Bodziszek do donicy | Super dodatek do sezonowych i trwałych kompozycji
Choć kojarzy się głównie za rabatami, nie ma przeciwskazań, by uprawiać go w donicach. Bodziszek, kuzyn pelargonii, to świetny dodatek do dużych pojemników i urozmaicenie kompozycji na półcienistych balkonach lub tarasach. Dodaje koloru i struktury. Ma bardzo efektowne liście i kwiaty.
Byliny, takie jak bodziszki (Geranium) najczęściej wykorzystuje się do uzupełniania rabat, sadzenia pod krzewami i zadarniania. Tworzą gęste kępy liści, a przy tym efektownie kwitną. Niektóre gatunki wyróżniają się też wydzielanym zapachem. Osiągają, zależnie od gatunku i odmiany, 30-70 cm wysokości. Świetnie sprawdzają się w ogrodach w różnych stylach, ale najlepiej prezentują się w założeniach naturalistycznych i leśnych.
Liście bodziszków są zielone, mogą mieć purpurowe przebarwienia albo być żółtozielone. Najczęściej są klapowane. Natomiast kwiaty mogą być białe, w różnych odcieniach niebieskiego i fioletu, różowe lub ciemne, czarnofioletowe.
Ogród z bodziszków w doniczce
Jeśli nie mamy ogrodu, ale dysponujemy wyłącznie donicami, podwyższoną rabatą lub dużym pojemnikiem możemy z powodzeniem cieszyć się urodą bodziszków. Te rośliny sprawdzają się na stanowiskach półcienistych, a niektóre radzą sobie nawet w pełnym słońcu.
Do bodziszków pasują paprocie, funkie i przywrotniki – to najbardziej klasyczne zestawienia, które mogą uatrakcyjnić zacieniony taras lub balkon. Dobrym towarzystwem dla bodziszka będą również żurawki, tawułki Arendsa, niskie odmiany traw ozdobnych (np. rozplenicy) lub rośliny o wąskich, trawiastych liściach, takie jak turzyce, konwalnik płaskopędowy czy hakonechloa.
Kępy bodziszków warto też sadzić w dużych pojemnikach i skrzyniach, w których uprawiamy szczepione na pniu drzewka lub nieduże krzewy, na przykład róże, klony palmowe, karłowe iglaki lub strzyżone bukszpany.
Warto łączyć też w donicy bodziszki z kwitnącymi roślinami sezonowymi. Sprawią, że rośliny zyskają ładne tło z liści, a także dodadzą kompozycjom koloru, za sprawą pięknych kwiatów. Bodziszek w donicy dobrze będzie wyglądał z kępą szałwii, gaurą, werbeną patagońską lub dwuletnimi naparstnicami.
Aranżacje z bodziszkami w donicach
Duże, wysokie donice są najlepsze dla bodziszków. Można z nich stworzyć dywan, taki jak w ogrodzie na rabacie, który będzie atrakcyjny od wiosny do jesieni. Trzeba posadzić obok siebie kilka-kilkanaście sadzonek. W mniejszych donicach bodziszek może być dodatkiem urozmaicającym kompozycję, podkreślającym urodę roślin o wąskich liściach, strzelistym pokroju czy tych, które mają przewisające pędy.
Tworząc kompozycje z bodziszkami w donicach trzeba mieć na uwadze nie tylko wymagania roślin w stosunku do podłoża i nasłonecznienie, ale też kolory kwiatów wybranych odmian.
Fioletowe bodziszki można dodawać do kompozycji z kwiatami białymi, fioletowymi, różowymi oraz do roślin o ciemnych, purpurowych liściach. Fiolet można również wykorzystać do mniej popularnego, ale ciekawego zestawienia z gatunkami o kwiatach czerwonych. Kontrastowe, wyraziste zestawienie roślin uzyskamy z połączenia kwiatów niebieskich i żółtych.
Najlepsze bodziszki do donic
- Bez wątpienia najczęściej polecaną odmianą do uprawy w ogrodzie jest bodziszek ROZANNE. Powtarza kwitnienie przez cały sezon i przyciąga uwagę atrakcyjnymi, wyjątkowej urody kwiatami o niebieskich płatkach.
- Wytrzymałym na niekorzystne warunki i łatwym w uprawie jest też bodziszek żałobny, który z kolei ma bardzo drobne kwiaty o ciemnych, purpurowych płatkach. Niektórym osobom może wydawać się mało atrakcyjny, ale wytrzymałość na suszę i małe wymagania są cennymi cechami, szczególnie, jeśli tworzymy ogród w pojemnikach.
- W donicach stojących na słonecznych stanowisku sprawdzi się bodziszek wspaniały, a w cieniu lub półcieniu bodziszek korzeniasty i kantabryjski.
- Do obsadzania dużych donic i podwyższonych rabat oraz sadzenia po kilka / kilkanaście sztuk nadają się wszystkie gatunki bodziszków, choć szczególnie polecany jest bodziszek kantabryjski, korzeniasty i żałobny.
Zdjęcia tytułowe: kazakovmaksim / AdobeStock, Iverde
Komentarze