Bodziszek do donicy | Super dodatek do sezonowych i trwałych kompozycji

bodziszek do donicy do ogrodu

Choć kojarzy się głównie za rabatami, nie ma przeciwskazań, by uprawiać go w donicach. Bodziszek, kuzyn pelargonii, to świetny dodatek do dużych pojemników i urozmaicenie kompozycji na półcienistych balkonach lub tarasach. Dodaje koloru i struktury. Ma bardzo efektowne liście i kwiaty.

Posłuchaj
00:00
12
Spis treści
Dlaczego warto sadzić bodziszki do donicy? Z czym łączyć bodziszki? Który bodziszek kwitnie najdłużej? Jaki gatunek wybrać?

Byliny, takie jak bodziszki (Geranium) najczęściej wykorzystuje się do uzupełniania rabat, sadzenia pod krzewami i zadarniania. Tworzą gęste kępy liści, a przy tym efektownie kwitną. Niektóre gatunki wyróżniają się też wydzielanym zapachem. Osiągają, zależnie od gatunku i odmiany, 30-70 cm wysokości. Świetnie sprawdzają się w ogrodach w różnych stylach, ale najlepiej prezentują się w założeniach naturalistycznych i leśnych.

Liście bodziszków są zielone, mogą mieć purpurowe przebarwienia albo być żółtozielone. Najczęściej są  klapowane. Natomiast kwiaty mogą być białe, w różnych odcieniach niebieskiego i fioletu, różowe lub ciemne, czarnofioletowe. 

Ogród z bodziszków w doniczce

Jeśli nie mamy ogrodu, ale dysponujemy wyłącznie donicami, podwyższoną rabatą lub dużym pojemnikiem możemy z powodzeniem cieszyć się urodą bodziszków. Te rośliny sprawdzają się na stanowiskach półcienistych, a niektóre radzą sobie nawet w pełnym słońcu.

Bodziszki świetnie wyglądają w donicach w kompozycjach z innymi bylinami, ale można je też łączyć z roślinami sezonowymi. W niedużej donicy można posadzić jeden okaz bodziszka i będzie wyglądał dekoracyjnie od wiosny do jesieni.

Do bodziszków pasują paprocie, funkie i przywrotniki – to najbardziej klasyczne zestawienia, które mogą uatrakcyjnić zacieniony taras lub balkon. Dobrym towarzystwem dla bodziszka będą również żurawki, tawułki Arendsa, niskie odmiany traw ozdobnych (np. rozplenicy) lub rośliny o wąskich, trawiastych liściach, takie jak turzyce, konwalnik płaskopędowy czy hakonechloa

bodziszek w donicy
Fot. Floradania
Atrakcyjne są zarówno kwiaty, jak i powcinane liście bodziszków. Rośliny te najlepiej sadzić w prostych glinianych donicach lub wstawiać w metalowe osłonki

Kępy bodziszków warto też sadzić w dużych pojemnikach i skrzyniach, w których uprawiamy szczepione na pniu drzewka lub nieduże krzewy, na przykład róże, klony palmowe, karłowe iglaki lub strzyżone bukszpany.

Bodziszkami można zasłonić podłoże w donicy i stworzyć z ich kęp ładne, jednolicie zielone tło (dywan) dla wyższych roślin.

Warto łączyć też w donicy bodziszki z kwitnącymi roślinami sezonowymi. Sprawią, że rośliny zyskają ładne tło z liści, a także dodadzą kompozycjom koloru, za sprawą pięknych kwiatów. Bodziszek w donicy dobrze będzie wyglądał z kępą szałwii, gaurą, werbeną patagońską lub dwuletnimi naparstnicami.

Aranżacje z bodziszkami w donicach

Duże, wysokie donice są najlepsze dla bodziszków. Można z nich stworzyć dywan, taki jak w ogrodzie na rabacie, który będzie atrakcyjny od wiosny do jesieni. Trzeba posadzić obok siebie kilka-kilkanaście sadzonek. W mniejszych donicach bodziszek może być dodatkiem urozmaicającym kompozycję, podkreślającym urodę roślin o wąskich liściach, strzelistym pokroju czy tych, które mają przewisające pędy. 

bodziszki w donicy w stylowych aranżacjach
Fot.  Michal  AdobeStock, iVerde
Szare, betonowe pojemniki z bodziszkami pasują do założeń nowoczesnych, a ceglane i drewniane do rustykalnych

Tworząc kompozycje z bodziszkami w donicach trzeba mieć na uwadze nie tylko wymagania roślin w stosunku do podłoża i nasłonecznienie, ale też kolory kwiatów wybranych odmian.

Fioletowe bodziszki można dodawać do kompozycji z kwiatami białymi, fioletowymi, różowymi oraz do roślin o ciemnych, purpurowych liściach. Fiolet można również wykorzystać do mniej popularnego, ale ciekawego zestawienia z gatunkami o kwiatach czerwonych. Kontrastowe, wyraziste zestawienie roślin uzyskamy z połączenia kwiatów niebieskich i żółtych.

Uprawa bodziszków w donicach daje wiele rozmaitych możliwości kompozycyjnych. Jeśli tworzymy coś na próbę, najlepiej kępę bodziszka posadzić w jednej, oddzielnej donicy i ustawić ją na tarasie obok innych kompozycji. Jeśli nie będzie pasować, łatwiej będzie przestawić donicę, niż przesadzić roślinę do innego pojemnika.

bodziszek ROZANNE w donicy na tarasie z innymi kwitnącymi bylinami
Fot. iVerde
Bodziszek ROZANNE o charakterystycznych dużych kwiatostanach może kwitnąć od czerwca do pierwszych jesiennych przymrozków i towarzyszyć rozmaitym roślinom kwitnącym w tym okresie

Najlepsze bodziszki do donic

  • Bez wątpienia najczęściej polecaną odmianą do uprawy w ogrodzie jest bodziszek ROZANNE. Powtarza kwitnienie przez cały sezon i przyciąga uwagę atrakcyjnymi, wyjątkowej urody kwiatami o niebieskich płatkach.
  • Wytrzymałym na niekorzystne warunki i łatwym w uprawie jest też bodziszek żałobny, który z kolei ma bardzo drobne kwiaty o ciemnych, purpurowych płatkach. Niektórym osobom może wydawać się mało atrakcyjny, ale wytrzymałość na suszę i małe wymagania są cennymi cechami, szczególnie, jeśli tworzymy ogród w pojemnikach.
  • W donicach stojących na słonecznych stanowisku sprawdzi się bodziszek wspaniały, a w cieniu lub półcieniu bodziszek korzeniasty i kantabryjski.
  • Do obsadzania dużych donic i podwyższonych rabat oraz sadzenia po kilka / kilkanaście sztuk nadają się wszystkie gatunki bodziszków, choć szczególnie polecany jest bodziszek kantabryjski, korzeniasty i żałobny. 
kwitnące na różowo i fioletowo bodziszki
Fot. mirandm, Ruckszio, Alexander Kurlovich, Natalia, Iva / AdobeStock
1 – bodziszek ROZANNNE, 2 – bodziszek wspaniały, 3 – bodziszek żałobny, 4 – bodziszek korzeniasty, 5 – bodziszek kantabryjski

Zdjęcia tytułowe: kazakovmaksim / AdobeStock, Iverde

Obserwuj
Autor
Małgorzata Wójcik Małgorzata Wójcik

Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści