Śmiałek darniowy (Deschampsia cespitosa) to należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae) trawiasta bylina, pospolicie występująca na terenie całej Polski, głównie na wilgotnych łąkach i leśnych polanach.

Śmiałek darniowy jest dość wysoką trawą (ok. 50-70 cm.), tworzącą gęste, rozłożyste, zwarte kępy, złożone z długich, zielonych, smukłych, skórzastych, szorstkich w dotyku i łukowato przewieszających się liści, z wyraźnie widocznym na blaszce unerwieniem.

Trawa zakwita latem (VI-IX), wydając strzeliste, wzniesione, sztywne pędy, zwieńczone wiechowatym, luźnym, zwiewnym, ażurowym kwiatostanem (ok. 1-1,5 m. wys.). Początkowo kwiaty są zielone, ale w miarę dojrzewania jaśnieją i stają się słomkowożółte z jedwabistym połyskiem.

Wymagania i uprawa

Śmiałek darniowy to bardzo ozdobna i łatwa w uprawie trawa. Oczekuje przede wszystkim słonecznego stanowiska oraz próchniczej, wilgotnej gleby. Poradzi sobie także w lekkim półcieniu i zniesie przejściową suszę, ale wtedy gorzej rośnie i słabiej kwitnie. Roślina jest całkowicie mrozoodporna.

Śmiałki darniowe można rozmnażać przez podział kęp lub wysiew nasion. Na odpowiednich stanowiskach rośliny dają też obfity samosiew. Z tego względu bywają czasem inwazyjne, bo choć nie tworzą uciążliwych rozłogów, za sprawa rozsiewanych nasion potrafią pojawiać się w różnych częściach ogrodu, zagarniając dla siebie coraz większy obszar.

Bywa atakowany przez choroby grzybowe (głównie rdzę).

Zastosowanie

Śmiałek darniowy ze względu na swój gęsty, efektowny, kępiasty pokrój i piękne kwiatostany w ogrodzie doskonale prezentuje się jako soliter. Może też stanowić element kompozycji rabatowej lub tworzyć piękną grupę na tle ogrodzenia lub ściany domu.

Wspaniale wygląda też w ogródkach żwirowych, na skalniakach i na łąkach kwietnych. Znakomicie sprawdza się na rabatach trawiastych, w ogrodach naturalistycznych lub modnych ogrodach preriowych. Jego kwiatostany nadają się także do cięcia i na suche bukiety.

Wybrane odmiany

  • 'Goldschleier' – wysoka odmiana o żółtozielonych kwiatostanach (ok. 1 m. wys.)
  • 'Goldtau' – niska odmiana o malowniczym pokroju i pierzastych, złocistożółtych kwiatostanach (ok. 30-60 cm. wys.)
  • 'Northern Lights' – niska odmiana o zielonych liściach w kremowo-żółte pasy, które w chłodnie dni różowieją, podatna na rdzę (ok. 30-50 cm. wys.)
  • 'Bronzeschleier' – odmiana o jasnobrązowych kwiatostanach


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Daderot, Dinkum/Wikimedia Commons