Logo
Logo

Hakonechloa smukła / Trawa bambusowa (Hakonechloa macra)

Hakonechloa smukła / Trawa bambusowa (Hakonechloa macra) | To wyjątkowa trawa ozdobna, znana również jako trawa bambusowa, która zachwyca swoim fontannowym pokrojem i delikatnymi, zielonymi liśćmi przypominającymi bambus. Doskonale sprawdza się w ogrodach japońskich, żwirowych, a także jako obwódki rabat czy dekoracja murków i skarp. Jest łatwa w uprawie, preferuje półcieniste, wilgotne stanowiska i próchnicze gleby. Ta mrozoodporna roślina tworzy efektowne kępy, które pięknie komponują się z innymi roślinami ozdobnymi. Przekonaj się, jak wprowadzić jej urok do swojego ogrodu.
 
 • Dekoracyjność: rozety liściowe, ulistnienie
 • Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: fioletowe
 • Kwiatostan: wiechowaty
 • Kwiaty: drobne
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • Pokrój: kępy
 • Wysokość: 40-60 cm
 • Okres kwitnienia: VIII, IX
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: półcień
 • Zastosowanie: pojedynczo, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, roślina dekoracyjna, tarasy, skalniaki, rabaty, obwódki rabat, brzegi zbiorników wodnych, skarpy, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

  Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra), nazywana też trawą bambusową, to wieloletnia roślina z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Gatunek występuje naturalnie w górskich lasach Japonii, ale w postaci odmian jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

  Jak wygląda hakonechloa smukła?

  Hakonechloa smukła to kępkowa, mocno rozrastająca się na szerokość trawa, mogąca osiągać do ok. 40-60 cm wys. Jej długie, cienkie, wiotkie, ulistnione pędy, łukowato przewieszają się na zewnątrz, nadając roślinie efektowny, gęsty, fontannowy pokrój. Miękkie, zielone, trawiaste, wydłużone, papierowo szeleszczące liście wyrastają z węzłów i układają się na pędzie naprzemianlegle, przypominając wyglądem listowie bambusa (stąd nazwa zwyczajowa rośliny – trawa bambusowa).

  Roślina kwitnie późnym latem (VIII-IX), wydając drobne, początkowo fioletowe, z czasem jaśniejące kwiaty, zebrane w luźne, ażurowe, wiechowate kwiatostany.

  Hakonechloa z czasem tworzy szerokie, okazałe, rozłożyste kępy, ale nie rozrasta się za pomocą rozłogów, tylko krótkich kłączy, dzięki czemu nie jest inwazyjna.

  Jakie są wymagania i jak uprawiać hakonechloę smukłą?

  Hakonechloa smukła to roślina pochodząca z górzystych terenów leśnych, dlatego w uprawie będzie preferować półcieniste, osłonięte od wiatru stanowiska oraz próchnicze, żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne gleby. Trawa nie toleruje suszy ani nadmiaru wody w podłożu, ale bardzo lubi wilgotne powietrze. Nie powinna być natomiast uprawiana na glebach ciężkich i zimnych, a także na stanowiskach nasłonecznionych (słońce może przypalać liście rośliny). W naszym klimacie roślina jest dostatecznie mrozoodporna (znosi temp. ok. -18/-23°), ale w czasie surowych zim może czasem przemarzać. 

  Trawę najlepiej rozmnażać przez podział dorosłych egzemplarzy (wiosna).

  Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
  Przeczytaj także
  Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

  Jak pielęgnuje się hakonechloę smukłą?

  Hakonechloa smukła lubi regularne podlewanie, zwłaszcza w okresach suszy, aby utrzymać wilgotne, lecz nie przelane podłoże. Najlepiej podlewać ją rano lub wieczorem. Warto również ściółkować glebę wokół rośliny, aby utrzymać odpowiednią wilgotność i zapobiec chwastom. Nawożenie wykonuje się wiosną, stosując nawozy wieloskładnikowe z przewagą azotu, co wspomaga bujny wzrost liści. W okresie letnim można dodatkowo zastosować nawozy potasowo-fosforowe, które wspierają kwitnienie i zdrowy rozwój korzeni.

  Młode rośliny warto jest okryć przed mrozami, jeśli zimą zapowiadane są duże spadki temperatur.

  Podobnie jak u innych traw, jej liście pozostawia się na zimę, przycinając je dopiero wiosną (III).

  Choroby i szkodniki mogące zaatakować hakonechloę smukłą

  Hakonechloa to roślina dość odporna na choroby i szkodniki, ale bardzo wrażliwa na stagnującą w glebie wodę (szczególnie w okresie zimowym), na która reaguje gniciem szyjki korzeniowej i korzeni. Źle rozwija się także posadzona na słonecznym stanowisku.

  Hakonechloa smukła w ogrodzie – zastosowanie

  Hakonechloa smukła to wyjątkowo ozdobna i efektowna trawa, nadająca się do każdego ogrodu – dużego, małego czy "balkonowego". Posadzona na odpowiednim stanowisku, tworzy z czasem piękne, gęste, fontannowe kępy, które wspaniale wypełniają rabaty lub donice i przyjemnie szumią na wietrze.

  Doskonale prezentuje się w ogrodach japońskich i żwirowych. Nadaje się także na obwódki rabat, trawników, chodników i ścieżek. Może być też sadzona na murkach lub skarpach, z których jej długie, ulistnione pędy mogą swobodnie zwieszać się w dół. Na rabatach ładnie komponuje się z innymi roślinami ozdobnymi jak np. liliowce, bergenie, bodziszki, funkie, żurawki, rudbekie, a także ozdobne krzewy iglaste i liściaste (np. hortensje, irgi, berberysy, różaneczniki). Hakonechloaę można także uprawiać we wszelkich pojemnikach.

  Wybrane odmiany hakonechloi

  Obecnie na rynku dostępnych jest wiele odmian hakonechli smukłej, różniących się wielkością i barwą liści. Do grona ciekawszych należą min.:

  • 'Aureola' – (zdj. 1) liście dwukolorowe, w zielono-białe pasy, wys ok. 50 cm
  • 'Beni Kaze' – (zdj. 2) liście zielone, jesienią czerwono-pomarańczowe, wys ok. 50 cm
  • 'All Gold' – liście złocistożółte, wys ok. 60-70 cm
  • 'Stripe It Rich' – liście jasno zielone z żółtymi i białymi, nieregularnymi paskami, wys ok. 20-30 cm


  Zdjęcia: MOLLY SHANNON, nickkurzenko, guentermanaus / AdobeStock

  Autor
  Hakonechloa smukła / Trawa bambusowa
  Hakonechloa smukła / Trawa bambusowa
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

  Tagi
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl