Logo
Logo

TOP 13 bylin wieloletnich najdłużej kwitnących | Kwitnący ogród przez całe lato i jesień!

Dzięki dobrze zaplanowanym nasadzeniom kwitnących bylin, ogrodowe rabaty mogą być ciekawe od wiosny do późnej jesieni. Najlepiej wybierać spośród gatunków, które nie tylko atrakcyjnie się prezentują, ale są też dość odporne i niewymagające. Które byliny ogrodowe kwitną długo i nie potrzebują wiele uwagi?

Spis treści
Jak rozplanować długo kwitnącą rabatę bylinową? Jakie kwiaty wieloletnie na rabaty? Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące – wybór ekspertów Zawciąg nadmorski (Armeria maritima) Goździk kropkowany (Dianthus deltoides) Kocimiętka Faassena (Nepeta ×faassenii) Szałwia omszona (Salvia nemorosa) Floks wiechowaty (Phlox paniculata) Ostróżka ogrodowa (Delphinium elatum) Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) Zawilec japoński (Anemone hupehensis) Chryzantema (Dendranthema grandiflora) Aster (Aster)

Jak wybierać byliny na ogrodowe rabaty? 

Wśród bylin, czyli wieloletnich kwitnących roślin ogrodowych możemy znaleźć sporą grupę sprawdzonych w naszych warunkach klimatycznych, odpornych i atrakcyjnie kwitnących przez cały sezon gatunków. Jeśli chcemy, żeby w ogrodzie „kwitło coś cały czas”, najkorzystniej jest tak dobierać poszczególne rośliny, by ich kwitnienie następowało po sobie lub łączyć je z tymi, które potrafią powtarzać kwitnienie przez cały sezon. 

Byliny długo kwitnące to niezastąpione elementy każdej kwiatowej rabaty. Zachwycają swoją różnorodnością, długotrwałym i obfitym kwitnieniem, a także łatwością pielęgnacji, co czyni je idealnym wyborem do ogrodów.

Dlaczego rośliny wieloletnie najlepiej nadają się na kwitnące rabaty kwiatowe?

Długo kwitnące byliny są idealnymi kwiatami na ogrodowe rabaty z kilku powodów:

  1. Przede wszystkim, ich długotrwały okres kwitnienia sprawia, że rabata jest kolorowa i atrakcyjna przez większość sezonu ogrodowego.
  2. Poza tym, byliny są roślinami wieloletnimi, co oznacza, że wracają i kwitną rok po roku, dzięki czemu są one najlepszym wyborem dla ogrodu.
  3. Dodatkowo, wiele bylin jest łatwych w pielęgnacji i odporne na różne warunki pogodowe, co czyni je praktycznym wyborem dla każdego ogrodu.
  4. Wreszcie, różnorodność dostępnych bylin pozwala na stworzenie ciekawych kompozycji kolorystycznych i teksturalnych na rabatach. 

Hubert Lamański / YouTube

Dekoracyjne i praktyczne byliny kwitnące cały sezon 

Zawciągi

Do kanonu bardzo popularnych w ogrodach, czy na działkach bylin ogrodowych, zakwitających już wiosną należy z pewnością ▼ zawciąg nadmorski. Jest to niska, dorastająca do około 20 cm roślina, tworząca gęste kępki wąskich, zimozielonych liści. Od maja do początków października, ponad liśćmi wyrastają pędy z małymi, kulistymi kwiatostanami, które najczęściej mają kolor różowy (u odmian też biały). Zawciąg lubi miejsca słoneczne i nie ma dużych wymagań glebowych, ale nie przepada za zbyt mokrym podłożem. Ze względu na niski, kępkowaty pokrój roślina ta nadaje się do nasadzeń w ogrodach skalnych lub na obrzeży rabat. 

Zawciąg nadmorski - długo kwitnąca roślina wieloletnia
Fot. gratysanna / Adobe Stock
Zawciąg nadmorski (Armeria maritima)

Goździki

Podobne zastosowanie może mieć ▼ goździk kropkowany, czyli płożąca, zadarniająca bylina o lekko wzniesionych pędach i dekoracyjnych, jasno zielonych (czasem srebrzystych) wąskich liściach. Wraz z pędami kwiatostanowymi osiąga około 20-30 cm wysokości i lubi słoneczne stanowiska oraz przeciętne, przepuszczalne gleby. Od czerwca do końca lata (czasem nawet do października) zakwitają różowe, karminowe czasem białe kwiaty (w zależności od odmiany), umieszczone na długich szypułkach i powtarzające kwitnienie. Dowiedz się więcej o uprawie goździków w ogrodzie

Goździk kropkowany - długo kwitnąca roślina wieloletnia
Fot. Владимир Феофанов / Adobe Stock
Goździk kropkowany (Dianthus deltoides)

Kocimiętki

Bardzo odporną, powtarzającą kwietnie byliną jest również ▼ kocimiętka Faassena, która tworzy niskie kępy płożących pędów (dorastających do około 30-40 cm wysokości) z małymi, jasnozielonymi liśćmi. Głównym walorem ozdobnym kocimiętki i jej odmian są fioletowe, niebieskie lub białe, kwiaty zebrane w kłosowatych kwiatostanach i kwitnące zwykle od czerwca do września. Jest to bardzo uniwersalna i odporna na trudne warunki roślina i można sadzić ją na rabatach kwiatowych, skalnikach, ale też w donicach i innych pojemnikach. Dowiedz się więcej o uprawie kocimiętki w ogrodzie

Kocimiętka Faassena - długo kwitnąca roślina wieloletnia
Fot. gratysanna / Adobe Stock
Kocimiętka Faassena (Nepeta ×faassenii)
Szałwia omszona - długo kwitnąca roślina wieloletnia
Fot. gratysanna / Adobe Stock
Szałwia omszona (Salvia nemorosa)

Szałwie

Fioletowe lub niebieskawe kwiaty na długich kwiatostanach to także ozdoba ▲ szałwii omszonej, dorastającej do ponad 50 cm wysokości. Bylina ta tworzy zwykle kępy, z których wyrastają pędy kwiatostanowe, a od czerwca do września zakwitają na nich kwiaty. Szałwia omszona nie ma dużych wymagań, zadowala się przeciętną glebą i lubi słońce. W czasie kwitnienia jest chętnie odwiedzana przez owady zapylające, ponieważ należy do roślin miododajnych. 

Floks wiechowaty - długo kwitnąca roślina wieloletnia
Fot. alfotokunst / Adobe Stock
Floks wiechowaty (Phlox paniculata)

Floksy

Znaną i lubianą byliną o długim okresie kwitnienia jest ▲ floks wiechowaty, który osiąga większe rozmiary od wspomnianych gatunków i dorasta do wysokości nawet 1m. Ozdobą są dość duże, wiechowate kwiatostany z kwiatami białymi, różowymi lub filetowymi, kwitnącymi (w zależności od odmiany), kwitnącymi od lipca do jesieni. Dowiedz się więcej o uprawie floksów w ogrodzie

Ostróżka ogrodowa - długo kwitnąca roślina wieloletnia
Fot. Katarzyna / Adobe Stock
Ostróżka ogrodowa (Delphinium elatum)

Ostróżki

Do wysokich i kwitnących całe lato (od czerwca do września) bylin należy też ▲ ostróżka ogrodowa, która dzięki wyprostowanemu pokrojowi może dorastać nawet do 2m wysokości. Białe, niebieskie lub filetowe kwiaty zebrane są długich, groniastych kwiatostanach. Ostróżkę można stosować do tworzenia piętrowych lub wysokich rabat, nasadzeń przy ogrodzeniach, w wiejskich ogrodach lub przy ścinanych budynków. 

Krwawnik pospolity - długo kwitnąca roślina wieloletnia
Fot. Alexandra / Adobe Stock
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Krwawniki

Do ogrodów w swobodnym lub wiejskim stylu świetnie będzie się nadawał również ▲ krwawnik pospolity, który jest odporną i dekoracyjną byliną, dorastającą do około 60-80 cm wysokości i niewybredną w stosunku do gleby. Białe, różowe, pomarańczowe lub nawet czerwone kwiaty (w zależności od odmiany) są zebrane w charakterystyczne baldachogrona i kwitną od czerwca do października. 

Odętka wirginijska - długo kwitnąca roślina wieloletnia
Fot. 伶哉 風頰 / Adobe Stock
Odętka wirginijska (Physostegia virginiana)

Odętki

Na przeciętnej glebie poradzi sobie dobrze znana, lubiana i sadzona często na rabatach kwiatowych ▲ odętka wirginijska, charakteryzująca się wyprostowanymi pędami, które dorastają do około 50-70 cm wysokości. Dekoracyjne, efektowne kwiaty odętki (białe lub w odcieniach różu) zebrane są w gęstych, kłosowatych kwiatostanach i pojawiają się od czerwca do września. Jest to niewymagająca roślina, która może rosnąć w słońcu lub w półcieniu, np. pod drzewami. Dowiedz się więcej o uprawie odętek w ogrodzie

Jeżówka purpurowa - długo kwitnąca roślina wieloletnia
Fot. Pavel Losevsky / Adobe Stock
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)

Jeżówki

Do popularnych bylin o dekoracyjnych kwiatach oraz niedużych wymaganiach należy z pewnością ▲ jeżówka purpurowa, która zwraca uwagę charakterystycznymi różowo-purpurowymi (czasem też białymi), miododajnymi kwiatami z dużym, wypukłym środkiem. Kwitnienie trwa od lipca do pierwszych przymrozków w październiku. Dowiedz się więcej o uprawie jeżówek w ogrodzie

Rudbekia błyskotliwa - długo kwitnąca roślina wieloletnia
Fot. Konstantin Kulikov / Adobe Stock
Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida)

Rudbekie

Od lipca do jesieni kwitnie też popularna w nasadzeniach w stylu naturalistycznym ▲ rudbekia błyskotliwa, której ozdobą są duże, żółte lub bordowe kwiaty na sztywnych, wzniesionych łodygach. Byliną o szerokim zastosowaniu oraz niedużych wymaganiach jest tojeść kropkowana, która ma wyprostowane pędy (wysokości do 50 cm) i drobne żółte kwiaty, zebrane w kłosowate kwiatostany. Kwiaty tojeści pojawiają się w czerwcu, a kwitnienie trwa aż do jesieni. 

Zawilec japoński - długo kwitnąca roślina wieloletnia
Fot. simona / Adobe Stock
Zawilec japoński (Anemone hupehensis)

Zawilce

Do nasadzeń pod drzewami lub w mniej uczęszczanych zakątkach ogrodu dobrze nadaje się ▲ zawilec japoński, który tworzy gęste, ale luźno rozgałęzione kępy. Ładne, promieniste kwiaty w odcieniach różu lub bieli pojawiają się od sierpnia do października. 

Chryzantema - długo kwitnąca roślina wieloletnia
Fot. Anita / Adobe Stock
Chryzantema (Dendranthema grandiflora)

Astry i chryzantemy

Pod koniec sezonu, jesienią nie można zapomnieć o późno, ale dość długo (do początków zimy) kwitnących ▲ chryzantemach ogrodowych oraz ▼ astrach, czyli popularnych „Marcinkach” (np. aster nowoangielski, aster nowobelgijski, aster krzaczasty).

Aster - długo kwitnąca roślina wieloletnia
Fot. bildlove / Adobe Stock
Aster (Aster)

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: oraz kolaż ze zdjęć roślin

Autor
TOP 13 bylin wieloletnich najdłużej kwitnących | Kwitnący ogród przez całe lato i jesień!
TOP 13 bylin wieloletnich najdłużej kwitnących | Kwitnący ogród przez całe lato i jesień!
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (12)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

23-07-2023 11:34

Komentarz dodany przez Stan: Oczekuję konkretniej propozycji zestawu np 5 lub 10 bylin oferowanych w tym artykule. Sadzonki powinne spełniać opisane warunki: będą długo kwitly, kolorowe, urozmaicone. Jezeli będzie taka oferta, natychmiast kupię. Pozdrawiam.

22-07-2023 18:06

Komentarz dodany przez Mały ogrodnik: Czy to jest napewno krwawnik pospolity? Bardziej mi to wygląda na wrotycz

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl