Wierzba płacząca 'Chrysocoma' / Wierzba żałobna Salix × sepulcralis 'Chrysocoma'

Wierzba placzaca Chrysocoma Wierzba zalobna, fot. iVerde
Wierzba płacząca 'Chrysocoma' / Wierzba żałobna (Salix × sepulcralis 'Chrysocoma') | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: cała roślina, ulistnienie, pędy
Gleba: każda ogrodowa, żyzna
Kwiatostan: grono
Kwiaty: drobne
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: torebka
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: 15-20 m
Okres kwitnienia: IV
Trwałość liści: sezonowe
Korona: szeroka, zwisająca, nieregularna
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, miejsca eksponowane, pojedynczo, duże ogrody, parki, zieleń miejska, cmentarze

Wierzba płacząca (Salix × sepulcralis) odmiana 'Chrysocoma', nazywana też wierzbą żałobną, to mieszańcowy gatunek drzewa, powstały ze skrzyżowania wierzby babilońskiej i wierzby białej. Drzewo pochodzi prawdopodobne z Azji, ale jest też uprawiane w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna.

Wierzba płacząca 'Chrysocoma' może dorastać do ok. 20-24 m wys. Posiada gruby, pojedynczy, trochę nierówny pień i rozłożyste, początkowo wzniesione, później przewieszające się konary oraz wyrastające z nich bardzo długie, zwisające, proste, cienkie, żółte pędy, nadające roślinie szeroki, malowniczy, płaczący pokrój. Pędy na całej długości pokryte są sezonowymi, wąskolancetowatymi liśćmi, które są drobno ząbkowanymi na brzegach, z wierzchu zielonymi i nagimi, a od spodu szaroniebieskimi i pokrytymi przylegającym kutnerem. Jesienią przed opadnięciem przebarwiają się na żółto.

Roślina jest rozdzielnopłciowa, ale jednopienna. Kwitnie wczesna wiosną (IV), przed rozwojem liści, wydając drobne kwiaty zebrane w zwisające, długie, kotkowe kwiatostany (w większości kwiatostany męskie).

Drzewo posiada głęboki i rozbudowany system korzeniowy (może uszkadzać chodniki lub podziemne elementy kanalizacji wodociągowej), ale słabe i kruche drewno, dlatego często bywa łamane przez wiatr.

Wymagania i uprawa

Wierzba płacząca 'Chrysocoma' to roślina mało wymagająca, ale najlepiej rozwija się na słonecznych, ciepłych stanowiskach i próchniczych, stale lekko wilgotnych glebach. W naszym klimacie jest mrozoodporna i nie wymaga zimowego pokrycia. Może być też uprawiana na terenie całego kraju.

Odmianę najlepiej rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych (półzdrewniałych i zdrewniałych), choć można też spróbować uzyskać nowe rośliny za pomocą siewu nasion (potomstwo może nie zachować cech egzemplarza matecznego).

Redakcja poleca
0 Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
1 Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
2 Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
3 Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb

Zastosowanie

Wierzba płacząca 'Chrysocoma' najefektowniej prezentuje się jako soliter, szczególnie nad brzegami dużych oczek wodnych, stawów czy rzek. Jej zwisające pędy wyglądają niezwykle malowniczo, dlatego roślina chętnie sadzona jest też w zieleni miejskiej i w parkach. Może być również uprawiana w ogrodach, ale pod warunkiem zapewnienia jest dużej ilości miejsca, gdyż jest drzewem bardzo okazałym, wysokim i rozłożystym.

Wierzb nie należy też sadzić w pobliżu zabudowań, chodników, sieci kanalizacyjno-wodociągowej czy parkingu, gdyż należą do jednych z najczęściej łamanych przez wiatry drzew, a ich grube, rozległe korzenie mogą uszkadzać znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie elementy konstrukcyjne. Zalecana odległość drzewa od zabudowań to co najmniej 5 m.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Powiązane rośliny

Wierzba Salix

Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści