Logo
Logo

Przeczytaj, nim kupisz cebulki kwiatowe | Co musisz wiedzieć, by mieć najpiękniejsze kwiaty?

Kwiaty cebulowe mogą być częścią kompozycji ogrodowej, a dzięki przemyślanemu połączeniu z innymi roślinami będą współtworzyć ogród atrakcyjny od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Dobrze dobrane świetnie nadają się także do uprawy w pojemnikach w różnych kompozycjach kwiatowych na balkonach, czy tarasach. Jednak, aby cieszyć się ich kwiatami i unikać kłopotów, warto wybierać zdrowe cebulki ze sprawdzonych źródeł oraz prawidłowo je posadzić w odpowiednim terminie. 

Artykuł powstał we współpracy z internetowym Sklepem Ogrodniczym Świat Kwiatów, gdzie znajdziesz ponad 1000 odmian kwiatów cebulowych w najlepszych cenach!

Spis treści
Dlaczego w ogrodzie warto mieć kwiaty cebulowe? Które cebulki kwiatowe wybierane są najczęściej? Jakich warunków potrzebują kwiaty cebulowe? Jak wybierać i rozsądnie kupować cebulki? Co zrobić, by cebulki pięknie zakwitły? Jak dbać o kwiaty cebulowe?

Piękno i zastosowanie roślin cebulowych 

Kwitnące wiosną rośliny cebulowe, mają tę przewagę nad innymi gatunkami w ogrodzie, że są po prostu pierwsze i od razu zwracają na siebie uwagę i zachwycają efektownymi kwiatami o różnych barwach. Zdobią ogród zaraz po zimie, są zwiastunem wiosny oraz nowego sezonu i zanim rozwiną się inne rośliny, w tym liście drzew i krzewów kwiaty cebulowe mają świetne warunki świetlne, bo nic ich nie zasłania. 

Kwiaty cebulowe można jednak uprawiać nie tylko w ogrodzie, ponieważ równie dobrze radzą sobie posadzone w różnego rodzaju, ozdobnych pojemnikach. Wystarczy odpowiednio dobrać rośliny według okresu ich kwitnienia i można łączyć cebulowe i inne gatunki roślin, które będą kwitły po sobie, np. tulipany z pierwiosnkami, czy szafirki z bratkami. Najlepiej wyglądają jednak zaplanowane i posadzone na stanowiskach słonecznych lub ewentualnie lekko zacienionych, w większych grupach (np. krokusy), które po zimie, tworzą kwitnące, bardzo dekoracyjne, kolorowe plamy na pustych jeszcze rabatach lub dopiero budzących się do życia trawnikach. 

Czosnki - kwiaty cebulowe
Czosnki ozdobne
Odmiany o silnym wzroście dorastają nawet do ponad 100 cm wysokości i mają bardzo efektowne, duże, pojedyncze, kuliste fioletowe kwiatostany, o średnicy około 10 cm. Bardzo modne obecnie czosnki ozdobne, kwitną w maju i czerwcu, a ich duże cebule sadzimy jesienią (początek października) na głębokość około 15 cm.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Lilie - kwiaty cebulowe
Lilie
Uprawia się kilka tysięcy odmian lilii ogrodowych, o różnych rozmiarach i wielu atrakcyjnych barwach kwiatów oraz podzielonych na grupy w zależności od pochodzenia, np. lilie azjatyckie, lilie mieszańcowe, lilie trąbkowe i orientalne. Należą do kwiatów cebulowych kwitnących latem – zazwyczaj od czerwca do sierpnia. Cebule najlepiej sadzić we wrześniu lub na początku października, choć można posadzić je również na wiosnę.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

W przypadku większości kwiatów cebulowych dużą zaletą jest też dość łatwa uprawa, nie wymagająca uciążliwej pielęgnacji. Po przekwitnięciu kwiatów, część nadziemna po prostu w naturalny sposób zamiera, ustępując tym samym miejsca innym roślinom ogrodowym. Preferują raczej przepuszczalne, próchniczne, lekko wilgotne i wapienne gleby. Wyjątkiem mogą być krokusy, które lepiej czują się na lekko kwaśnych i umiarkowanie wilgotnych glebach. Z pewnością jednak należy unikać uprawy cebulek na podłożach mokrych lub podmokłych i ciężkich, ponieważ w takich warunkach będą atakowane przez choroby grzybowe, zamierać i gnić.

Najczęściej pojawiające się po zimie w ogrodach gatunki kwiatów cebulowych, takie jak np. przebiśniegi, śnieżyce wiosenne, czy cebulice nie mają dużych wymagań. Nie potrzebują też zazwyczaj (z wyjątkami) zabezpieczenia na zimę – opadłe liście drzew, krzewów i innych wyższych roślin stanowią naturalną ściółkę okrywającą zimujące w glebie cebulki, zabezpieczając je przed mrozem. 

Kwiaty cebulowe są niezwykle atrakcyjnym elementem kompozycji ogrodowych, które mogą ozdabiać ogród od wiosny do jesieni. Mogą być również skutecznie uprawiane w pojemnikach na balkonach i tarasach. Wybierając zdrowe cebulki ze sprawdzonych źródeł oraz sadząc je we właściwym terminie, można cieszyć się ich pięknymi kwiatami i uniknąć potencjalnych problemów.

Hiacynty - kwiaty cebulowe
Hiacynty
Cenione i lubiane za piękne barwy (białe, różowe, czerwone, żółte, pomarańczowe, fioletowe, niebieskie) silnie pachnących dzwonkowatych kwiatów zebranych w grona. Cebule sadzi się zwykle w połowie września, a kwitnienie przypada w kwietniu i trwa około 2 tygodnie. W czasie mroźnych zim mogą łatwo przemarzać, dlatego warto okrywać ziemię liśćmi, torfem lub stroiszem. 
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Irysy - kwiaty cebulowe
Irysy (kosaćce)
Do tej grupy roślin należą bardzo liczne gatunki i odmiany roślin zarówno kłączowych, jak i cebulowych. Wśród cebulowych irysów najczęściej uprawia się w ogrodach odmiany irysa żyłkowanego o ładnych, kwitnących od marca kwiatach - niebieskich lub w różnych odcieniach fioletu z żółtymi plamkami, a także mieszańcowego irysa holenderskiego, którego kwiaty mogą być białe, żółte, filetowe, niebieskie, bordowe, pomarańczowe lub dwubarwne i zakwitają nieco później – w kwietniu i maju. Cebulki irysów sadzimy zwykle w ogrodzie późną jesienią, aby nie wykiełkowały przed zimą. 
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Krokusy - kwiaty cebulowe
Krokusy
Drobne cebulki krokusów wiosennych można sadzić już pod koniec lata (druga połowa września), a ich dekoracyjne kwiaty (zwykle białe, żółte lub filetowe) kwitną bardzo wczesną wiosną lub nawet pod koniec zimy (gdy tylko rozmarznie gleba). 
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Jak wybierać i rozsądnie kupować cebulki?

Na udana uprawę kwiatów cebulowych bardzo duży wpływ ma jakość zakupionych i sadzonych cebulek. Z tego względu trzeba bardzo dokładnie wybierać kupowane rośliny i zwracać przede wszystkim uwagę na ich wygląd, jakość i sposób pakowania w sklepach oraz sposób wysyłki, gdy zakupy robimy w wysyłkowych sklepach internetowych.

Przede wszystkim zakupy najlepiej robić w sprawdzonych sklepach internetowych, które cieszą się dobrą opinią. Pod takim „pewnym adresem”, można ponadto znaleźć czasem rzadkie okazy w atrakcyjnych, promocyjnych cenach.

W czasie zakupu cebulek należy zwrócić uwagę, aby wybierać tylko egzemplarze dobrze oznaczone i opisane oraz bez żadnych uszkodzeń mechanicznych (np. nadłamań, otarć, nacięć) oraz zdrowe, czyli bez oznak chorób, czy żerowania szkodników – odbarwień, plam, nalotów, wydrążonych otworów itp.). Jeśli widzimy na cebulkach takie objawy, najlepiej zrezygnować z ich zakupu. Cebulki powinny być też jędrne, twarde i mieć właściwy dla siebie ciężar, co oznacza, że nie są wysuszone i zawierają właściwą ilość składników pokarmowych i wody. Ponadto, cebulki/cebule powinny być sprzedawane w stanie spoczynku, czyli bez rosnących już liści, czy korzeni.

Nie mniej ważny jest sposób pakowania cebulek, zabezpieczający je przed wysychaniem w czasie transportu lub w miejscach sprzedaży, gdzie czasem czekają na klienta przez dłuższy czas. W dobrych sklepach, cebulki (szczególnie najbardziej wrażliwe na wysychanie) są zapakowane w woreczki (lub inne szczelne opakowania), zawierające wilgotny torf lub trociny.

Narcyzy - kwiaty cebulowe
Narcyzy
Żółte, kremowe lub czasem niemal białe, charakterystycznie pachnące kwiaty narcyzów zakwitają zwykle w kwietniu, często w okresie Wielkanocy. Cebulki najczęściej sadzi się na początku września, aby przed zima zdążyły się już dobrze ukorzenić. Najczęściej intensywnie żółte odmiany narcyzów nazywane są żonkilami.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Szachownice - kwiaty cebulowe
Szachownice
Najczęściej uprawiana jest szachownica cesarska, nazywana też cesarską koroną, która tworzy dekoracyjne, duże dzwonkowate kwiaty (żółte lub pomarańczowe) pod pióropuszem liści na szczycie łodygi, osiągającej wysokość nawet powyżej 1m. Cebule sadzi się na przełomie sierpnia i września, a kwiaty pojawiają się pod koniec kwietnia i na początku maja.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Szafirki - kwiaty cebulowe
Szafirki
Jedna z niższych (obok cebulicy), kwitnących roślin cebulowych, dorastających do około 20 cm wysokości. Najczęściej uprawiany jest szafirek armeński o dekoracyjnych, drobnych, zaokrąglonych, kubkowatych, szafirowo-niebieskich (czasem też białych) kwiatach zebranych w zwarte grona i zakwitających w kwietniu, do początków maja.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Jak sadzić i pielęgnować cebulki, aby ładnie zakwitły?

W zależności od okresu kwitnienia danego gatunku, cebulki należy sadzić w odpowiednim terminie, ale też we właściwy sposób. Z reguły zalecana głębokość sadzenia cebulek uzależniona jest od ich wielkości, a uogólniona, uniwersalna zasada mówi, że najlepiej posadzić ją na głębokość odpowiadającą przynajmniej trzykrotnej jej wysokości. Zwykle najmniejsze cebulki (np. zawilce, cebulice, szafirki) sadzimy na głębokość 5-8 centymetrów, a cebule większe (lilia, czosnki ozdobne) - co najmniej 15-20 cm. Na szczęście obecnie na opakowaniach znajdziemy informację na jaką głębokość należy posadzić cebulę danego gatunku. Ponadto, jeśli mamy w ogrodzie ciężką glebę, lepiej posadzić cebulki nieco płycej.

Ważne są także prawidłowe odstępy między sadzonymi cebulkami i określa je osiągana przez dany gatunek, czy odmianę wysokość. Zazwyczaj gatunki wyższe (np. czosnki, szachownice) najlepiej posadzić w większej rozstawie 20–40 cm, a niższe kwiaty cebulowe, o drobnych cebulkach można posadzić gęściej, w odstępach co około 5–10 cm.

Tulipany - kwiaty cebulowe
Tulipany
Należą do najczęściej uprawianych kwiatów cebulowych (obecnie uprawianych jest na świecie kilka tysięcy odmian o różnych barwach kwiatów i wysokościach). Cebulki tulipanów sadzimy od końca września do połowy października. Wiosną najpierw pojawiają się liście, a kwitnienie większości odmian przypada na kwiecień i maj.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Zawilce - kwiaty cebulowe
Zawilce
Istnieje wiele odmian zawilców ogrodowych (nazywanych tez anemonami), a ich cebulki lub bulwy sadzi się do gruntu od września do połowy października na głębokość kilku centymetrów. Ładne kwiaty w różnych barwach (różowe, białe, czerwone, niebieskie) zakwitają w maju i czerwcu. Mogą przemarzać w ostre zimy, dlatego warto okrywać glebę na zimę (np. liśćmi lub stroiszem).
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Należy zwrócić uwagę, aby w okresie przed kwitnieniem i w jego trakcie cebulki miały zapewnione stałe, ale umiarkowane nawadnianie – wtedy potrzebują go najbardziej. Jeśli mamy słabszą glebę można (choć nie jest to konieczne) także nawozić rośliny cebulowe, aby kwitnienie było bardziej obfite. Najkorzystniej będzie zastosować wiosną kompost lub mineralny nawóz (np. rozpuszczalny w wodzie) przeznaczony dla ogrodowych roślin kwitnących. Pamiętajmy jednak, aby nie przekraczać zalecanych dawek nawozu przed kwitnienie, a także by powtórzyć nawożenie w okresie pełnego rozkwitu kwiatów, ponieważ wtedy cebulki wydatkują najwięcej energii i potrzebują wsparcia.

Niektóre gatunki kwiatów cebulowych (np. narcyzy, hiacynty, lilie) są bardziej wrażliwe na niskie temperatury i wymagają okrycia na zimę. Najprostszym sposobem zabezpieczenia cebulek jest przykrycie glebę warstwą torfu, kory, liści lub stroiszem (gałązkami świerku lub jodły) po pierwszych przymrozkach. Taka ściółka chroni dodatkowo podłoże przed przesychaniem oraz przed zachwaszczeniem w sezonie wegetacyjnym.

Rośliny cebulowe mają wiele zalet, takich jak wczesne kwitnienie, efektowne kształty i różnorodność barw. Mogą być uprawiane zarówno w ogrodzie, tworząc kolorowe plamy na rabatach i trawnikach, jak i w pojemnikach na balkonach. Uprawa kwiatów cebulowych jest łatwa i nie wymaga zbyt wiele pielęgnacji. Ważne jest jednak wybieranie zdrowych cebulek z renomowanych źródeł oraz sadzenie ich we właściwym terminie.

Zdjęcie tytułowe: andreaobzerova / Adobe Stock

SKLEP Świat Kwiatów

Artykuł powstał we współpracy z internetowym Sklepem Ogrodniczym Świat Kwiatów, gdzie znajdziesz ponad 1000 odmian kwiatów cebulowych w najlepszych cenach!

Autor
Przeczytaj, nim kupisz cebulki kwiatowe | Co musisz wiedzieć, by mieć najpiękniejsze kwiaty?
Przeczytaj, nim kupisz cebulki kwiatowe | Co musisz wiedzieć, by mieć najpiękniejsze kwiaty?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy