Logo
Logo

Co lubią trawy ozdobne i jak o nie dbać? 6 kluczowych wskazówek!

Trawy ozdobne zdobywają coraz większą popularność wśród ogrodników. Ich różnorodność, piękno i nieskomplikowana pielęgnacja sprawiają, że stają się one nieodłącznym elementem wielu ogrodów. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o te niezwykłe rośliny, ten artykuł dostarczy Ci wszystkich niezbędnych informacji. Odkryj tajniki pielęgnacji traw ozdobnych i ciesz się ich pięknem przez cały rok!

Spis treści
Jakie warunki lubią trawy ozdobne? Miejsce Ziemia Jak dbać o trawy ozdobne? Sadzenie Nawożenie Przycinanie Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Oto, co trawy ozdobne naprawdę kochają!

Trawy ozdobne pochodzą z różnych stron świata i z różnych środowisk, dlatego różnią się wymaganiami, pokrojem, barwą, rozmiarem i formą wzrostu. Zanim więc zdecydujemy się na ich uprawę, powinniśmy poznać je nieco bliżej.

Trawy sprzedawane w centrach ogrodniczych to zwykle młode egzemplarze, dlatego na ogół są niewielkie i mają niepozorny wygląd. Kiedy jednak posadzimy je w ogrodzie, może się okazać, że po 2-3 latach rozrosną się w duże kępy i osiągną imponującą wysokość (np. niektóre miskanty chińskie dorastają do 2-3 m wys., a miskant olbrzymi nawet do 4 m wys.), dlatego przy zakupie trzeba koniecznie poznać ich docelowe rozmiary. Przy okazji warto też zwrócić uwagę na to, czy dana trawa ma formę kępkową czy rozłogową. Różnica miedzy nimi jest taka, że trawa kępkowa pozostanie w miejscu, w którym ją posadzimy, a trawa rozłogowa będzie rozrastać się po okolicy za pomocą rozłogów i szybko stanie się ekspansywna (np. wydmuchrzyca piaskowa, manna mielec, turówka wonna).

 

Jeżeli trafimy na taką trawę, to albo zabezpieczymy jej system korzeniowy barierami korzeniowymi, albo pogodzimy się z faktem, że po kilku latach zajmie znaczną część ogrodu. Jeśli nie chcemy mieć podobnych dylematów, do uprawy wybierajmy trawy kępkowe lub gatunki niewielkie jak np. kostrzewa Gautiera, kosmatka owłosiona, turzyca ptasie łapki, kostrzewa sina, niskie odmiany rozplenicy japońskiej.

Do niedawna trawy ozdobne były mało popularne i niedoceniane. W końcu jednak doczekały się należytego uznania i obecnie można je już spotkać niemal w każdym ogrodzie.

Idealne miejsce dla Twoich traw - oto jak je wybrać!

Zdecydowana większość traw ozdobnych kocha słońce, dlatego trzeba dla nich przeznaczyć słoneczne lub tylko lekko półcieniste stanowisko. Jeśli jednak posiadamy zacieniony ogród, też nie musimy rezygnować z traw, gdyż kilka gatunków dobrze znosi takie warunki (np. kosmatka owłosiona i olbrzymia, turzyca cienista i Morrowa).

Jakie podłoże wybrać dla traw ozdobnych? Sprawdź nasze wskazówki!

Trawy ozdobne to rośliny dość tolerancyjne względem podłoża, ale są też gatunki, które mają bardziej sprecyzowane oczekiwania i wymagają podłoża przepuszczalnego, lekkiego, piaszczystego, umiarkowanie wilgotnego, a nawet suchego (np. ostnica cieniutka, schizachyrium miotlaste, butelua smukła, śmiałek pogięty, kostrzewa sina, wydmuchrzyca piaskowa) lub wręcz przeciwnie, żyznego, próchniczego i stale lekko wilgotnego (np. trzęślica modra, turzyca palmowa, rozplenica japońska¸ hakonechloa smukła, imperata cylindryczna „Red Baron”).

Są także trawy nadwodne, które dobrze rosną w środowisku bardzo wilgotnym, a nawet podmokłym (np. sit rozpierzchły, manna mielec, turzyca brzegowa).

Pielęgnacja traw ozdobnych krok po kroku!

Trawy ozdobne nie są zwykle zbyt wymagające. Najwięcej uwagi oczekują wiosną (III-IV), kiedy to należy oczyścić je z zaschniętych liści (np. kostrzewa sina, turzyca Buchenana) lub przyciąć ich kępy pozostawione na zimę (np. rozplenica japońska, miskanty) oraz jesienią, kiedy zasychające liście należy związać sznurkiem w chochoły. Dotyczy to głównie wysokich traw (np. miskanty chińskie) oraz gatunków o umiarkowanej mrozoodporności (np. rozplenicie japońskie). Chochoły z liści chronią trawę przed mrozem i śniegiem, który zalegając we wnętrzu kępy mógłby doprowadzić do jej gnicia.

Szczególnie wrażliwe na mróz trawy (np. imperata cylindryczna „Red Baron”), warto zabezpieczyć jeszcze staranniej, okrywając je np. gałązkami stroiszu lub okrywając podłoże wokół nich grubą warstwą ściółki (np. rozplenice japońskie). Niektóre mogą nawet wymagać uprawy w donicach i przechowywania zimą w zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu (np. rozplenica kosmata, rozplenica obca „Rubrum”, trawa pampasowa).

Kiedy i jak sadzić trawy ozdobne? Oto nasze rady!

Najlepszym terminem do sadzenia traw jest wczesna wiosna, ale gatunki mrozoodporne można sadzić też jesienią. Rośliny sadzi się na takiej głębokości, jak rosły dotychczas, gdyż posadzone zbyt głęboko mogą zacząć gnić, a zbyt płytko łatwo wyschną.

Trawy ozdobne a nawożenie - wszystko, co musisz wiedzieć!

Trawy ozdobne nie zawsze wymagają nawożenia, gdyż gatunki preferujące ubogie i suche gleby nie oczekują dokarmiania. Jednak wysokie i silnie rosnące trawy (np. miskanty) oraz gatunki preferujące żyzne gleby (np. roplenice japońskie, trawa pampasowa), w sezonie wegetacyjnym powinny być zasilane nawozem wieloskładnikowym, najlepiej specjalnie przeznaczonym dla traw ozdobnych.

Sekrety przycinania traw ozdobnych - odkryj je z nami!

Większość traw ozdobnych nie wymaga przycinania. Wyjątkiem są gatunki, których liście wiąże się w chochoły i pozostawia się na zimę (np. roplenice japońskie, miskanty), a następnie ściana wczesną wiosną (k. III-IV), na wys., ok. 10 cm. ponad ziemią. Trawy zimozielone mogą też wymagać oczyszczania kęp z zaschniętych liści (np. kostrzewa sina).

Jak chronić trawy ozdobne przed chorobami i szkodnikami? Sprawdzone metody!

Trawy ozdobne to rośliny o dość dobrej zdrowotności, czasami jednak mogą paść ofiarą chorób (np. rdza, mączniak prawdziwy, plamistości liści) lub szkodników (np. przędziorki, wciornastki, skoczki), dlatego jeśli pojawi się problem, należy zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin, w pierwszej kolejności wybierając środki ekologiczne.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: congerdesign i Kapa65 / Pixabay

Autor
Co lubią trawy ozdobne i jak o nie dbać? 6 kluczowych wskazówek!
Co lubią trawy ozdobne i jak o nie dbać? 6 kluczowych wskazówek!
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl