Ogród w stylu skandynawskim to połączenie funkcjonalności i naturalności. Chociaż kompozycja takich ogrodów jest zazwyczaj geometryczna i uporządkowana, tak same nasadzenia dalekie są od francuskiej klasyki. W skandynawskim ogrodzie nie znajdziemy starannie wystrzyżonych krzewów i trawnika skoszonego pod linijkę. Ba! Bardziej mile widziane są tam spontanicznie wyrastające chwasty!
Jak zaprojektować ogród w stylu skandynawskim?
Ogród w stylu skandynawskim jest idealnym rozwiązaniem dla zapracowanych. Nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu na jego pielęgnację. Wobec tego w ogrodzie tym trudno o skomplikowane budowle, kształty, wymagające gatunki roślin i nadmierne zdobienia. Liczą się prostota i minimalizm, dzięki którym można swobodnie wypoczywać.
- Kompozycja: W skandynawskim ogrodzie dominują linie proste, a kluczowe jest uzyskanie efektu otwartej przestrzeni.
- Kolorystyka: W tym przypadku stawiamy na barwy jasne, pastelowe, czyli odcienie białego, szarości, beżu.
- Materiały: Jedyne dopuszczalne materiały to drewno, wiklina, naturalny kamień. Typowym rozwiązaniem w ogrodach skandynawskich jest stosowanie białego żwiru na dużych płaszczyznach, by w ten sposób optycznie powiększyć przestrzeń.
- Rośliny: Przede wszystkim te mało wymagające i występujące naturalnie w danym regionie. Gatunki powinny być sadzone swobodnie, a nawet chaotycznie.
- Zwierzęta: W ogrodzie skandynawskim bardzo ważne są zwierzęta. Prawdziwy ogród urządzony w tym duchu powinien przyciągać wiele dzikich gatunków.
- Idea: Ogród skandynawski to prostota połączona z dzikością natury.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jakie rośliny posadzić w ogrodzie w stylu skandynawskim?
- Ogród w stylu skandynawskim jest bardzo łatwy w utrzymaniu i bogaty w tzw. bezobsługowe gatunki roślin.
- Nasadzenia powinny być kształtowane w sposób swobodny, wszelkie regularne odstępy i geometryczne rabaty nie wchodzą w grę!
- Bardzo ważne w ogrodach skandynawskich są iglaki – sosny, jałowce, świerki, jodły. Ważne, by mogły rosnąć w naturalnym dla siebie pokroju!
- Bez obaw można sadzić także drzewa i krzewy owocowe, np. jabłonie, grusze, śliwy, borówki, żurawiny.
- Klimat ogrodom w stylu skandynawskim nadają trawy ozdobne. Dlatego przy takiej aranżacji nie można zapomnieć o miskantach, kosmatkach, trawach pampasowych, rozplenicach.
- Nie można zapomnieć o gatunkach, które występują naturalnie w danej okolicy. W ogrodzie skandynawskim nie powinno zabraknąć brzóz, grabów, buków, dereni, wierzb, dzikich róż.
- Drobny akcent kolorystyczny można nadać, sadząc hortensje, bodziszki, nasturcje, petunie, lawendę, jeżówki, przetaczniki, słoneczniki, wrzosy, wrzośce.
- Może być to zaskoczeniem dla niektórych czytelników, ale w ogrodzie skandynawskim z prawdziwego zdarzenia mogą pojawić się też chwasty! Oczywiście w niezbyt dużych ilościach, ale zgodnie z ideą dzikiej natury i wypoczynku, ich obecność nie powinna nikomu sprawiać problemów.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Marzenna Gaines / Pixabay