Jak wygląda żywopłot z ligustru?
Żywopłot z ligustru pospolitego (Ligustrum vulgare) jest chętnie sadzony nie tylko ze względu na wysoką odporność na choroby, szkodniki i niekorzystne warunki atmosferyczne, ale i bardzo ozdobny wygląd. To krzew, który może osiągnąć nawet 3 metry wysokości i można go łatwo formować. Posiada podłużne, dość wąskie liście, które jesienią opadają. Jednak najpiękniej wygląda wiosną, kiedy obsypuje się białymi kwiatkami zebranymi w gęste wiechy o silnym, słodkim zapachem, który unosi się nawet na kilka metrów.
Jak założyć żywopłot z ligustru?
Termin
Sadzenie najlepiej przeprowadzać wiosną lub jesienią w bezlistnej formie, co ułatwia ukorzenienie się roślin. Następnie dołki należy przysypać podłożem i dobrze udeptać.
Przygotowanie miejsca
Ligustr pospolity rośnie dobrze praktycznie na każdym rodzaju gleby i dowolnym stanowisku, ale najlepiej zagęszcza się, gdy ma dobry dostęp do słońca. Dlatego miejsca pod żywopłot nie trzeba specjalnie przygotowywać, ale warto je zasilić kompostem lub innym nawozem naturalnym, zapewniając dostęp do składników pokarmowych.
Sadzenie
Warto pamiętać, że sadzonki z odsłoniętymi korzeniami trzeba jak najszybciej przesadzić do gleby, inaczej wyschną. W przypadku sadzonek ligustru w doniczkach można je trzymać przez kilka dni w pojemnikach, ale są one droższe. Ligustr należy wysadzać do wcześniej przygotowanych dołków, zachowując odstępy około 20. cm pomiędzy kolejnymi roślinami.
Pielęgnacja żywopłotu z ligustru
Pielęgnacja ligustru nie jest trudna, gdyż jest to roślina mało wymagająca, która dobrze znosi nawet trudne warunki.
Przycinanie
Dobrze też znosi okresowe susze i przycinanie, dlatego można go łatwo formować. Żywopłot należy przycinać przynajmniej raz w roku, dzięki czemu krzaki lepiej się zagęszczają i ładniej wyglądają. Najlepiej wykonywać je wczesną wiosną. Chcąc odmłodzić żywopłot i poprawić jego wygląd można przeprowadzić radykalne cięcie i obciąć krzaki do 20. cm wysokości, co pobudzi pąki do rozwoju.
Podlewanie i nawożenie
Żywopłot z ligustru nie wymaga regularnego podlewania, chociaż może się ono okazać niezbędne przy długotrwałe suszy. Natomiast niezbędne jest zasilanie go nawozami wieloskładnikowymi, aby zapewnić odpowiednią ilość składników pokarmowych. Nawozić nie trzeba bardzo młodych roślin – przez 2 lata od nasadzenia.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: paulmaguire / Depositphotos