Wydmuchrzyca piaskowa Leymus arenarius

Wydmuchrzyca piaskowa Leymus arenarius, fot. Matt Lavin (CC BY-SA 2.0) - Flickr
Wydmuchrzyca piaskowa (Leymus arenarius) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
2
Dekoracyjność: kwiatostany, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, piaszczysta, uboga
Kolor kwiatów: kremowe
Kwiatostan: kłos
Kwiaty: drobne
Odczyn gleby: zasadowa, obojętna, lekko zasadowa
Pokrój: kępy
Wysokość: 1,5 m
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: skarpy, nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, parki, zieleń miejska, ogrody wiejskie, rabaty

Wydmuchrzyca piaskowa (Leymus arenarius) nazywana też nadmorską to bylinowa trawa rozłogowa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Naturalnie występuje w Europie, w tym także w Polsce (uznawana za gatunek rodzimy), zasiedlając głównie nadmorskie wydmy piaskowe. Roślina bywa też uprawiana w ogrodach.

Wydmuchrzyca piaskowa w porze kwitnienia może dorastać do 1-1,5 m wys. Tworzy luźne kępy wąskich, lancetowatych, dość szerokich, szorstkich, sztywnych, zaostrzonych na wierzchołku, wniesionych lub łukowato przewieszających się w górnej części liści, w niezwykłym, wyrazistym, jasnym, niebiesko-stalowym kolorze, z lekko widocznym na blaszce podłużnym unerwieniem.

Trawa zakwita latem (VI-VIII), rozwijając drobne kłoski kwiatowe, zebrane na szczycie cienkiego, sztywnego, wzniesionego, nierozgałęzionego, mocnego pędu w smukłe, długie, wzniesione, sztywne, gęste, zwarte, kłosowe kwiatostany w kremowo-beżowym kolorze. W czasie wiatru wysokie kwiatostany mogą pokładać się na ziemi.

Wydmuchrzyca piaskowa tworzy długie, podziemne rozłogi, za pomocą których mocno się rozrasta i może być bardzo ekspansywna.

Wymagania i uprawa

Wydmuchrzyca piaskowa z racji swego pochodzenia ma dość szczególne wymagania uprawowe. Oczekuje w pełni słonecznego stanowiska i bardzo przepuszczalnego, piaszczystego, suchego, jałowego podłoża. Wprawdzie na glebach wilgotnych i żyznych też urośnie, ale straci swój niezwykły, intensywnie niebieski kolor liści i stanie się zielona.

Roślina doskonale znosi zasolenie podłoża i powietrza, a także silne wiatry. Jest też w pełni mrozoodporna.

Wydmuchrzyca doskonale rozmnaża się zarówno przez wysiew nasion jak i podział dorosłych egzemplarzy oraz rozłogi. UWAGA! Jeśli ze względu na niezwykłą barwę liści koniecznie chcemy posadzić wydmuchrzycę na klasycznej rabacie, umieśćmy ją w mocnej, zadołowanej w ziemi donicy lub zastosujmy bariery korzeniowe (np. dla bambusów), inaczej roślina w krótkim czasie może nam zdominować znaczną część ogrodu (delikatne bariery np. foliowe, mogą w jej przypadku nie wystarczyć, gdyż rozłogi rośliny mogą się przez nie przebić).

Zastosowanie

Wydmuchrzyca piaskowa to wyjątkowo efektowna trawa, ale ze względu na dużą ekspansywność, jej zastosowanie w ogrodzie jest dość ograniczone. Najlepiej sprawdza się jako roślina umacniająca skarpy i nasypy, ale może być też uprawiana na piaszczystych, suchych glebach w dużych ogrodach oraz w narażonych na zasolenie gleby i powietrza ogrodach na terenach nadmorskich.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Matt Lavin/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons

Obserwuj
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści