Beauty of Apeldorn
Jakie tulipany wybrać?
Zanim jednak rozpoczniesz swoją fascynującą przygodę z tulipanami, spróbuj poznać bliżej ich grupy odmian, aby móc wybrać takie, które najbardziej przypadną ci do gustu.
Jeśli preferujesz klasykę, zdecyduj się na odmiany z grupy Triumph, które powstały ze krzyżowania różnych tulipanów pojedynczych. Rośliny są dosyć odporne na choroby i posiadają piękne, duże kwiaty, osadzone na smukłej, wysokiej łodyżce. Kwitną na przełomie IV i V, a ścięte do wazonu, długo zachowują świeżość. Jeszcze bardziej wyrafinowanym kształtem kwiatu mogą pochwalić się tulipany liliokształtne, których kwiaty mają smukłe, szpiczasto zakończone i delikatnie wywinięte u góry płatki, dzięki czemu przypominają lilie (kwitną w V). Oryginalnymi, dużymi, pojedynczymi kwiatami mogą się też pochwalić tulipany z grupy Crispa, nazywane strzępiastymi lub fryzowanymi, gdyż brzegi ich płatków są tak postrzępione, że przypominają delikatne koronki (kwitną w V). Podobnie jak poprzednicy, nadają się zarówno na rabatę jak i do wazonu. Mieszańce Darwina mają duże kwiaty o klasycznym kształcie. Zamknięty kwiat ma kształt jaja; po otwarciu staje się imponującym, zaokrąglonym, szeroko otwartym kwiatem. Wysokość wynosząca 60 cm czyni je idealnym wyborem na rabaty.
Na uwagę zasługują też tulipany pojedyncze, które zachwycają dużymi, pojedynczymi kwiatami, często w wyrazistym kolorze, osadzonymi na wysokich, sztywnych łodyżkach. Wśród nich znajdziemy zarówno odmiany wczesne, kwitnące w IV, jak i późne, kwitnące w V. Wspaniale prezentują się też tulipany pełne, zwane peoniowymi, których kwiaty po brzegi wypełnione są mnóstwem płatków (kwitną w IV – wczesne lub w V - późne). Z kolei wyjątkowo spektakularny efekt zapewnią nam tulipany z grupy papuzich, które potrafią dać wiosną niezwykle barwny spektakl. Nie do końca sprawdzą się w wazonie, gdyż ich ciężkie główki z wielkimi, pofalowanymi i pokarbowanymi, często wielobarwnymi płatkami mogą przechylać się na łodyżce, za to na grządce zaprezentują się niebywale atrakcyjnie. Jeśli natomiast chcesz cieszyć się kwiatami tulipanów naprawdę wcześnie (III-IV), wybierz tulipany botaniczne (min. t. Fostera, t. Kaufmana, t. Greiga), które może nie są zbyt wysokie, za to niezwykle urocze i mało kłopotliwe.
Design Impression
Little Beauty
Negrita
Tarda
Kiedy i jak sadzić tulipany?
Tulipany należą do roślin, które do wydania kwiatów potrzebują 3-4 miesięcznego okresu przechłodzenia w niskich temperaturach, dlatego ich cebulki sadzi się do gruntu jesienią a nie wiosną. Warto jednak wiedzieć, kiedy to zrobić, bo przecież jesień jest długa. Jeśli cebulki posadzimy zbyt wcześnie, ciepło i wilgoć sprawią, że zaczną kiełkować, co grozi im zimą przemarznięciem. Jeśli natomiast posadzimy je za późno, nie zdążą dobrze ukorzenić się przed chłodami i też mogą przemarznąć lub zgnić podczas odwilży. Dlatego też optymalny termin sadzenia tulipanów przypada od poł. IX do poł. X (na ok. 1,5-2 miesięcy przed spodziewanymi przymrozkami).
Kolejna sprawa to głębokość sadzenia. Cebulki tulipanów mają różne rozmiary, co związane jest min. z ich wiekiem, gatunkiem i odmianą, nie musisz jednak pamiętać, jak głęboko powinieneś sadzić każdą z nich, bo wystarczy, że zapamiętasz tylko jedną zasadę, która dotyczy zresztą nie tylko tulipanów, ale też większości roślin cebulowych: cebulki sadzi się na głębokość równą ich trzykrotnej wysokości (dołek powinien być trzykrotnie głębszy, niż wysokość cebulki), co wystarczy roślinom, aby nie przemarzły i dobrze się ukorzeniły. Tulipany to rośliny stosunkowo odporne na niskie temperatury, wiec okrywania na zimę nie wymagają, mimo to miejsce w którym rosną, warto wyściółkować warstwą torfu lub liśćmi, co dodatkowo zabezpieczy rośliny przed chłodem (szczególnie te, które zdążyły jeszcze wykiełkować przed zimą), a także zapobiegnie nadmiernemu wysychaniu podłoża.
Yellow
Miranda
Flaming Flag
Chrysantha
Little Star
Stanowisko dla tulipanów
Odpowiedni termin i sposób sadzenia tulipanów, to jednak nie wszystko, gdyż roślinom trzeba też zapewnić właściwe warunki do rozwoju, bo posadzone w niewłaściwym miejscu mogą chorować lub nie kwitnąć. Dlatego też należy wybrać dla nich właściwe miejsce: ciepłe, zaciszne, słoneczne lub lekko półcieniste stanowisko i przepuszczalną, próchniczą, dość żyzną glebę, najlepiej o obojętnym odczynie pH. Rośliny nie lubią cienia, bo wtedy ich pędy się wyciągają, a kwiaty są małe lub nie ma ich wcale. Nie tolerują też ekstremalnych podłoży, gdyż na glebach suchych, lekkich i jałowych karleją i nie kwitną, a na podłożach ciężkich, mokrych i gliniastych mogą chorować, gnić i przemarzać zimą.
Przekwitną i co dalej?
Tulipany w porze kwitnienia wyglądają spektakularnie, ale kiedy przekwitają ich uroda blednie, a my zastanawiamy się, co z nimi dalej robić. Pierwsza, najważniejsza zasada – nie ścinać liści! Zaraz po przekwitnieniu należy jedynie usunąć kwiatostany, aby nie produkowały nasion i nadmiernie nie obciążały cebuli, ale liście muszą zostać do czasu, aż same nie zaschną. Jest to bardzo ważne, gdyż liście produkują substancje odżywcze i dostarczają je wyczerpanej kwitnieniem cebuli, która dzięki temu ma szansę się zregenerować i zgromadzić zapasy składników pokarmowych na zimę.
Salmon Van Eijk
Pink Cameo
Salmon Impression
Foxtrot
Cream Cocktail
Co sadzić z tulipanami?
Oczywiście zamierające liście tulipanów nie każdemu muszą się podobać, poza tym ogród pozbawiony wiosennych kwiatów nagle pustoszeje i traci swój magiczny urok, ale i na to jest sposób. Wystarczy skomponować tulipany na rabacie z takimi roślinami, które zakryją opuszczone przez nie stanowisko swoimi liśćmi lub kwiatami.
Odpowiedni efekt możemy uzyskać wykorzystując do tego celu zarówno gatunki sezonowe jak i byliny. W pierwszym przypadku będziemy musieli każdego roku od nowa sadzić (np. aksamitki, żeniszki meksykańskie, szałwie błyszczące, lobelie przylądkowe, werbeny ogrodowe, pelargonie rabatowe) lub siać rośliny jednoroczne (nagietek lekarski, portulaka wielkokwiatowa, nasturcja niska, kosmos podwójnie pierzasty, maczek kalifornijski), ale dzięki temu mamy zapewnioną różnorodność i efekt kwitnącego dywanu przez resztę sezonu.
Drugie rozwiązanie nie zapewni nam wprawdzie ciągłej zmiany aranżacji na rabacie, ale nie będzie też od nas wymagało zaangażowania, gdyż raz posadzone byliny, co roku będą same radzić sobie z zagospodarowaniem wolnej przestrzeni po tulipanach. Nie mogą być to jednak gatunki silnie rosnące ani szybko rozpoczynające wegetację wiosną, gdyż wtedy utrudniłyby rozwój i kwitnienie tulipanów, nadmiernie je zacieniając oraz odbierając im wodę i składniki pokarmowe. W roli towarzyszy tulipanów najlepiej sprawdzą się przywrotniki, rozwary wielkokwiatowe, bodziszki i liliowce, a na stanowiskach pólcienistych funkie, brunnery i żurawki.
Innym sposobem na zachowanie atrakcyjnej rabaty po przekwitnieniu tulipanów jest wkomponowanie cebulek pomiędzy gatunki okrywowe takie jak np. macierzanka, floks szydlasty czy różne gatunki rozchodników, które po przekwitających tulipanach zakryją grunt pięknym, zielonym, a czasem nawet kwitnącym dywanem. Ta metoda sprawdzi się jednak tylko wtedy, kiedy posadzone w gąszczu roślin okrywowych tulipany nie będą corocznie wykopywane.
Ice Cream
Apeldorn
Urumiensis
Sunlover
Miramare
Wykopywać cebulki czy nie?
No właśnie, wykopywać tulipany każdego roku czy nie wykopywać? To zależy. Jeśli rośliny rosną na odpowiednim stanowisku i dobrze się na nim czują, możemy pozostawić je bez żadnej ingerencji nawet kilka lat. Powinniśmy jednak liczyć się z tym, że jeśli zostaną w ziemi zbyt długo, możemy mieć problem z ich wykopaniem, bo cebulki tulipanów z roku na rok głębiej wchodzą w podłoże i coraz trudniej jest je wykopać. Nie musimy natomiast wykopywać tulipanów botanicznych, które lepiej będą się czuły, pozostawione w spokoju do czasu, aż nadmiernie się nie zagęszczą.
Kiedy jednak na rabacie, na której rosną tulipany gleba bywa latem mokra lub gdy rośliny mają tendencje do nadmiernego zagęszczania się, po zasuszeniu przez tulipany liści wykopmy ich cebulki, ułóżmy w ażurowej skrzyneczce, przechowajmy latem pod dachem w przewiewnym, zacienionym miejscu, a jesienią, po oczyszczeniu z zaschniętych liści, ponownie posadźmy je w ogrodzie, wybierając te najdorodniejsze. Coroczne wykopywanie tulipanów dobrze wpływa na ich kondycję i chroni przed chorobami.
Artykuł powstał we współpracy z internetowym Sklepem Ogrodniczym Świat Kwiatów, gdzie znajdziesz ponad 1000 odmian kwiatów cebulowych w najlepszych cenach! |