Wietlica japońska (Athyrium nipponicum) to paproć należąca do rodziny rozrzutkowatych (Athyriaceae). W środowisku naturalnym roślina występuje w Azji, od Japonii po Koreę. W ogrodach uprawiane są przede jej odmiany botaniczne.
Paproć ta zwykle dorasta do 40 cm wysokości, jednak wysokość jest cechą odmianową. Tworzy zwarte kępy. Ozdobą są piękne, podwójnie pierzaste liście o różnej barwie, która może ulegać lekkim zmianom w zależności od pory roku i warunków. Najczęściej jednak ogonki i blaszki liściowe są wybarwione na srebrzysto-fioletowo.
Zarodnie znajdują się w tzw. owijkach na spodniej stronie blaszek liściowych.
Roślina tworzy krótkie, podziemne kłącza.
Wymagania i uprawa
Wietlica japońska powinna rosnąć na stanowiskach półcienistych i cienistych. Optymalne podłoża są lekkie, przepuszczalne, próchnicze i dość wilgotne o odczynie lekko kwaśnym. Wietlica japońska nie jest mrozoodporna i należy ją okrywać na zimę. Jest też wrażliwa na wiosenne przymrozki.
W czasie sezonu wegetacyjnego paproć warto nawozić i w razie potrzeby podlewać.
Wietlicę rozmnaża się przez podział kłącza. Podstawowy gatunek można rozmnażać też przez wysiew zarodników.
Zastosowanie
Wietlicę japońską warto sadzić jako ozdobę murków, brzegów oczek wodnych i na zacienionych rabatach. W powodzeniem rośnie także pod koronami drzew i krzewów. Nadaje się do urządzania ogrodów leśnych (podstawowy gatunek) oraz ogrodów orientalnych.
Wybrane odmiany
- 'Pictum' – (zdj. 1) kultywar o wyjątkowych srebrzysto-fioletowych liściach
- 'Regal Red' – o zielono-czerwono-fioletowych liściach
- 'Ursula’s Red' – o dwukolorowych fioletowo-srebrzystych liściach
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Stan Shebs/CC BY-SA 3.0/Link, KENPEI/CC BY-SA 3.0/Link, Leonora Enking/Flickr