Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) to wysoki krzew - rośnie zwykle do 6 m, należący do rodziny ostrokrzewowatych (Aquifoliaceae). To święta roślina Celtów, służąca do palenia aromatycznych ognisk, koniecznych do przeprowadzania religijnych rytuałów. Jeszcze do niedawna wierzono, że działa jak talizman chroniąc przez czarami, klątwami czy "złym okiem". Owoce ostrokrzewu są trujące.

Ostrokrzew ma pokrój wniesiony i tworzy charakterystyczne, kolczaste jajowate liście o ciemnej i błyszczącej na wierzchniej części blaszce. Kwitnie od maja do czerwca, tworząc drobne, białe, dwupienne kwiaty. We wrześniu zawiązuje niezwykle dekoracyjne, czerwone pestkowce utrzymujące się na krzewie przez całą zimę. Aby rośliny owocowały należy razem posadzić egzemplarze męskie i żeńskie.

Ostrokrzew jest łatwy w uprawie i mało wymagający. Roślina najlepiej rośnie w półcieniu lub cieniu na kwaśnej, przepuszczalnej, piaszczysto-gliniastej glebie. Podłoże może być lekko wilgotne lub umiarkowanie suche (krzew dobrze znosi upały). Krzew dobrze znosi nawet intensywne cięcie. Jest mrozoodporny.

W ogrodzie ostrokrzew warto sadzić w miejscach cienistych, gdzie wiele roślin nie chce rosnąć, w kwaśnych wrzosowiskach jak również z zakątkach upodabniających ogród do lasu. Zważywszy, że roślina bardzo dobrze reaguje na cięcie, można z niej tworzyć gęste, zimozielone żywopłoty.

Roślina jest obecnie używana w ziołolecznictwie - napary z liści, kory i owoców stosuje się przy leczeniu m.in. kataru, ospy i reumatyzmu.