Sposób na odrosty sumaka
Pytanie czytelnika: Mam bardzo ładny, dojrzały egzemplarz sumaka – niestety w ciągu ostatnich dwóch sezonów pojawiły się na nim liczne odrosty. Co powoduje ich pojawianie się i czy można całkowicie je usunąć?
Żeńskie owocostany sumaka octowca zimą fot. M. Palczyńska |
Sumak octowiec (Rhus typhina) jest drzewkiem odpornym na mrozy i niewymagającym w stosunku do podłoża, docenianym za jesienne przebarwienia i ozdobne owoce (występujące u żeńskich okazów).
Największą bolączką tego gatunku jest jego ekspansywność, czyli często pojawiające się pędy odrostowe. Pokazują się one zazwyczaj po zranieniu korzeni rośliny lub po jej karczowaniu.
Niestety metody mechaniczne - ręczne usuwanie lub wycinanie odrostów - tylko pobudzają ich wzrost. Dlatego w zależności od stopnia rozprzestrzenienia się rośliny można próbować wycinać nowe pędy, jednocześnie stosując środki chemiczne.
Niestety, w przypadku sumaka nigdy nie ma pewności, że nie zacznie znów „odbijać”, niemniej jednak szybka reakcja i zastosowanie chemii powinny w dużym stopniu ograniczyć żywotność jego odrostów.
Komentarze