Dlaczego warto posadzić bodziszki?
Jest wiele powodów, dla których wytrzymałe bodziszki znajdują się wśród ulubionych bylin ogrodowych: są pełne życia, piękne, proste w uprawie, łatwo je rozmnożyć, a ich fascynujących różnorodnością form i barw odmian jest całe mnóstwo. Pasują do ogrodów w różnym stylu, dobrze sprawdzają się w towarzystwie innych roślin i wiele z nich świetnie rozwija się w cieniu. Bodziszki to bez wątpienia urokliwe rośliny, które już od lat wiodą prym w naszych ogrodach! Są to tzw. klasyki, które nigdy nie wychodzą z mody i są uniwersalne. Bez względu na to, czy jesteście szczęśliwymi posiadaczami ogrodu w stylu naturalistycznym, czy minimalistycznym, a nawet japońskim, możecie sięgnąć po niezawodne bodziszki!
Które bodziszki nadają się do cienia?
Bodziszek łąkowy
Bodziszek łąkowy (Geranium pratense) to gatunek bodziszka o ładnych, dużych kwiatach, które zazwyczaj są ciemno-fioletowe, różowe lub białe. Kwitnie od czerwca do września. Bodziszek łąkowy jest łatwy w uprawie i nadaje się do ogrodów łąkowych, rabat i ogrodów naturalistycznych. To doskonały wybór zwłaszcza dla tych, którzy zakochali się w ogrodach Pieta Oudolfa!
Bodziszek wspaniały
Bodziszek wspaniały (Geranium magnificum) jest to gatunek bodziszka o pięknych, dużych, pełnych kwiatach o różnych kolorach, takich jak czerwień, róż, fiolet i biały. Kwitnie od czerwca do września. Bodziszek wspaniały jest łatwy w uprawie i nadaje się do ogrodów skalnych, rabat i donic na tarasie lub balkonie.
Bodziszek czerwony
Bodziszek czerwony (Geranium sanguineum) to gatunek bodziszka o małych kwiatach, które są czerwone, różowe, czasem fioletowe. Kwitnie od czerwca do września. Bodziszek ten jest łatwy w uprawie i nadaje się do ogrodów skalnych. To zdecydowanie idealny gatunek, który sprawdzi się na zacienionej rabacie.
Bodziszek himalajski
Bodziszek kantabryjski
Bodziszek kolankowy
Bodziszek kolankowy (Geranium nodosum) to gatunek bodziszka o ładnych, mniejszych kwiatach, które zazwyczaj są czerwone lub różowo-fioletowe. Kwitnie od czerwca do września. Bodziszek kolankowy nie jest skomplikowany w uprawie. Wymaga jedynie wilgotnego, świeżego podłoża i zacienionego stanowiska. Nadaje się do ogrodów skalnych, naturalistycznych, nowoczesnych, ale może być też uprawiany w pojemniku na tarasie lub balkonie.
Bodziszek korzeniasty
Bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum) to gatunek bodziszka o charakterystycznych dużych kwiatach z długimi pręcikami, które są różowe lub białe. Kwitnie od czerwca do września. Bodziszek korzeniasty jest dość łatwy w uprawie i najlepiej prezentuje się na tle innych gatunków cieniolubnych jak np. funkii, miodunek, czy paproci.
Bodziszek Renarda
Bodziszek Renarda (Geranium renardii) to gatunek bodziszka, który charakteryzuje się ładnymi, dużymi kwiatami o kolorze niebieskawym. Kwitnie od czerwca do września. Bodziszek Renarda jest łatwy w uprawie, wymaga przede wszystkim wilgotnego podłoża. Nadaje się do ogrodów skalnych oraz tych w leśnym stylu.
Bodziszek wielkopłatkowy
Bodziszek wielkopłatkowy (Geranium platypetalum) to gatunek bodziszka, który charakteryzuje się ładnymi, dużymi kwiatami o kolorze fioletowym. Kwitnie od czerwca do września. Bodziszek wielkopłatkowy jest łatwy w uprawie, preferuje cieniste stanowiska, wymaga żyznego i wilgotnego podłoża. Sprawdzi się w ogrodzie w niemal każdym stylu. Może być z powodzeniem sadzony w ogrodach naturalistycznych, ale również w tych o charakterze minimalistycznym.
FILM: Jakie odmiany bodziszków są najlepsze do ogrodu?
Twój Ogrodnik / Youtube
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: iVerde / Perennial Power, Ilona Ilyés, Hans / Pixabay