Logo
Logo
9
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Przycinanie śliw – kiedy i jak to robić?

Uprawa śliw w ogrodzie nie jest trudna. Owoce dojrzewające pod koniec lata są smaczne i mają mnóstwo zastosowań w kuchni. Zobacz, jak i kiedy ciąć śliwy, aby rośliny zdrowo rosły i obficie plonowały!

 

Jak formować młode śliwy?

Młode drzewa śliw, sadzone w ogrodach i na działkach składają się głównie ze słabo rozgałęzionego głównego pędu (przewodnika). Jeśli wysokość śliwy nie przekracza 1,5 m, nie przycinamy jej w czasie pierwszego cięcia wiosną. Pędy boczne skracamy, ale niezbyt silnie – o około 1/3 długości.

Ważne jest, aby nie dopuścić do powstawania silnych pędów konkurencyjnych dla przewodnika u jego szczytu. Pozostawiamy tylko drobniejsze pędy dla szybszego owocowania, a pędy silne (szczególnie konkurujące z przewodnikiem) usuwamy.

Od drugiego roku po posadzeniu i w kolejnych sezonach formowanie śliw polega głównie na dbałości o równomierne rozrastanie się gałęzi i powstawanie rozłożystej korony. W tym czasie ważnym zabiegiem jest także przyginanie do pozycji pionowej silnych, pionowo rosnących pędów (np. poprzez przywiązywanie ich sznurkiem do pnia). Wzrost silnie rosnących gałęzi ograniczamy poprzez przycinanie mocniej nad pędem bocznym.

Jak i kiedy ciąć starsze śliwy?

Owocujące śliwy tniemy zawsze latem, po zbiorze owoców. Zwykle przypada to na okres od końca lipca do początków września (w zależności od terminu owocowania danej odmiany).

Cięcie letnie śliw polega głównie na regulowaniu wysokości i szerokości korony, którą możemy skracać usuwając w razie potrzeby jej wierzchołek lub gałęzie boczne. Prześwietlamy także samą koronę, usuwając pędy krzyżujące się, leżące na sobie oraz słabe, cienkie lub martwe. Pozostawiamy pędy najmłodsze, grube i obficie ulistnione.

W przypadku odmian o rzadkich koronach (np. Renkloda Ulena) można w lipcu skrócić jednoroczne pędy o około 1/3 do połowy ich długości. Dzięki temu rozgałęzia się i wypełnią koronę.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe congerdesign/Pixabay

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Po 15 maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach, wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty, wilce, a balkony dekorujemy pelargoniami, surfiniami i innymi kwiatami.
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Regularnie podlewamy trawnik. Najlepiej rozproszonym strumieniem, wcześnie rano lub późnym popołudniem. Gleba powinna być wilgotna do głębokości 10-15 cm; gdy jej wierzchnia warstwa wyschnie na głębokość kilku centymetrów, wskazane jest podlewanie.
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost). Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia...
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i nienaganny wygląd. W maju można wykonać oprysk 2% roztworem Ogrowitu uniwersalnego – roztwór saletry wapniowo-magnezowej (około 5-10 l/100 m2). Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
 
Twoja strona ogrodu