Berberys ottawski Berberis ×ottawensis

Berberys ottawski, fot. iVerde
Berberys ottawski (Berberis ×ottawensis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: kwiatostany
Gleba: małe wymagania glebowe, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: żółte
Kwiatostan: grono
Kwiaty: pachnące
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Owoce: elipsoidalne, jagody, jadalne
Pokrój: rozłożysty, krzaczkowaty
Zapach: owoce
Wysokość: 2-3 m
Okres kwitnienia: V, VI
Kolor owoców: czerwone
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: żywopłoty, szpalery, ogrody przydomowe, duże ogrody, parki, zieleń miejska, rabaty

Berberys ottawski (Berberis ×ottawensis) to krzew z rodziny berberysowatych (Berberidaceae). Jest gatunkiem mieszańcowym, uzyskanym przez skrzyżowanie berberysu Thunberga z berberysem pospolitym i uprawianym w ogrodach jako roślina ozdobna.

Berberys ottawski posiada gęsty, rozłożysty pokrój i może dorastać nawet do 2-3 m wys., osiągając podobną szerokość. Tworzy sztywne, cienkie, podłużnie bruzdkowane, łukowato przewieszające się na zewnątrz pędy, pokryte długimi, ostrymi cierniami i wyrastającymi w ich pobliżu łopatkowymi lub eliptycznymi, miękkimi, sezonowymi, matowymi z wierzchu, bordowymi, całobrzegowymi liśćmi z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem. Liście zebrane są na pędach po kilka w małe, rozłożyste rozetki.

Krzew kwitnie wiosną (V-VI), wydając dość duże, żółte, z wierzchu lekko czerwonawe, pachnące kwiaty, zebrane w zwisające, groniaste kwiatostany. Kwitnienie jest bardzo obfite, a szeregi zwisających z pędów żółtych, groniastych kwiatostanów, kontrastujących z bordowymi liśćmi wyglądają bardzo dekoracyjnie.

Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w owocostany mające postać wydłużonych, mięsistych, błyszczących jagód w krwisto czerwonym, intensywnym kolorze. Owoce są zebrane w zwisające, nieduże grona i dojrzewają jesienią. Na krzewie utrzymują się jeszcze długo po opadnięciu liści i jeśli nie zostaną zjedzone przez ptaki, dla których są przysmakiem, mogą stanowić wielką ozdobę zimowego ogrodu.

Wymagania i uprawa

Berberys ottawski to gatunek łatwy w uprawie i mało wymagający. Preferuje słoneczne stanowiska i żyzne, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne gleby o lekko kwaśnym odczynie pH, ale urośnie też w półcieniu i na każdej, typowej glebie ogrodowej. Toleruje suszę, zanieczyszczone powietrze i zasolenie podłoża.

Jest też mrozoodporny, dlatego nie wymaga zimowego okrycia i może być uprawiany w różnych rejonach kraju.

Nie wymaga systematycznego ciecia, ale dobrze znosi zabieg, dlatego można korygować jego pokrój, skracając pędy.

Ponieważ berberys ottawski jest mieszańcem, powinien być rozmnażany jedynie wegetatywnie za pomocą sadzonek pędowych (zielnych lub zdrewniałych) bądź przez odkłady.

Zastosowanie

Berberys ottawski ze względu na swoje wysokie walory ozdobne i małe wymagania uprawowe jest jednym z chętniej uprawianych berberysów. Często wykorzystuje się go do tworzenia obronnych żywopłotów (ze względu na gęsty pokrój i cierniste pędy) i szpalerów wzdłuż ogrodzeń, ale ładnie prezentuje się też w zestawianiu z innymi krzewami ozdobnymi (np. kalinami, tujami, tawułami japońskimi, różami, a także innymi berberysami).

Jest jednym z najpopularniejszych berberysów wykorzystywanych w zielni miejskiej.

Wybrane odmiany

  • 'Superba' – (zdj. 1, 2) liście ciemnoczerwone z lekkim, niebieskim odcieniem, wys. ok. 3-4 m
  • 'Auricoma' – (zdj. 3) liście bordowo-czerwone, wys. ok. 2-2,5 m
  • 'Forescate' – (zdj. 4)
  • 'Silver Miles' – liście pstre, bordowe ze srebrzystym, cienkim obrzeżem i srebrzystymi, nieregularnymi przebarwieniami, wys. ok. 2-3 m


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści