Śmiałek darniowy Deschampsia cespitosa

Śmiałek darniowy, fot. Daderot - Wikimedia Commons
Śmiałek darniowy (Deschampsia cespitosa) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
27
Dekoracyjność: kwiatostany
Gleba: przepuszczalna, małe wymagania glebowe
Kwiatostan: kłos
Pokrój: kępy, wzniesiony
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: skarpy, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, parki, pojemniki, bukiety, ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty, obwódki rabat

Śmiałek darniowy (Deschampsia cespitosa) to należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae) trawiasta bylina, pospolicie występująca na terenie całej Polski, głównie na wilgotnych łąkach i leśnych polanach.

Śmiałek darniowy jest dość wysoką trawą (ok. 50-70 cm.), tworzącą gęste, rozłożyste, zwarte kępy, złożone z długich, zielonych, smukłych, skórzastych, szorstkich w dotyku i łukowato przewieszających się liści, z wyraźnie widocznym na blaszce unerwieniem.

Trawa zakwita latem (VI-IX), wydając strzeliste, wzniesione, sztywne pędy, zwieńczone wiechowatym, luźnym, zwiewnym, ażurowym kwiatostanem (ok. 1-1,5 m. wys.). Początkowo kwiaty są zielone, ale w miarę dojrzewania jaśnieją i stają się słomkowożółte z jedwabistym połyskiem.

Wymagania i uprawa

Śmiałek darniowy to bardzo ozdobna i łatwa w uprawie trawa. Oczekuje przede wszystkim słonecznego stanowiska oraz próchniczej, wilgotnej gleby. Poradzi sobie także w lekkim półcieniu i zniesie przejściową suszę, ale wtedy gorzej rośnie i słabiej kwitnie. Roślina jest całkowicie mrozoodporna.

Śmiałki darniowe można rozmnażać przez podział kęp lub wysiew nasion. Na odpowiednich stanowiskach rośliny dają też obfity samosiew. Z tego względu bywają czasem inwazyjne, bo choć nie tworzą uciążliwych rozłogów, za sprawa rozsiewanych nasion potrafią pojawiać się w różnych częściach ogrodu, zagarniając dla siebie coraz większy obszar.

Bywa atakowany przez choroby grzybowe (głównie rdzę).

Zastosowanie

Śmiałek darniowy ze względu na swój gęsty, efektowny, kępiasty pokrój i piękne kwiatostany w ogrodzie doskonale prezentuje się jako soliter. Może też stanowić element kompozycji rabatowej lub tworzyć piękną grupę na tle ogrodzenia lub ściany domu.

Wspaniale wygląda też w ogródkach żwirowych, na skalniakach i na łąkach kwietnych. Znakomicie sprawdza się na rabatach trawiastych, w ogrodach naturalistycznych lub modnych ogrodach preriowych. Jego kwiatostany nadają się także do cięcia i na suche bukiety.

Wybrane odmiany

  • 'Goldschleier' – wysoka odmiana o żółtozielonych kwiatostanach (ok. 1 m. wys.)
  • 'Goldtau' – niska odmiana o malowniczym pokroju i pierzastych, złocistożółtych kwiatostanach (ok. 30-60 cm. wys.)
  • 'Northern Lights' – niska odmiana o zielonych liściach w kremowo-żółte pasy, które w chłodnie dni różowieją, podatna na rdzę (ok. 30-50 cm. wys.)
  • 'Bronzeschleier' – odmiana o jasnobrązowych kwiatostanach


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Daderot, Dinkum/Wikimedia Commons

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści