Piękno i zastosowanie roślin cebulowych
Kwitnące wiosną rośliny cebulowe, mają tę przewagę nad innymi gatunkami w ogrodzie, że są po prostu pierwsze i od razu zwracają na siebie uwagę i zachwycają efektownymi kwiatami o różnych barwach. Zdobią ogród zaraz po zimie, są zwiastunem wiosny oraz nowego sezonu i zanim rozwiną się inne rośliny, w tym liście drzew i krzewów kwiaty cebulowe mają świetne warunki świetlne, bo nic ich nie zasłania.
Kwiaty cebulowe można jednak uprawiać nie tylko w ogrodzie, ponieważ równie dobrze radzą sobie posadzone w różnego rodzaju, ozdobnych pojemnikach. Wystarczy odpowiednio dobrać rośliny według okresu ich kwitnienia i można łączyć cebulowe i inne gatunki roślin, które będą kwitły po sobie, np. tulipany z pierwiosnkami, czy szafirki z bratkami. Najlepiej wyglądają jednak zaplanowane i posadzone na stanowiskach słonecznych lub ewentualnie lekko zacienionych, w większych grupach (np. krokusy), które po zimie, tworzą kwitnące, bardzo dekoracyjne, kolorowe plamy na pustych jeszcze rabatach lub dopiero budzących się do życia trawnikach.
W przypadku większości kwiatów cebulowych dużą zaletą jest też dość łatwa uprawa, nie wymagająca uciążliwej pielęgnacji. Po przekwitnięciu kwiatów, część nadziemna po prostu w naturalny sposób zamiera, ustępując tym samym miejsca innym roślinom ogrodowym. Preferują raczej przepuszczalne, próchniczne, lekko wilgotne i wapienne gleby. Wyjątkiem mogą być krokusy, które lepiej czują się na lekko kwaśnych i umiarkowanie wilgotnych glebach. Z pewnością jednak należy unikać uprawy cebulek na podłożach mokrych lub podmokłych i ciężkich, ponieważ w takich warunkach będą atakowane przez choroby grzybowe, zamierać i gnić.
Najczęściej pojawiające się po zimie w ogrodach gatunki kwiatów cebulowych, takie jak np. przebiśniegi, śnieżyce wiosenne, czy cebulice nie mają dużych wymagań. Nie potrzebują też zazwyczaj (z wyjątkami) zabezpieczenia na zimę – opadłe liście drzew, krzewów i innych wyższych roślin stanowią naturalną ściółkę okrywającą zimujące w glebie cebulki, zabezpieczając je przed mrozem.
Jak wybierać i rozsądnie kupować cebulki?
Na udana uprawę kwiatów cebulowych bardzo duży wpływ ma jakość zakupionych i sadzonych cebulek. Z tego względu trzeba bardzo dokładnie wybierać kupowane rośliny i zwracać przede wszystkim uwagę na ich wygląd, jakość i sposób pakowania w sklepach oraz sposób wysyłki, gdy zakupy robimy w wysyłkowych sklepach internetowych.
Przede wszystkim zakupy najlepiej robić w sprawdzonych sklepach internetowych, które cieszą się dobrą opinią. Pod takim „pewnym adresem”, można ponadto znaleźć czasem rzadkie okazy w atrakcyjnych, promocyjnych cenach.
W czasie zakupu cebulek należy zwrócić uwagę, aby wybierać tylko egzemplarze dobrze oznaczone i opisane oraz bez żadnych uszkodzeń mechanicznych (np. nadłamań, otarć, nacięć) oraz zdrowe, czyli bez oznak chorób, czy żerowania szkodników – odbarwień, plam, nalotów, wydrążonych otworów itp.). Jeśli widzimy na cebulkach takie objawy, najlepiej zrezygnować z ich zakupu. Cebulki powinny być też jędrne, twarde i mieć właściwy dla siebie ciężar, co oznacza, że nie są wysuszone i zawierają właściwą ilość składników pokarmowych i wody. Ponadto, cebulki/cebule powinny być sprzedawane w stanie spoczynku, czyli bez rosnących już liści, czy korzeni.
Nie mniej ważny jest sposób pakowania cebulek, zabezpieczający je przed wysychaniem w czasie transportu lub w miejscach sprzedaży, gdzie czasem czekają na klienta przez dłuższy czas. W dobrych sklepach, cebulki (szczególnie najbardziej wrażliwe na wysychanie) są zapakowane w woreczki (lub inne szczelne opakowania), zawierające wilgotny torf lub trociny.
Jak sadzić i pielęgnować cebulki, aby ładnie zakwitły?
W zależności od okresu kwitnienia danego gatunku, cebulki należy sadzić w odpowiednim terminie, ale też we właściwy sposób. Z reguły zalecana głębokość sadzenia cebulek uzależniona jest od ich wielkości, a uogólniona, uniwersalna zasada mówi, że najlepiej posadzić ją na głębokość odpowiadającą przynajmniej trzykrotnej jej wysokości. Zwykle najmniejsze cebulki (np. zawilce, cebulice, szafirki) sadzimy na głębokość 5-8 centymetrów, a cebule większe (lilia, czosnki ozdobne) - co najmniej 15-20 cm. Na szczęście obecnie na opakowaniach znajdziemy informację na jaką głębokość należy posadzić cebulę danego gatunku. Ponadto, jeśli mamy w ogrodzie ciężką glebę, lepiej posadzić cebulki nieco płycej.
Ważne są także prawidłowe odstępy między sadzonymi cebulkami i określa je osiągana przez dany gatunek, czy odmianę wysokość. Zazwyczaj gatunki wyższe (np. czosnki, szachownice) najlepiej posadzić w większej rozstawie 20–40 cm, a niższe kwiaty cebulowe, o drobnych cebulkach można posadzić gęściej, w odstępach co około 5–10 cm.
Należy zwrócić uwagę, aby w okresie przed kwitnieniem i w jego trakcie cebulki miały zapewnione stałe, ale umiarkowane nawadnianie – wtedy potrzebują go najbardziej. Jeśli mamy słabszą glebę można (choć nie jest to konieczne) także nawozić rośliny cebulowe, aby kwitnienie było bardziej obfite. Najkorzystniej będzie zastosować wiosną kompost lub mineralny nawóz (np. rozpuszczalny w wodzie) przeznaczony dla ogrodowych roślin kwitnących. Pamiętajmy jednak, aby nie przekraczać zalecanych dawek nawozu przed kwitnienie, a także by powtórzyć nawożenie w okresie pełnego rozkwitu kwiatów, ponieważ wtedy cebulki wydatkują najwięcej energii i potrzebują wsparcia.
Niektóre gatunki kwiatów cebulowych (np. narcyzy, hiacynty, lilie) są bardziej wrażliwe na niskie temperatury i wymagają okrycia na zimę. Najprostszym sposobem zabezpieczenia cebulek jest przykrycie glebę warstwą torfu, kory, liści lub stroiszem (gałązkami świerku lub jodły) po pierwszych przymrozkach. Taka ściółka chroni dodatkowo podłoże przed przesychaniem oraz przed zachwaszczeniem w sezonie wegetacyjnym.
Zdjęcie tytułowe: andreaobzerova / Adobe Stock
Artykuł powstał we współpracy z internetowym Sklepem Ogrodniczym Świat Kwiatów, gdzie znajdziesz ponad 1000 odmian kwiatów cebulowych w najlepszych cenach! |