Wietlica japońska (Athyrium nipponicum) to paproć należąca do rodziny rozrzutkowatych (Athyriaceae). W środowisku naturalnym roślina występuje w Azji - od Japonii po Koreę, jednak w ogrodach cenione są przede wszystkim kolorowe odmiany botaniczne. Roślina tworzy krótkie, podziemne kłącza. Zwykle dorasta do 40 cm wysokości - jednak wysokość jest cechą odmianową.

Ozdobą są piękne, pierzaste liście o różnej barwie, które mogą dodatkowo się zmieniać w zależności od pory roku i warunków. Najczęściej jednak paprocie są wybarwione na srebrzysto-fioletowo.

Uprawa wietlicy japońskiej

Paproć powinna rosnąć na stanowiskach półcienistych i cienistych. Należy unikać miejsc pod bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Optymalne podłoża są lekkie, przepuszczalne, próchnicze i dość wilgotne o odczynie lekko kwaśnym.

W czasie sezonu wegetacyjnego paproć warto nawozić i w razie potrzeby podlewać.

Odmiany botaniczne (z zachowaniem cech rośliny matecznej) można rozmnażać jedynie przez podział. Podstawowy gatunek warto rozmnażać także przez wysiew zarodników.

Roślinę należy okrywać na zimę. Wietlica jest niestety również wrażliwa na wiosenne przymrozki i to może być problemem w chłodniejszych rejonach Polski. Gatunek ten jest raczej odporny na choroby i szkodniki.

Zastosowanie

Wietlicę japońską warto sadzić jako ozdobę murków, oczek wodnych i w zacienionych rabatach. W powodzeniem rośnie także pod koroną drzew i krzewów. Nadaje się do urządzania ogrodów leśnych (podstawowy gatunek) oraz ogrodów orientalnych.

Polecane odmiany:

  • 'Regal Red' - o zielono-czerwono-fioletowych liściach;
  • 'Ursula’s Red' - o dwukolorowych fioletowo-srebrzystych liściach;