Te rośliny okrywowe mogą zastąpić trawnik i urosną nawet w cieniu!

Rośliny okrywowe - łatwy sposób na zadarnianie Fot. iVerde, Pixabay

Pytanie czytelnika: Jaka roślina szybko zadarni ok. 50 m² powierzchni ziemi pod kalinami w ogrodzie? Dobrze, gdyby też ładnie kwitła i była zimozielona. Poproszę o propozycje tylko łatwych w uprawie gatunków.

Posłuchaj
00:00
30
Spis treści
Jaka jest funkcja roślin okrywowych w ogrodzie? Bluszcz: uprawa, walory dekoracyjne Barwinek: uprawa, walory dekoracyjne

Rośliny okrywowe do ogrodu

Pod krzewami i drzewami dobrze jest sadzić rośliny okrywowe, ponieważ pełnią one kilka pożytecznych funkcji. Zapobiegają rozprzestrzenianiu się chwastów, okrywają podłoże zmniejszając jego parowanie i wysychanie. Latem podłoże wolniej się nagrzewa, a zimą wolniej przemarza. Gąszcz gałęzi i liści jest też schronieniem dla wielu zwierząt, np. drobnych ssaków, owadów, gadów czy ptaków.

Oczywiście poza tym pełnią ważną rolę estetyczną – szczególnie, jeśli wybierzemy gatunki zimozielone, których liście są efektowne przez cały rok.

Dwie niezwodne rośliny do ogrodu

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Niezawodną rośliną, która wyjątkowo dobrze rośnie w wilgotnych, zacienionych miejscach pod krzewami i drzewami jest bluszcz pospolity (Hedera helix). Jej roczne przyrosty 0,5-1 m długości płożą się lub wspinają za pomocą korzeni przybyszowych. Roślina rzadko zakwita, natomiast jej największą ozdobą są skórzaste, zimozielone liście.

rośliny okrywowe - bluszcz pospolity fot. Lukáš Jančička Pixabay
Fot. Lukáš Jančička/Pixabay
Skórzaste liście bluszczu tworzą szczelną okrywę i chronią skutecznie podłoże przed wysychaniem. Pędy tej rośliny po pewnym czasie będą wspinać sią na pnie drzew czy znajdujące się w pobliżu ogrodzenie. Roślina nadaje się do większych ogrodów.

Uprawa bluszczu – niedużym kosztem można zadarniać większe powierzchnie tym pnączem – rozmnażając je łatwo przez sadzonki wierzchołkowe. Pobrane fragmenty bluszczu umieszcza się bezpośrednio w doniczkach z żyzną ziemią ogrodową. Po pojawieniu się świeżych przyrostów można posadzić ukorzenione już sadzonki w ogrodzie. Młode egzemplarze mogą być wrażliwe na mróz, dlatego zimą powinny zostać okryte świerkowymi gałązkami.

Barwinek pospolity (Vinca minor)

Inną rośliną, która doskonale porasta świeże gleby, jest barwinek pospolity (Vinca minor). Krzewinka ta o wiecznie zielonych, eliptycznych liściach rośnie nieco wolniej i nie jest aż tak ekspansywna niż bluszcz.

rośliny okrywowe - barwinek Atropurpurea fot. iVerde
Fot. iVerde
Barwinek pospolity (Vinca minor) 'Atropurpurea jest mniej ekspansywny niż bluszcz i nadaje się do zadarniania w małych ogrodach.

Uprawa barwinka – barwinek może rosnąć w cieniu, ale też i w półcieniu, np. od zachodniej czy wschodniej strony domu. Lepiej znosi promienie słoneczne niż bluszcz. Poza zimozielonymi liśćmi barwinek ma bardzo atrakcyjne, błękitne kwiaty o pięciu płatkach, które pojawiają się na przełomie kwietnia i maja, a potem nieraz i w sierpniu. Barwinek jest całkowicie odporny na mróz. Ma ciekawe odmiany, różniące się od siebie barwą kwiatów (mogą być różowe lub białe).

Zdjęcie tytułowe: Monika Schröder/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Barwinek pospolity / Barwinek mniejszy Vinca minor

Bluszcz pospolity Hederia helix

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści