Wydmuchrzyca piaskowa Leymus arenarius

Wydmuchrzyca piaskowa Leymus arenarius, fot. Matt Lavin (CC BY-SA 2.0) - Flickr
Wydmuchrzyca piaskowa (Leymus arenarius) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
2
Dekoracyjność: kwiatostany, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, piaszczysta, uboga
Kolor kwiatów: kremowe
Kwiatostan: kłos
Kwiaty: drobne
Odczyn gleby: zasadowa, obojętna, lekko zasadowa
Pokrój: kępy
Wysokość: 1,5 m
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: skarpy, nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, parki, zieleń miejska, ogrody wiejskie, rabaty

Wydmuchrzyca piaskowa (Leymus arenarius) nazywana też nadmorską to bylinowa trawa rozłogowa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Naturalnie występuje w Europie, w tym także w Polsce (uznawana za gatunek rodzimy), zasiedlając głównie nadmorskie wydmy piaskowe. Roślina bywa też uprawiana w ogrodach.

Wydmuchrzyca piaskowa w porze kwitnienia może dorastać do 1-1,5 m wys. Tworzy luźne kępy wąskich, lancetowatych, dość szerokich, szorstkich, sztywnych, zaostrzonych na wierzchołku, wniesionych lub łukowato przewieszających się w górnej części liści, w niezwykłym, wyrazistym, jasnym, niebiesko-stalowym kolorze, z lekko widocznym na blaszce podłużnym unerwieniem.

Trawa zakwita latem (VI-VIII), rozwijając drobne kłoski kwiatowe, zebrane na szczycie cienkiego, sztywnego, wzniesionego, nierozgałęzionego, mocnego pędu w smukłe, długie, wzniesione, sztywne, gęste, zwarte, kłosowe kwiatostany w kremowo-beżowym kolorze. W czasie wiatru wysokie kwiatostany mogą pokładać się na ziemi.

Wydmuchrzyca piaskowa tworzy długie, podziemne rozłogi, za pomocą których mocno się rozrasta i może być bardzo ekspansywna.

Wymagania i uprawa

Wydmuchrzyca piaskowa z racji swego pochodzenia ma dość szczególne wymagania uprawowe. Oczekuje w pełni słonecznego stanowiska i bardzo przepuszczalnego, piaszczystego, suchego, jałowego podłoża. Wprawdzie na glebach wilgotnych i żyznych też urośnie, ale straci swój niezwykły, intensywnie niebieski kolor liści i stanie się zielona.

Roślina doskonale znosi zasolenie podłoża i powietrza, a także silne wiatry. Jest też w pełni mrozoodporna.

Wydmuchrzyca doskonale rozmnaża się zarówno przez wysiew nasion jak i podział dorosłych egzemplarzy oraz rozłogi. UWAGA! Jeśli ze względu na niezwykłą barwę liści koniecznie chcemy posadzić wydmuchrzycę na klasycznej rabacie, umieśćmy ją w mocnej, zadołowanej w ziemi donicy lub zastosujmy bariery korzeniowe (np. dla bambusów), inaczej roślina w krótkim czasie może nam zdominować znaczną część ogrodu (delikatne bariery np. foliowe, mogą w jej przypadku nie wystarczyć, gdyż rozłogi rośliny mogą się przez nie przebić).

Redakcja poleca
0 Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
1 Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
2 Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
3 Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1

Zastosowanie

Wydmuchrzyca piaskowa to wyjątkowo efektowna trawa, ale ze względu na dużą ekspansywność, jej zastosowanie w ogrodzie jest dość ograniczone. Najlepiej sprawdza się jako roślina umacniająca skarpy i nasypy, ale może być też uprawiana na piaszczystych, suchych glebach w dużych ogrodach oraz w narażonych na zasolenie gleby i powietrza ogrodach na terenach nadmorskich.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Matt Lavin/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści