Chcesz wprowadzić do ogrodu trochę koloru? Albo stworzyć obwódkę wzdłuż krawędzi rabaty bylinowej, ale z roślin nie wymagających? Berberysy (Berberis) sprawdzą się w każdej roli! Pamiętaj tylko, że muszą rosnąć na słonecznym stanowisku. Nie są jednak zbyt wybredne w stosunku do podłoża – ale będą najlepiej rosły w podłożu przepuszczalnym o lekko kwaśnym odczynie.
Ze względu na różnorodność odmian, berberysy można wykorzystywać do kompozycji z krzewami iglastymi i liściastymi, a także z różnobarwnymi bylinami. Wśród berberysów znajdziemy odmiany bardzo niskie (ok. 40 cm wysokości), które są doskonałym uzupełnieniem skalniaków i rabat żwirowych, średniej wysokości oraz wysokie, osiągające nawet 2 m wysokości – z nich można tworzyć żywopłoty i sadzić na tle niższych gatunków.
Wśród berberysów istnieje też różnorodność jeśli chodzi o pokrój – zwarte, kompaktowe odmiany świetnie nadają się do sadzenia między bylinami, kamieniami na skalniakach lub do tworzenia niskich obwódek rabat. Szerokie berberysy z przewisającymi łukowato gałęziami sprawdzają się w naturalistycznych nasadzeniach, w ogrodach wiejskich i leśnych; ładnie wyglądają w towarzystwie dużych kwitnących krzewów liściastych. Natomiast wąskie, kolumnowe odmiany berberysów to doskonałe uzupełnienie wąskich rabat i kompozycji z gatunków iglastych.
Krzewy iglaste jako towarzystwo dla berberysów
Czerwonolistne i bordowe odmiany berberysów dobrze wyglądają w zestawieniu z szarozielonymi gatunkami iglastymi, czyli z większością sosen, z jałowcami, a także z cyprysikami. Złociste odmiany berberysów warto sadzić na tle żywotników oraz obok kulistych odmian tuj.
Obok mało wymagających berberysów można też sadzić mniej popularne, ale łatwe w uprawie mikrobioty syberysjkie, które mają rozłożysty pokrój. Soczysta zieleń mikrobioty będzie dobrym tłem dla wielu odmian berberysów.
Obok gatunków iglastych najlepiej sprawdzają się berberysy zrzucające na zimę liście – w okresie jesiennym często ładnie się przebarwiają, dodając kompozycjom dużo uroku, a jesienią i zimą nagie pędy często zdobią drobne, ale jaskrawe owoce.
Zestawienie berberysu z krzewami liściastymi
Na tle berberysów można wyeksponować wiele kwitnących krzewów liściastych – tawuły japońskie, lilaki, nieduże odmiany jaśminowców, róże lub hortensje.
Kolorowe berberysy dodają też uroku irgom, ognikom szkarłatnym oraz świetnie kontrastują z ciętymi w różne kształty bukszpanami. Berberysy można też sadzić w sąsiedztwie wysokich krzewów; ciekawe zestawienia można uzyskać z perukowcami, klonami palmowymi, dereniami i głogami.
Zimozielone i półzimozielone berberysy stosowane jako żywopłoty nadają się świetnie do sadzenia w eksponowanych miejscach ogrodu, przy wejściu do domu lub w przedogródku, w zestawieniu np. ze śliwami ozdobnymi lub magnoliami.
Byliny i krzewinki obok berberysów
W sąsiedztwie berberysów doskonale prezentuje się wiele bylin i krzewinek. Szarolistna lawenda czy perowskia łobodolistna wraz z czerwonolistnym czy różowawym berberysem będzie wyglądać na rabacie intrygująco. Wczesną wiosną obok berberysów mogą kwitnąć sasanki, tulipany, czosnki ozdobne albo hiacynty. Na letnich rabatach krzewom mogą towarzyszyć liliowce, kocanki, krwawniki czy kompozycje z roślin tworzących łąki kwietne.
Jesienią przy przebarwionych liściach berberysów doskonale zaprezentują się rozchodniki okazałe, astry (marcinki), a także trawy ozdobne, np. kostrzewy sine, imperata cylindryczna 'Red Baron' czy delikatna ostnica cieniutka.
Pod krzewami berberysów warto sadzić rośliny zadarniające, np. dąbrówkę rozłogową lub zimozielony i kwitnący wiosną na niebiesko barwinek pospolity.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe Maryviolet / AdobeStock, krzys16 / Pixabay