Logo
Logo

Nietypowe trawy ozdobne – wprowadź je do ogrodu, by stworzyć klimat sawanny!

Trawy ozdobne stały się niezwykle popularne w nowoczesnych aranżacjach ogrodowych i wnętrzarskich. Dzięki swojej różnorodności, trwałości i niezwykłemu urokowi, mogą przemienić każdą przestrzeń w dziką sawannę. Ale jakie trawy ozdobne warto wybrać i jak o nie dbać? Poniżej przedstawiamy kilka nietypowych traw ozdobnych, które mogą stać się doskonałym uzupełnieniem Twojego ogrodu.

Spis treści
Daczego warto używać traw ozdobnych w ogrodach? Nie tylko do stworzenia sawanny! Różnorodność traw ozdobnych. Jak nietypowe trawy ozdobne zmienią Twój ogród? Jak dbać o trawy ozdobne? Zachowaj ich dziki i naturalny wygląd!

Dlaczego użyć traw ozdobnych w ogrodzie? Wprowadź klimat sawanny i nie tylko!

Trawy ozdobne to nie tylko estetyczny dodatek do Twojego ogrodu, ale także sposób na wprowadzenie egzotycznego klimatu prosto z afrykańskiej sawanny. Ich różnorodność kształtów, kolorów i wysokości pozwala na stworzenie niepowtarzalnych kompozycji, które tańczą na wietrze i przyciągają wzrok. Co więcej, trawy ozdobne są łatwe w pielęgnacji i doskonale komponują się z innymi roślinami, tworząc harmonijną całość. Jeśli marzysz o ogrodzie pełnym życia, ruchu i naturalnego piękna, trawy ozdobne są idealnym wyborem!

Trawy ozdobne to byliny, które charakteryzują się unikalnymi cechami dekoracyjnymi. Mogą być zarówno niskie, jak i wysokie, zdobić liśćmi i kwiatostanami oraz być w wielu kolorach – od jasnożółtych i bordowo zabarwionych do zielonych i niebieskich (tzw. sinych). Duży wybór rodzajów trawa sprawia, że przy tworzeniu naszej "domowej sawanny" nie zaznamy nudy!

Trawy ozdobne są znane ze swojego piękna szczególnie w okresie jesiennym, kiedy rośliny kwitną i zawiązują owocostany. Więcej o różnych gatunkach traw pięknych jesienią dowiesz się tutaj → Które trawy ozdobne będą piękne jesienią?

 

Nietypowe trawy ozdobne: 5 unikalnych gatunków

Oprócz sztandarowych miskantów, kostrzew czy rozplenic, w polskich ogrodach możemy stosować wiele innych traw ozdobnych. Poniżej wybraliśmy 5 nietypowych gatunków, które mogą stać się doskonałym uzupełnieniem Twojego ogrodu.

Nietypowa trawa ozdobna Sesleria jesienna Sesleria autumnalis, fot. AdobeStock_524791174
Sesleria jesienna
Sesleria jesienna (łac. Sesleria autumnalis) to niska trawa o jasnozielonych liściach i białych kwiatostanach, które z czasem zmieniają kolor na beżowy.
Nietypowa trawa ozdobna Turzyca rozsunieta Carex divulsa, fot. Wikimiedia Commons
Turzyca rozsunięta
Turzyca rozsunięta (łac. Carex divulsa) to jedna z najbardziej uniwersalnych traw ozdobnych, która dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w cieniu.
Nietypowa trawa ozdobna Wietrznica Lessona Sirocco Anemanthele lessonia, fot. AdobeStock_309907243
Wietrznica Lessona 'Sirocco'
Wietrznica Lessona (łac. Anemanthele lessoniana) odmiana 'Sirocco' zdobi swoimi kolorami i strukturą przez cały rok. Jej smukłe liście pojawiają się na zielono, ale dojrzewają do żółtego, pomarańczowego i czerwonego z czasem, osiągając szczyt intensywności zimą.
Nietypowa trawa ozdobna Trzcinnik krotkowlosowy Calamagrostis brachystachys fot AdobeStock_468433455
Trzcinnik krótkowłosowy
Trzcinnik krótkowłosowy (łac. Calamagrostis brachystachys syn. arundinacea) jest idealny do uprawy w środkowej części granicy. Tworzy kępy smukłych liści, czasami subtelnie wariegatowane, i pionowe łodygi o odcieniu beżowym lub różowawym.
Nietypowa trawa ozdobna Turzyca oszimska Carex oshimensis, fot. AdobeStock_577009588
Turzyca oszimska
Turzyca oszimska (łac. Carex oshimensis) to zróżnicowana i użyteczna grupa traw wieloletnich, które są głównie wiecznie zielone z kolorowym liściem. Mniejsze odmiany są idealne do doniczek.

Czy trawy ozdobne są trudne w pielęgnacji?

Trawy ozdobne, choć są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, wymagają pewnych specyficznych działań, aby zachować swoje piękno przez cały rok. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dbać o te niezwykłe rośliny:

1. Przycinanie

Trawy najlepiej przycinać je wczesną wiosną, tuż przed rozpoczęciem nowego wzrostu. Pozwoli to na odnowienie rośliny i stworzenie miejsca dla nowych pędów. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre trawy ozdobne nie wymagają regularnego przycinania. Wystarczy usunąć ubiegłoroczne łodygi kwiatowe i wszelkie martwe lub uszkodzone liście, dlatego przed planowaniem przycinania sprawdźmy wymagania konkretnych gatunków.

2. Nawożenie

Regularne nawożenie traw ozdobnych w okresie wzrostu (wiosna-lato) pomoże wzmocnić trawy i poprawić ich kolor. Używaj nawozu o zrównoważonym składzie, najlepiej w formie granulowanej.

3. Podlewanie

Większość traw ozdobnych jest odporna na suszę, ale w pierwszym roku po posadzeniu warto je regularnie podlewać. Później podlewaj tylko w okresach długotrwałej suszy.

4. Rozmnażanie

Większość traw ozdobnych można łatwo rozmnażać przez podział. Wczesna wiosna to najlepszy czas na tę operację. Wykop roślinę, podziel na kilka części i posadź ponownie.

5. Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Chociaż trawy ozdobne są generalnie odporne na większość chorób i szkodników, warto regularnie sprawdzać rośliny pod kątem oznak infekcji. W przypadku wystąpienia problemów, zastosuj odpowiednie środki ochrony roślin.

6. Zimowanie

Niektóre trawy ozdobne, zwłaszcza te mniej odporne na mróz, mogą wymagać ochrony na zimę. Aby przygotować trawy na zimowanie warto okryć je agrowłókniną lub słomą.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Tomasz Zajda / AdobeStock, zdjęcia w tekście: AdobeStock

Autor
Nietypowe trawy ozdobne – wprowadź je do ogrodu, by stworzyć klimat sawanny!
Nietypowe trawy ozdobne – wprowadź je do ogrodu, by stworzyć klimat sawanny!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_zakladanie_ogrodu
NAJNOWSZE TREŚCI