Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Bodziszki do cienia | Które warto posadzić?

Bodziszki to jedne z najpiękniejszych roślin ogrodowych, które sprawdzą się w ogrodzie w niemal każdym stylu. Jeśli szukacie kwiatów, które kwitną długo i w cieniu, mamy dla Was idealne zestawienie. 

Wprowadźcie barwy i styl do zacienionych zakątków ogrodu dzięki wytrzymałym bodziszkom!

Spis treści
Dlaczego warto posadzić bodziszki w ogrodzie? To oczywiste! Które bodziszki nadają się do cienia? Bodziszek łąkowy Bodziszek wspaniały Bodziszek czerwony Bodziszek himalajski Bodziszek kantabryjski Bodziszek kolankowy Bodziszek korzeniasty Bodziszek Renarda Bodziszek wielkopłatkowy FILM: Jakie odmiany bodziszków są najlepsze do ogrodu?

Dlaczego warto posadzić bodziszki?

Jest wiele powodów, dla których wytrzymałe bodziszki znajdują się wśród ulubionych bylin ogrodowych: są pełne życia, piękne, proste w uprawie, łatwo je rozmnożyć, a ich fascynujących różnorodnością form i barw odmian jest całe mnóstwo. Pasują do ogrodów w różnym stylu, dobrze sprawdzają się w towarzystwie innych roślin i wiele z nich świetnie rozwija się w cieniu. Bodziszki to bez wątpienia urokliwe rośliny, które już od lat wiodą prym w naszych ogrodach! Są to tzw. klasyki, które nigdy nie wychodzą z mody i są uniwersalne. Bez względu na to, czy jesteście szczęśliwymi posiadaczami ogrodu w stylu naturalistycznym, czy minimalistycznym, a nawet japońskim, możecie sięgnąć po niezawodne bodziszki! 

Które bodziszki nadają się do cienia?

Bodziszek łąkowy

Bodziszek łąkowy
Fot. iVerde / Perennial Power 
Bodziszek łąkowy (Geranium pratense) to gatunek bodziszka o ładnych, dużych kwiatach, które zazwyczaj są ciemno-fioletowe, różowe lub białe. Kwitnie od czerwca do września. Bodziszek łąkowy jest łatwy w uprawie i nadaje się do ogrodów łąkowych, rabat i ogrodów naturalistycznych. To doskonały wybór zwłaszcza dla tych, którzy zakochali się w ogrodach Pieta Oudolfa! 

Bodziszek wspaniały

Bodziszek wspaniały
Fot. Ilona Ilyés / Pixabay
Bodziszek wspaniały (Geranium magnificum) jest to gatunek bodziszka o pięknych, dużych, pełnych kwiatach o różnych kolorach, takich jak czerwień, róż, fiolet i biały. Kwitnie od czerwca do września. Bodziszek wspaniały jest łatwy w uprawie i nadaje się do ogrodów skalnych, rabat i donic na tarasie lub balkonie.

Bodziszek czerwony

Bodziszek czerwony
Fot. iVerde / Perennial Power 
Bodziszek czerwony (Geranium sanguineum) to gatunek bodziszka o małych kwiatach, które są czerwone, różowe, czasem fioletowe. Kwitnie od czerwca do września. Bodziszek ten jest łatwy w uprawie i nadaje się do ogrodów skalnych. To zdecydowanie idealny gatunek, który sprawdzi się na zacienionej rabacie. 

Bodziszek himalajski

Bodziszek himalajski
Fot. iVerde / Perennial Power 
Bodziszek himalajski (Geranium himalayense) to gatunek bodziszka o dużych kwiatach, które zazwyczaj są czerwone, różowe lub fioletowe. Kwitnie od czerwca do września. Bodziszek himalajski jest łatwy w uprawie i doskonale komponuje się z bylinami w kompozycjach pojemnikowych.

Bodziszek kantabryjski

Bodziszek kantabryjski
Fot. iVerde / Perennial Power 
Bodziszek kantabryjski (Geranium cantabrigiense) to gatunek bodziszka o pięknych, dużych kwiatach, które są białe, różowe lub fioletowe. Kwitnie od czerwca do września. Bodziszek kantabryjski jest łatwy w uprawie i nadaje się do ogrodów skalnych, rabat i donic na tarasie lub balkonie.

Bodziszek kolankowy 

Bodziszek kolankowy
Fot. iVerde / Perennial Power 
Bodziszek kolankowy (Geranium nodosum) to gatunek bodziszka o ładnych, mniejszych kwiatach, które zazwyczaj są czerwone lub różowo-fioletowe. Kwitnie od czerwca do września. Bodziszek kolankowy nie jest skomplikowany w uprawie. Wymaga jedynie wilgotnego, świeżego podłoża i zacienionego stanowiska. Nadaje się do ogrodów skalnych, naturalistycznych, nowoczesnych, ale może być też uprawiany w pojemniku na tarasie lub balkonie.

Bodziszek korzeniasty

Bodziszek korzeniasty
Fot. iVerde / Perennial Power 
Bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum) to gatunek bodziszka o charakterystycznych dużych kwiatach z długimi pręcikami, które są różowe lub białe. Kwitnie od czerwca do września. Bodziszek korzeniasty jest dość łatwy w uprawie i najlepiej prezentuje się na tle innych gatunków cieniolubnych jak np. funkii, miodunek, czy paproci. 

Bodziszek Renarda

Bodziszek Renarda
Fot. iVerde / Perennial Power 
Bodziszek Renarda (Geranium renardii) to gatunek bodziszka, który charakteryzuje się ładnymi, dużymi kwiatami o kolorze niebieskawym. Kwitnie od czerwca do września. Bodziszek Renarda jest łatwy w uprawie, wymaga przede wszystkim wilgotnego podłoża. Nadaje się do ogrodów skalnych oraz tych w leśnym stylu. 

Bodziszek wielkopłatkowy

Bodziszek wielkopłatkowy
Fot. Hans / Pixabay
Bodziszek wielkopłatkowy (Geranium platypetalum) to gatunek bodziszka, który charakteryzuje się ładnymi, dużymi kwiatami o kolorze fioletowym. Kwitnie od czerwca do września. Bodziszek wielkopłatkowy jest łatwy w uprawie, preferuje cieniste stanowiska, wymaga żyznego i wilgotnego podłoża. Sprawdzi się w ogrodzie w niemal każdym stylu. Może być z powodzeniem sadzony w ogrodach naturalistycznych, ale również w tych o charakterze minimalistycznym. 

FILM: Jakie odmiany bodziszków są najlepsze do ogrodu?

Twój Ogrodnik / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: iVerde / Perennial Power, Ilona Ilyés, Hans / Pixabay 

Autor
Bodziszki do cienia | Które warto posadzić?
Bodziszki do cienia | Które warto posadzić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)