Geometryczne kształty przedogródka

Propozycję zagospodarowania przedogródka inspirowały geometryczne kształty. Do wejścia domu prowadzi ścieżka, przy której urządzono na niewielkim podwyższeniu kilka małych kwietników. Ich powierzchnię w okresie wiosennym porastają rośliny cebulowe, jak krokus, rannik zimowy, szafirek, tulipan czy czosnek złocisty.

Posłuchaj
00:00
4

Zobacz ponad 100 darmowych projektów ogrodów!

Propozycję zagospodarowania przedogródka inspirowały geometryczne kształty. Do wejścia domu prowadzi ścieżka, przy której urządzono na niewielkim podwyższeniu kilka małych kwietników. Ich powierzchnię w okresie wiosennym porastają rośliny cebulowe, jak krokus (13), rannik zimowy (14), szafirek (15), tulipan (16), czy czosnek złocisty (17).

Po zakończeniu okresu dekoracyjności roślin cebulowych przedogródek można obsadzić innymi kwiatami. Dobrze jest jednak zachować przy tym jakąś zasadę, np. wykorzystując rośliny o jednej kolorystyce lub w jednej tonacji. Wejście do domu podkreślają stojące po przeciwnych stronach dwa wyprostowane cisy (9). W bezpośrednim ich sąsiedztwie zaproponowano posadzenie bogato kwitnącego pigwowca (7) oraz kwitnącą latem lilię złotogłów (12).

Wjazd na posesję prowadzi między istniejącym klonem zwyczajnym 'Drummondi' (odmiana o białoobrzeżonych liściach) oraz posadzonym głogiem (10), szczególnie dekoracyjnym dzięki efektownym, purpurowym kwiatom pojawiającym się w maju.

Legenda:
A. Dom
B. Podjazd
C. Garaż
D. Śmietnik
E. Ławka
F. Kwietnik

Przeczytaj także:

Poradniki uprawy zostały opracowane przez ekspertów Związku Szkółkarzy Polskich.


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Architekci i projektanci krajobrazu Architekci i projektanci krajobrazu

Profesjonalni architekci krajobrazu dzielą się swoimi projektami, ich realizacją i aranżacją.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Szybkie porządki w ogrodzie? Z tymi akumulatorowymi urządzeniami STIHL pójdzie jak z płatka
Treści naszych partnerów
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści