Jak wybierać byliny na ogrodowe rabaty?
Wśród bylin, czyli wieloletnich kwitnących roślin ogrodowych możemy znaleźć sporą grupę sprawdzonych w naszych warunkach klimatycznych, odpornych i atrakcyjnie kwitnących przez cały sezon gatunków. Jeśli chcemy, żeby w ogrodzie „kwitło coś cały czas”, najkorzystniej jest tak dobierać poszczególne rośliny, by ich kwitnienie następowało po sobie lub łączyć je z tymi, które potrafią powtarzać kwitnienie przez cały sezon.
Dlaczego rośliny wieloletnie najlepiej nadają się na kwitnące rabaty kwiatowe?
Długo kwitnące byliny są idealnymi kwiatami na ogrodowe rabaty z kilku powodów:
- Przede wszystkim, ich długotrwały okres kwitnienia sprawia, że rabata jest kolorowa i atrakcyjna przez większość sezonu ogrodowego.
- Poza tym, byliny są roślinami wieloletnimi, co oznacza, że wracają i kwitną rok po roku, dzięki czemu są one najlepszym wyborem dla ogrodu.
- Dodatkowo, wiele bylin jest łatwych w pielęgnacji i odporne na różne warunki pogodowe, co czyni je praktycznym wyborem dla każdego ogrodu.
- Wreszcie, różnorodność dostępnych bylin pozwala na stworzenie ciekawych kompozycji kolorystycznych i teksturalnych na rabatach.
Dekoracyjne i praktyczne byliny kwitnące cały sezon
Zawciągi
Do kanonu bardzo popularnych w ogrodach, czy na działkach bylin ogrodowych, zakwitających już wiosną należy z pewnością ▼ zawciąg nadmorski. Jest to niska, dorastająca do około 20 cm roślina, tworząca gęste kępki wąskich, zimozielonych liści. Od maja do początków października, ponad liśćmi wyrastają pędy z małymi, kulistymi kwiatostanami, które najczęściej mają kolor różowy (u odmian też biały). Zawciąg lubi miejsca słoneczne i nie ma dużych wymagań glebowych, ale nie przepada za zbyt mokrym podłożem. Ze względu na niski, kępkowaty pokrój roślina ta nadaje się do nasadzeń w ogrodach skalnych lub na obrzeży rabat.
Goździki
Podobne zastosowanie może mieć ▼ goździk kropkowany, czyli płożąca, zadarniająca bylina o lekko wzniesionych pędach i dekoracyjnych, jasno zielonych (czasem srebrzystych) wąskich liściach. Wraz z pędami kwiatostanowymi osiąga około 20-30 cm wysokości i lubi słoneczne stanowiska oraz przeciętne, przepuszczalne gleby. Od czerwca do końca lata (czasem nawet do października) zakwitają różowe, karminowe czasem białe kwiaty (w zależności od odmiany), umieszczone na długich szypułkach i powtarzające kwitnienie. Dowiedz się więcej o uprawie goździków w ogrodzie
Kocimiętki
Bardzo odporną, powtarzającą kwietnie byliną jest również ▼ kocimiętka Faassena, która tworzy niskie kępy płożących pędów (dorastających do około 30-40 cm wysokości) z małymi, jasnozielonymi liśćmi. Głównym walorem ozdobnym kocimiętki i jej odmian są fioletowe, niebieskie lub białe, kwiaty zebrane w kłosowatych kwiatostanach i kwitnące zwykle od czerwca do września. Jest to bardzo uniwersalna i odporna na trudne warunki roślina i można sadzić ją na rabatach kwiatowych, skalnikach, ale też w donicach i innych pojemnikach. Dowiedz się więcej o uprawie kocimiętki w ogrodzie
Szałwie
Fioletowe lub niebieskawe kwiaty na długich kwiatostanach to także ozdoba ▲ szałwii omszonej, dorastającej do ponad 50 cm wysokości. Bylina ta tworzy zwykle kępy, z których wyrastają pędy kwiatostanowe, a od czerwca do września zakwitają na nich kwiaty. Szałwia omszona nie ma dużych wymagań, zadowala się przeciętną glebą i lubi słońce. W czasie kwitnienia jest chętnie odwiedzana przez owady zapylające, ponieważ należy do roślin miododajnych.
Floksy
Znaną i lubianą byliną o długim okresie kwitnienia jest ▲ floks wiechowaty, który osiąga większe rozmiary od wspomnianych gatunków i dorasta do wysokości nawet 1m. Ozdobą są dość duże, wiechowate kwiatostany z kwiatami białymi, różowymi lub filetowymi, kwitnącymi (w zależności od odmiany), kwitnącymi od lipca do jesieni. Dowiedz się więcej o uprawie floksów w ogrodzie
Ostróżki
Do wysokich i kwitnących całe lato (od czerwca do września) bylin należy też ▲ ostróżka ogrodowa, która dzięki wyprostowanemu pokrojowi może dorastać nawet do 2m wysokości. Białe, niebieskie lub filetowe kwiaty zebrane są długich, groniastych kwiatostanach. Ostróżkę można stosować do tworzenia piętrowych lub wysokich rabat, nasadzeń przy ogrodzeniach, w wiejskich ogrodach lub przy ścinanych budynków.
Krwawniki
Do ogrodów w swobodnym lub wiejskim stylu świetnie będzie się nadawał również ▲ krwawnik pospolity, który jest odporną i dekoracyjną byliną, dorastającą do około 60-80 cm wysokości i niewybredną w stosunku do gleby. Białe, różowe, pomarańczowe lub nawet czerwone kwiaty (w zależności od odmiany) są zebrane w charakterystyczne baldachogrona i kwitną od czerwca do października.
Odętki
Na przeciętnej glebie poradzi sobie dobrze znana, lubiana i sadzona często na rabatach kwiatowych ▲ odętka wirginijska, charakteryzująca się wyprostowanymi pędami, które dorastają do około 50-70 cm wysokości. Dekoracyjne, efektowne kwiaty odętki (białe lub w odcieniach różu) zebrane są w gęstych, kłosowatych kwiatostanach i pojawiają się od czerwca do września. Jest to niewymagająca roślina, która może rosnąć w słońcu lub w półcieniu, np. pod drzewami. Dowiedz się więcej o uprawie odętek w ogrodzie
Jeżówki
Do popularnych bylin o dekoracyjnych kwiatach oraz niedużych wymaganiach należy z pewnością ▲ jeżówka purpurowa, która zwraca uwagę charakterystycznymi różowo-purpurowymi (czasem też białymi), miododajnymi kwiatami z dużym, wypukłym środkiem. Kwitnienie trwa od lipca do pierwszych przymrozków w październiku. Dowiedz się więcej o uprawie jeżówek w ogrodzie
Rudbekie
Od lipca do jesieni kwitnie też popularna w nasadzeniach w stylu naturalistycznym ▲ rudbekia błyskotliwa, której ozdobą są duże, żółte lub bordowe kwiaty na sztywnych, wzniesionych łodygach. Byliną o szerokim zastosowaniu oraz niedużych wymaganiach jest tojeść kropkowana, która ma wyprostowane pędy (wysokości do 50 cm) i drobne żółte kwiaty, zebrane w kłosowate kwiatostany. Kwiaty tojeści pojawiają się w czerwcu, a kwitnienie trwa aż do jesieni.
Zawilce
Do nasadzeń pod drzewami lub w mniej uczęszczanych zakątkach ogrodu dobrze nadaje się ▲ zawilec japoński, który tworzy gęste, ale luźno rozgałęzione kępy. Ładne, promieniste kwiaty w odcieniach różu lub bieli pojawiają się od sierpnia do października.
Astry i chryzantemy
Pod koniec sezonu, jesienią nie można zapomnieć o późno, ale dość długo (do początków zimy) kwitnących ▲ chryzantemach ogrodowych oraz ▼ astrach, czyli popularnych „Marcinkach” (np. aster nowoangielski, aster nowobelgijski, aster krzaczasty).
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: oraz kolaż ze zdjęć roślin