Logo
Logo

Jak ozdobić drzwi wejściowe kwiatami w donicach? Inspiracje i wskazówki

Szukasz pomysłów na to, jakie rośliny wybrać, by ozdobić drzwi wejściowe? Nie wiesz, jak gustownie udekorować ganek lub wewrandę? Poznaj nasze wskazówki i dowiedz się, jakie kwiaty wybierać oraz czym kierować się przy wyborze odpowiednich donic i pojemników do tej przestrzeni.

Spis treści
Jak wykorzystać kwiaty w wiszących koszach do ozdoby wejścia do domu? Które cieniolubne gatunki roślin świetnie prezentują się w donicach przy drzwiach? Jak dobrać kwiaty w donicach, by pasowały do wszystkiego? Czy dobrze jest używać jaskrawych kolorów do dekoracji przodu domu? Co jest najważniejsze, gdy chcemy ozdobić drzwi wejściowe roślinami? Jak zrobić z kwiatów w donicach eleganckie obejście drzwi? Czy są zasady ustawiania donic z kwiatami na schodach prowadzących do drzwi frontowych? Jak zrobić, by drzwi do domu wyglądały jak zamkowe obejście z kwiatami? Jak udekorować wejście kwiatami, by było ozdobne przez cały rok? Czym się kierować, by stworzyć dobrze pasującą do drzwi kwietną kompozycję? Wybrać wiele różnych roślin, czy jeden gatunek do kwiatowych donic przy drzwiach? Czy dobieranie donic z kwiatami przy drzwiach do skrzynek z kwiatami przy oknach jest istotne? Co zrobić, by owady zapylające skorzystały z kwiatów w donicach przy drzwiach? Jak dobierać barwy donic i kwiatów do drzwi prowadzących do domu?

Inspirujące pomysły i wskazówki na przyozdobienie drzwi frontowych kwiatami w donicach

Drzwi wejściowe i ganek stanowią wizytówkę naszego domu – pierwsze wrażenie, które tak głęboko zapada w pamięć każdego gościa. Dlatego warto zadbać o ich atrakcyjny wygląd, który jednocześnie będzie ładnie zdobił oraz odzwierciedli nasz styl i indywidualność. Jednym z najprostszych i zarazem najefektowniejszych sposobów na ozdobienie wejścia do domu jest ustawienie kwiatów w donicach.

W tym artykule zaprezentujemy inspirujące pomysły oraz udzielimy praktycznych wskazówek, jak stworzyć piękne aranżacje kwiatowe, które ożywią nasze drzwi wejściowe, ganki lub werandy.

Czym szybko ozdobić drzwi wejściowe?


Wiszące kosze z kwiatami

Jednym z najprostszych sposobów na dekorację drzwi frontowych domu jest zamontowanie wiszących koszy z roślinami. Są łatwe do znalezienia w każdym centrum ogrodniczym wiosną i latem. Wybierz rośliny, które będą ładnie rosły i kwitły w ilości światła słonecznego, jakie pada na dane miejsce. Jeśli chcesz postawić na symetrię powieś dwa kosze po obu stronach drzwi. Dobierając do nich rośliny, nawet jeśli są to inne gatunki postaraj się, by miały one ten sam kolor kwiatów.

Jakie kwiaty postawić w cieniu przy drzwiach wejściowych?


Paprocie i inne rośliny ozdobne z liści

Kwiaty potrzebują dużo słońca, by efektownie ozdabiały przestrzeń, a nie wszędzie mamy takie warunki. Do miejsc ciemniejszych warto wybrać gatunki roślin ozdobnych z liści i dobrze rosnących w półcieniu Jednymi z najłatwiejszych i najbardziej odpowiednich wyborów dla donic na ganku w cieniu są paprocie. Zarówno tropikalne jak i rodzime paprocie dobrze rosną w pojemnikach przy drzwiach frontowych. Warto wiedzieć, że paprocie nie zrzucają dużo liści, jeśli są odpowiednio pielęgnowane, więc nie będą "śmiecić" i nie będzie ryzyka wnoszenia na butach resztek roślinnych do domu.

Co będzie pasować do każdego stylu drzwi wejściowych?


Kwiaty o neutralnych kolorach

Jeśli preferujesz neutralne kolory, trzymaj się białych, srebrnych, szarych i ciemnofioletowych roślin. Wiele nowoczesnych domów wykorzystuje neutralne kolory jako tło zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Aby zachować spójny wygląd, wybierz rośliny w "neutralnych ogrodniczo" odcieniach, czyli w białym, srebrnym, zielonym i bardzo ciemno fioletowym kolorze (niemal czarnym). Są to kolory, które tworzą neutralną paletę pasującą do każdego stylu i większości roślin.

Czy dobrze jest używać jaskrawych kolorów na dekoracje kwietne drzwi wejściowych?


Postaw na odważne jaskrawe akcenty

Ten dom byłby piękny bez czerwonych akcentów w formie framug okien i kwiatów w donicach, ale z nimi nabiera wyjątkowego, "intensywnego" czaru. Odważne kolory mebli ogrodowych, okien i kwiatów to sposób na pokazanie gościom, że za tymi drzwiami wejściowymi mieszkają właściciele stawiający na indywidualizm. Być może nadszedł czas, aby ponownie przyjrzeć się swojemu frontowemu wejściu i zobaczyć, czy nie warto dodać mocny, spajający całość, charakterystyczny kolor? 

Jaka jest najważniejsza zasada aranżacji kwiatowych przy drzwiach wejściowych?


Wybierz swój ulubiony kolor i używaj go wszędzie

Jeśli istnieje kolor, który sprawia, że patrząc na niego dobrze się czujesz, używaj go bez hamulców – i przed domem, i w domu, i w ogrodzie. Słonecznie żółte pojemniki na tym ganku są radosnym akcentem, który poprawia nastrój i przywołuje uśmiech na twarzy jego właścicieli. Łatwym sposobem na dodanie ulubionego koloru jest pomalowanie farbą w sprayu niedrogich plastikowych lub metalowych doniczek. Co ważne, można je łatwo zmieniać co roku!

Jak zaaranżować przestrzeń drzwi wejściowych w eleganckim stylu?


Symetria i minimalizm sposobem na elegancki styl

Niektórzy ludzie pragną symetrii, podczas gdy inni wolą bardziej artystyczny wygląd. Jeśli jesteś tym pierwszym, znajdź dwie pasujące donice, które będą "flankować" drzwi wejściowe i obsadź je pasującymi kwiatami. Elegancki wygląd prostych, białych ceramicznych urn nada czystego, nowoczesnego stylu. Jeśli warunki na to nie pozwalają i musimy posadzić dwa różna gatunki roślin, koniecznie dobierz takie, by miały taką samą barwę kwiatów.

Jak ustawiać kwiaty na schodach prowadzących do drzwi frontowych?


Schody jako półki na kwiaty

Ustawiając doniczki na poszczególnych schodkach prowadzących do drzwi wejściowych domu sprawisz, że nawet najzwyklejsze donice i pospolite kwiaty będą niezwykle efektowną ozdobą. Właściwie jedyną zasadą w takiej aranżacji jest to, by pozostawić odpowiednio dużo miejsca do chodzenia po schodach. Takie kaskady roślin to idealne rozwiązanie na szerokie ganki. Dzięki możliwości takiego wielopoziomowego układu kwiatów możemy uzyskać zarówno elegancki jak i artystyczny efekt kompozycji.

Co zrobić, by kwiaty przy drzwiach prezentowały się jak z pod ręki profesjonalisty?


Wysokiej jakości, dopasowany zestaw donic

Aby drzwi wejściowe wyglądały jak profesjonalnie wystylizowane, użyj pasującego do nich zestawu wysokiej jakości donic. Warto wiedzieć, że największy wybór takich donic jest wczesną wiosną i prawdopodobieństwo znalezienia pasującego zestawu do Twojego domu jest największe. Zrób rozeznanie już teraz, aby zobaczyć, które sklepy mają najlepszy wybór doniczek tą porą. Jeśli nie możesz znaleźć pasującego zestawu, postaraj się skoordynować kolory pojemników na kwiaty, aby tworzyły spójną grupę.

Co robić, by rośliny zdobiły drzwi wejściowe przez cały rok?


Używaj zimozielonych roślin w donicach

Jeśli planujesz pozostawić donice na werandzie przez cały rok, rozważ umieszczenie w nich zimozielonego krzewu, takiego jak Sting™ arborvitae, który widzisz tutaj. Do tego celu świetnie nadadzą się również North Pole® arborvitae, Pinpoint® false cypress i Sky Box® Japanese holly. Wybierz odmianę, która jest co najmniej o dwie strefy mrozoodporniejsza niż Twoja strefa, aby zapewnić sukces zimowania. Następnie obsadź go kolorowymi kwiatami i roślinami liściastymi, aby wypełnić lukę wokół podstawy. Jeśli krzew wyrośnie z doniczki w ciągu kilku lat, przesadź go do swojego krajobrazu.

Co zrobić, by kwiaty w donicach przy drzwiach wejściowych tworzyły spójną całość?


Dopasuj kolory kwiatów i donic do drzwi wejściowych

By uzyskać niepowtarzalny klimat warto dobierać donice z roślinami, by pasowały do koloru drzwi wejściowych. Ta właścicielka domu skoordynowała nasadzenia w donicach na werandzie i skrzynkach okiennych z niebieskim kolorem drzwi, używając uzupełniających się białych i fioletowych kwiatów.

Nie wiesz jakie kwiaty ustawiać obok siebie przy drzwiach wejściowych?


Wystarczy jedna prosta donica z jednym gatunkiem rośliny

To rzecz gustu ale wielokrotnie prostota jest najlepsza. Jeśli jesteś przytłoczony wszystkimi możliwościami udekorowania ganku, zatrzymaj się i weź głęboki oddech. Spójrz, jak elegancka jest ta pojedyncza doniczka np. z begonią. Roślina ta kwitnie nieprzerwanie przez cały sezon, a jej wspaniałe kwiaty są nawet pachnące. Czy jest jakaś pojedyncza roślina, którą lubisz bardziej niż inne? Może w tym roku postaw właśnie na nią i tylko na nią!

Jakie korzyści przyniesie dopasowanie donic z kwiatami przy drzwiach do skrzynek okiennych?


Umieszczenie pasujących doniczek na werandzie ze skrzynkami okiennymi pięknie wykończy cały front domu

Ten wychodzący na południe dom przeszedł piękną metamorfozę, gdy właściciele domu dodali skrzynki okienne po obu stronach drzwi wejściowych. Teraz mogą cieszyć się widokiem swoich kwiatów z wnętrza, jednocześnie podnosząc atrakcyjność swojego domu. Te same rośliny zostały użyte w obu skrzynkach okiennych, a także w dwóch donicach na werandzie, aby zapewnić ciągłość w całym krajobrazie frontowym domu. Jeśli jedna strona domu jest nasłoneczniona, a druga zacieniona, można osiągnąć ten cel, stosując rośliny o podobnych kolorach i kształtach po obu stronach.

Jak ozdobić drzwi wejściowe kwiatami, by mogły korzystać z tego również zapylacze?


Dobierz kilka gatunków kwiatów przyjaznym pszczołom i motylom

Ci właściciele domów mogą podziwiać paradę zapylaczy, gdy mają chwilę na relaks przy stole na werandzie. Żółte słoneczniki, fioletowe jeżówki, kocanki, portulaka, kocimiętka i inne rośliny przyciągają pszczoły i motyle. Zwróć uwagę, jak rośliny o podobnych kolorach są używane w krajobrazie i donicach na werandzie, a kolory te powtarzają się wzdłuż granicy. Czy w pobliżu miejsca do siedzenia jest miejsce, w którym można posadzić kwiaty przyciągające zapylacze?

Postaw na kolor!


Odważ się na jaskrawe kwiaty, donice i farby

Nowy kolor ścian domu całkowicie odmieni jego wygląd i sprawić, że będzie on widokiem nie do zapomnienia. Dla przykładu, odświeżony kolorami dom na zdjęciu powyżej łączy w sobie wiele wskazówek, które podaliśmy wcześniej – ma wiszące kosze z kwiatami przy drzwiach wejściowych, użyte zostały odważne kolory, skrzynki, donice i kosze zostały do siebie dobrane, a odcinające się, jasne framugi i drzwi uzupełniają całość. Ktoś tu się nie bał kolorów!

Tekst na podstawie: Proven Winners, zdjęcia: Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com

Autor
Jak ozdobić drzwi wejściowe kwiatami w donicach? Inspiracje i wskazówki
Jak ozdobić drzwi wejściowe kwiatami w donicach? Inspiracje i wskazówki
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl