Reklama
Twój partner w ogrodzie

Ogród w stylu skandynawskim | Proste pomysły na modne aranżacje

Ogród w stylu skandynawskim - fot. Marzenna Gaines - Pixabay

Styl skandynawski wciąż jest bardzo popularny we wnętrzach, architekturze i coraz częściej przenika do ogrodów. Chociaż z pozoru przypomina nowoczesny, różni go od nowoczesnego kilka ważnych cech. Jak zaprojektować ogród w stylu skandynawskim? Przygotowaliśmy dla was kilka prostych rad i inspirujących pomysłów. 

Posłuchaj
00:00
13
Spis treści
Ogród skandynawski, czyli jaki? Jak zaprojektować ogród w stylu skandynawskim? Jakie rośliny posadzić w ogrodzie w stylu skandynawskim?

Ogród w stylu skandynawskim to połączenie funkcjonalności i naturalności. Chociaż kompozycja takich ogrodów jest zazwyczaj geometryczna i uporządkowana, tak same nasadzenia dalekie są od francuskiej klasyki. W skandynawskim ogrodzie nie znajdziemy starannie wystrzyżonych krzewów i trawnika skoszonego pod linijkę. Ba! Bardziej mile widziane są tam spontanicznie wyrastające chwasty

Jak zaprojektować ogród w stylu skandynawskim?

Ogród w stylu skandynawskim jest idealnym rozwiązaniem dla zapracowanych. Nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu na jego pielęgnację. Wobec tego w ogrodzie tym trudno o skomplikowane budowle, kształty, wymagające gatunki roślin i nadmierne zdobienia. Liczą się prostota i minimalizm, dzięki którym można swobodnie wypoczywać. 

  • Kompozycja: W skandynawskim ogrodzie dominują linie proste, a kluczowe jest uzyskanie efektu otwartej przestrzeni
  • Kolorystyka: W tym przypadku stawiamy na barwy jasne, pastelowe, czyli odcienie białego, szarości, beżu
  • Materiały: Jedyne dopuszczalne materiały to drewno, wiklinanaturalny kamień. Typowym rozwiązaniem w ogrodach skandynawskich jest stosowanie białego żwiru na dużych płaszczyznach, by w ten sposób optycznie powiększyć przestrzeń.
  • Rośliny: Przede wszystkim te mało wymagające i występujące naturalnie w danym regionie. Gatunki powinny być sadzone swobodnie, a nawet chaotycznie
  • Zwierzęta: W ogrodzie skandynawskim bardzo ważne są zwierzęta. Prawdziwy ogród urządzony w tym duchu powinien przyciągać wiele dzikich gatunków. 
  • Idea: Ogród skandynawski to prostota połączona z dzikością natury

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie w stylu skandynawskim? 

  • Ogród w stylu skandynawskim jest bardzo łatwy w utrzymaniu i bogaty w tzw. bezobsługowe gatunki roślin
  • Nasadzenia powinny być kształtowane w sposób swobodny, wszelkie regularne odstępy i geometryczne rabaty nie wchodzą w grę! 
  • Bardzo ważne w ogrodach skandynawskich są iglaki – sosny, jałowce, świerki, jodły. Ważne, by mogły rosnąć w naturalnym dla siebie pokroju! 
  • Bez obaw można sadzić także drzewa i krzewy owocowe, np. jabłonie, grusze, śliwy, borówki, żurawiny
  • Klimat ogrodom w stylu skandynawskim nadają trawy ozdobne. Dlatego przy takiej aranżacji nie można zapomnieć o miskantach, kosmatkach, trawach pampasowych, rozplenicach
  • Nie można zapomnieć o gatunkach, które występują naturalnie w danej okolicy. W ogrodzie skandynawskim nie powinno zabraknąć brzóz, grabów, buków, dereni, wierzb, dzikich róż
  • Drobny akcent kolorystyczny można nadać, sadząc hortensje, bodziszki, nasturcje, petunie, lawendę, jeżówki, przetaczniki, słoneczniki, wrzosy, wrzośce
  • Może być to zaskoczeniem dla niektórych czytelników, ale w ogrodzie skandynawskim z prawdziwego zdarzenia mogą pojawić się też chwasty! Oczywiście w niezbyt dużych ilościach, ale zgodnie z ideą dzikiej natury i wypoczynku, ich obecność nie powinna nikomu sprawiać problemów. 

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Marzenna Gaines / Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Katarzyna Zabielska Katarzyna Zabielska

Architekt krajobrazu o szerokiej wiedzy na temat projektowania i światowych trendach w ogrodnictwie.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Żywopłoty inne niż tuje. Oto dwie piękniejsze alternatywy
Komentarze

Artykuł sponsorowany
Żywopłoty inne niż tuje. Oto dwie piękniejsze alternatywy
Tagi
Najnowsze treści