Dlaczego użyć traw ozdobnych w ogrodzie? Wprowadź klimat sawanny i nie tylko!
Trawy ozdobne to nie tylko estetyczny dodatek do Twojego ogrodu, ale także sposób na wprowadzenie egzotycznego klimatu prosto z afrykańskiej sawanny. Ich różnorodność kształtów, kolorów i wysokości pozwala na stworzenie niepowtarzalnych kompozycji, które tańczą na wietrze i przyciągają wzrok. Co więcej, trawy ozdobne są łatwe w pielęgnacji i doskonale komponują się z innymi roślinami, tworząc harmonijną całość. Jeśli marzysz o ogrodzie pełnym życia, ruchu i naturalnego piękna, trawy ozdobne są idealnym wyborem!
Trawy ozdobne to byliny, które charakteryzują się unikalnymi cechami dekoracyjnymi. Mogą być zarówno niskie, jak i wysokie, zdobić liśćmi i kwiatostanami oraz być w wielu kolorach – od jasnożółtych i bordowo zabarwionych do zielonych i niebieskich (tzw. sinych). Duży wybór rodzajów trawa sprawia, że przy tworzeniu naszej "domowej sawanny" nie zaznamy nudy!
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Nietypowe trawy ozdobne: 5 unikalnych gatunków
Oprócz sztandarowych miskantów, kostrzew czy rozplenic, w polskich ogrodach możemy stosować wiele innych traw ozdobnych. Poniżej wybraliśmy 5 nietypowych gatunków, które mogą stać się doskonałym uzupełnieniem Twojego ogrodu.
Czy trawy ozdobne są trudne w pielęgnacji?
Trawy ozdobne, choć są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, wymagają pewnych specyficznych działań, aby zachować swoje piękno przez cały rok. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dbać o te niezwykłe rośliny:
1. Przycinanie
Trawy najlepiej przycinać je wczesną wiosną, tuż przed rozpoczęciem nowego wzrostu. Pozwoli to na odnowienie rośliny i stworzenie miejsca dla nowych pędów. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre trawy ozdobne nie wymagają regularnego przycinania. Wystarczy usunąć ubiegłoroczne łodygi kwiatowe i wszelkie martwe lub uszkodzone liście, dlatego przed planowaniem przycinania sprawdźmy wymagania konkretnych gatunków.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
2. Nawożenie
Regularne nawożenie traw ozdobnych w okresie wzrostu (wiosna-lato) pomoże wzmocnić trawy i poprawić ich kolor. Używaj nawozu o zrównoważonym składzie, najlepiej w formie granulowanej.
3. Podlewanie
Większość traw ozdobnych jest odporna na suszę, ale w pierwszym roku po posadzeniu warto je regularnie podlewać. Później podlewaj tylko w okresach długotrwałej suszy.
4. Rozmnażanie
Większość traw ozdobnych można łatwo rozmnażać przez podział. Wczesna wiosna to najlepszy czas na tę operację. Wykop roślinę, podziel na kilka części i posadź ponownie.
5. Ochrona przed chorobami i szkodnikami
Chociaż trawy ozdobne są generalnie odporne na większość chorób i szkodników, warto regularnie sprawdzać rośliny pod kątem oznak infekcji. W przypadku wystąpienia problemów, zastosuj odpowiednie środki ochrony roślin.
6. Zimowanie
Niektóre trawy ozdobne, zwłaszcza te mniej odporne na mróz, mogą wymagać ochrony na zimę. Aby przygotować trawy na zimowanie warto okryć je agrowłókniną lub słomą.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Tomasz Zajda / AdobeStock, zdjęcia w tekście: AdobeStock