Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Ogród w stylu skandynawskim | Proste pomysły na modne aranżacje

Styl skandynawski wciąż jest bardzo popularny we wnętrzach, architekturze i coraz częściej przenika do ogrodów. Chociaż z pozoru przypomina nowoczesny, różni go od nowoczesnego kilka ważnych cech. Jak zaprojektować ogród w stylu skandynawskim? Przygotowaliśmy dla was kilka prostych rad i inspirujących pomysłów. 

Spis treści
Ogród skandynawski, czyli jaki? Jak zaprojektować ogród w stylu skandynawskim? Jakie rośliny posadzić w ogrodzie w stylu skandynawskim?

Ogród w stylu skandynawskim to połączenie funkcjonalności i naturalności. Chociaż kompozycja takich ogrodów jest zazwyczaj geometryczna i uporządkowana, tak same nasadzenia dalekie są od francuskiej klasyki. W skandynawskim ogrodzie nie znajdziemy starannie wystrzyżonych krzewów i trawnika skoszonego pod linijkę. Ba! Bardziej mile widziane są tam spontanicznie wyrastające chwasty

Jak zaprojektować ogród w stylu skandynawskim?

Ogród w stylu skandynawskim jest idealnym rozwiązaniem dla zapracowanych. Nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu na jego pielęgnację. Wobec tego w ogrodzie tym trudno o skomplikowane budowle, kształty, wymagające gatunki roślin i nadmierne zdobienia. Liczą się prostota i minimalizm, dzięki którym można swobodnie wypoczywać. 

 • Kompozycja: W skandynawskim ogrodzie dominują linie proste, a kluczowe jest uzyskanie efektu otwartej przestrzeni
 • Kolorystyka: W tym przypadku stawiamy na barwy jasne, pastelowe, czyli odcienie białego, szarości, beżu
 • Materiały: Jedyne dopuszczalne materiały to drewno, wiklinanaturalny kamień. Typowym rozwiązaniem w ogrodach skandynawskich jest stosowanie białego żwiru na dużych płaszczyznach, by w ten sposób optycznie powiększyć przestrzeń.
 • Rośliny: Przede wszystkim te mało wymagające i występujące naturalnie w danym regionie. Gatunki powinny być sadzone swobodnie, a nawet chaotycznie
 • Zwierzęta: W ogrodzie skandynawskim bardzo ważne są zwierzęta. Prawdziwy ogród urządzony w tym duchu powinien przyciągać wiele dzikich gatunków. 
 • Idea: Ogród skandynawski to prostota połączona z dzikością natury
Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu
Przeczytaj także
Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie w stylu skandynawskim? 

 • Ogród w stylu skandynawskim jest bardzo łatwy w utrzymaniu i bogaty w tzw. bezobsługowe gatunki roślin
 • Nasadzenia powinny być kształtowane w sposób swobodny, wszelkie regularne odstępy i geometryczne rabaty nie wchodzą w grę! 
 • Bardzo ważne w ogrodach skandynawskich są iglaki – sosny, jałowce, świerki, jodły. Ważne, by mogły rosnąć w naturalnym dla siebie pokroju! 
 • Bez obaw można sadzić także drzewa i krzewy owocowe, np. jabłonie, grusze, śliwy, borówki, żurawiny
 • Klimat ogrodom w stylu skandynawskim nadają trawy ozdobne. Dlatego przy takiej aranżacji nie można zapomnieć o miskantach, kosmatkach, trawach pampasowych, rozplenicach
 • Nie można zapomnieć o gatunkach, które występują naturalnie w danej okolicy. W ogrodzie skandynawskim nie powinno zabraknąć brzóz, grabów, buków, dereni, wierzb, dzikich róż
 • Drobny akcent kolorystyczny można nadać, sadząc hortensje, bodziszki, nasturcje, petunie, lawendę, jeżówki, przetaczniki, słoneczniki, wrzosy, wrzośce
 • Może być to zaskoczeniem dla niektórych czytelników, ale w ogrodzie skandynawskim z prawdziwego zdarzenia mogą pojawić się też chwasty! Oczywiście w niezbyt dużych ilościach, ale zgodnie z ideą dzikiej natury i wypoczynku, ich obecność nie powinna nikomu sprawiać problemów. 
Ciesielska czy rozłupująca? Wybierz siekierę dopasowaną do swoich potrzeb i każdego zadania
Przeczytaj także
Ciesielska czy rozłupująca? Wybierz siekierę dopasowaną do swoich potrzeb i każdego zadania

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Marzenna Gaines / Pixabay

Autor
Ogród w stylu skandynawskim | Proste pomysły na modne aranżacje
Ogród w stylu skandynawskim | Proste pomysły na modne aranżacje
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)