Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Sposób na odrosty sumaka: jak skutecznie się go pozbyć?

Pytanie czytelnika: Mam bardzo ładny, dojrzały egzemplarz sumaka – niestety w ciągu ostatnich dwóch sezonów pojawiły się na nim liczne odrosty. Co powoduje ich pojawianie się i czy można całkowicie je usunąć?

Spis treści
Co to sumak octowiec?
Jak się go pozbyć?

Dlaczego należy uważać na sumaka?

Sumak octowiec (łac.Rhus typhina) jest drzewkiem odpornym na mrozy i niewymagającym w stosunku do podłoża, docenianym za jesienne przebarwienia i ozdobne owoce (występujące u żeńskich okazów).

Największą bolączką tego gatunku jest jego ekspansywność, czyli często pojawiające się pędy odrostowe. Pokazują się one zazwyczaj po zranieniu korzeni rośliny lub po jej karczowaniu.

Jak pozbyć się sumaka z ogrodu?

Niestety metody mechaniczne - ręczne usuwanie lub wycinanie odrostów – tylko pobudzają ich wzrost. Dlatego w zależności od stopnia rozprzestrzenienia się rośliny można próbować wycinać nowe pędy (a następnie, gdy odrastają – kosić je kosiarką) jednocześnie stosując środki chemiczne – herbicydy totalne. Warto także rozważyć rozłożenie maty, by zagłuszyć nowe odrosty lub zastosowanie bardziej ekologicznej metody ściółkowania zagłuszającego – t.j. "zabójczej lazanii".

Niestety, w przypadku sumaka nigdy nie ma pewności, że nie zacznie znów „odbijać”, niemniej jednak szybka reakcja i zastosowanie chemii powinny w dużym stopniu ograniczyć żywotność jego odrostów.

Źródło: porady eksperta BudujemyDom, zdjęcie tytułowe: WikimediaImages / Pixabay oraz E. Rosłaniec

Autor
Sposób na odrosty sumaka: jak skutecznie się go pozbyć?
Sposób na odrosty sumaka: jak skutecznie się go pozbyć?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz