Logo
Logo
23
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Bodziszki na rabacie | Sprawdź, które warto posadzić!

Bodziszek (Geranium) będzie cię co roku zaskakiwał pięknymi kwiatami i jasnozielonymi liśćmi. Ta wieloletnia roślina jest niezwykle wszechstronna i warto sadzić ją na rabatach w ogrodzie. Wybierz kolorowe bodziszki, które doskonale prezentują się w kompozycjach z innymi kwiatami, a na dodatek przyciągają do siebie pożyteczne owady!

 

Kolorowe bodziszki, które warto posadzić na rabatach

Istnieją niezliczone odmiany bodziszka. Wybierz tę, która najlepiej poczuje się w Twoim ogrodzie, w zależności od tego, czy jest w nim dużo słońca, czy raczej panuje w nim cień. Z pewnością znajdziesz odpowiednią odmianę, która sprawdzi się w każdym miejscu w ogrodzie. Paleta kolorów również oferuje duży wybór: od bieli po jaskrawy róż, od delikatnych odcieni lila po ciemny fiolet.

Bodziszki można znaleźć w wielu ogrodach, zarówno tych naturalnych, jak i bardziej eleganckich czy nowoczesnych. Ta wytrzymała roślina jest bowiem niezwykle wszechstronna. Doskonale wygląda na kwiatowej rabacie solo lub w kompozycjach z innymi bylinami. Gdy tylko pojawią się kwiaty, możesz od razu cieszyć oczy ich kolorami. A jeśli zauważysz puste miejsce na rabacie, możesz je z łatwością wypełnić bodziszkiem. Bylina ta bez trudu wplecie się między inne rośliny, tworząc piękny obraz.

Jeśli przytniesz rośliny po pierwszym kwitnieniu, istnieje duża szansa, że ponownie zakwitną.

Kwiaty bodziszków przyciągają owady

Kwiaty bodziszka przyciągają motyle, pszczoły i trzmiele. To wielka radość widzieć, jak latają z kwiatka na kwiatek. Dzięki nim Twój ogród będzie nieustannie tętnił życiem! Te bujnie kwitnące rośliny pięknie komponują się z innymi bylinami, takimi jak trawy ozdobne czy jeżówki (Echinacea). Możesz ich także użyć jako rośliny okrywowe, na przykład wokół krzewów budlei (Buddleia)

Odmiany bodziszków - fot. iVerde 'Perennial Power'
Fot. iVerde 'Perennial Power'
1 - Geranium
2 - Geranium, Alchemilla 
3 - Geranium phaeum 'Little Boy' 
4 - Geranium

Wybierz bodziszki do ogrodu nie tylko na rabaty!

  • Bodziszek idealnie sprawdza się pod większymi krzewami i drzewami jako roślina okrywowa, zwłaszcza bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum). Szybko pokrywa ziemię, nie dając chwastom żadnych szans. 
  • Bodziszki doskonale rosną również w doniczkach i przydomowych ogrodach


Tekst i zdjęcia: iVerde 'Perennial Power' 

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!