Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
35
Okazje

Sumak octowiec 'Dissecta'

Płaskie, zaokrąglone korony sumaka octowca wprowadzają do ogrodu powiew egzotyki – z daleka przypominają bowiem afrykańskie akacje. Brązowe, włochate pędy, ciekawe, amarantowe owocostany i bajecznie kolorowe jesienią liście to cechy, dla których warto uprawiać sumaki.

TEMAT NA CZASIE
8 roślin, które będą modne w 2022 roku! | Roślinne nowości
TEMAT NA CZASIE
8 roślin, które będą modne w 2022 roku! | Roślinne nowości
Szukasz oryginalnej rośliny do swojego ogrodu? Mamy dla Ciebie 8 roślinnych nowości, którymi warto się zainteresować. Sprawdź, co będzie modne w...

Sumak octowiec (Rhus typhina) 'Dissecta' to niskie drzewo o rozłożystej, ażurowej koronie, często wielopniowe. Dorasta maksymalnie do 3-4 metrów wysokości i około 5-6 m szerokości. Grube pędy, w młodości gęsto okryte brązowymi włoskami, rozgałęziają się widlasto na kształt poroża jeleni, często rosną horyzontalnie lub nawet pokładają się po ziemi.

Liście sumaka osiągają nawet 50 cm długości, są pierzaste, złożone z 20-30 głęboko powcinanych listków, zielone, od spodu owłosione. Listki są koronkowe, przypominają liście paproci. Jesienią dosyć wcześnie przebarwiają się – przybierają jaskrawe odcienie dojrzałych pomarańczy, granatów i cytryn.

Ozdobą krzewów żeńskich są amarantowe owocostany, pojawiające się w lipcu na szczytach pędów. Odmiana 'Dissecta' jest klonem żeńskim, tworzy wzniesione, zbite, pałkowate owocostany, utrzymujące się na drzewach aż do wiosny. To właśnie od kwaśnego smaku owoców, przypominającego ocet, pochodzi nazwa gatunkowa roślin.

sumak octowiec 'Dissecta'
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych sumaków

Uprawa i wymagania

Sumak octowiec ma niewielkie wymagania uprawowe, dobrze rośnie nawet na glebach ubogich, piaszczystych czy kamienistych, na stanowiskach słonecznych. Sadząc sumaki należy unikać miejsc okresowo zalewanych lub bardzo wilgotnych. Rośliny bardzo dobrze znoszą suszę, zanieczyszczenie powietrza, zasolenie gleby, są w pełni mrozoodporne.

Problem w uprawie mogą stanowić odrosty korzeniowe. Jeśli pojawiają się w miejscach niepożądanych, należy je szybko usuwać. Jednak z drugiej strony, tworzenie podziemnych rozłogów sprzyja umacnianiu podłoża i przeciwdziała erozji gleby na skarpach, nasypach czy zboczach. W takich miejscach sumaki spełniają rolę roślin zadarniających.

Rośliny można łatwo „zachęcić” do tworzenia odrostów poprzez uszkodzenie korzeni. Wystarczy w obrębie korony drzewek wbić w kilku miejscach szpadel. W miejscach zranień podziemnych pędów i korzeni sumaki szybko tworzą odrosty.

Gdzie posadzić?

Sumak octowiec 'Dissecta' doskonale nadaje się do sadzenia na terenach zieleni publicznej i osiedlowej, w parkach, ogrodach przydomowych oraz na działkach. Dzięki wyjątkowo pięknej, jesiennej barwie liści oraz ich delikatnej fakturze odmiana 'Dissecta' otrzymała prestiżową nagrodę AGM przyznawaną przez brytyjskie królewskie towarzystwo ogrodnicze RHS.

Fantazyjnie powyginane pędy sumaków, ozdobione amarantowymi owocostanami, prezentują się bardzo oryginalnie w stanie bezlistnym.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT