Jak formować młode śliwy?
Młode drzewa śliw, sadzone w ogrodach i na działkach składają się głównie ze słabo rozgałęzionego głównego pędu (przewodnika). Jeśli wysokość śliwy nie przekracza 1,5 m, nie przycinamy jej w czasie pierwszego cięcia wiosną. Pędy boczne skracamy, ale niezbyt silnie – o około 1/3 długości.
Od drugiego roku po posadzeniu i w kolejnych sezonach formowanie śliw polega głównie na dbałości o równomierne rozrastanie się gałęzi i powstawanie rozłożystej korony. W tym czasie ważnym zabiegiem jest także przyginanie do pozycji pionowej silnych, pionowo rosnących pędów (np. poprzez przywiązywanie ich sznurkiem do pnia). Wzrost silnie rosnących gałęzi ograniczamy poprzez przycinanie mocniej nad pędem bocznym.
Jak i kiedy ciąć starsze śliwy?
Owocujące śliwy tniemy zawsze latem, po zbiorze owoców. Zwykle przypada to na okres od końca lipca do początków września (w zależności od terminu owocowania danej odmiany).
W przypadku odmian o rzadkich koronach (np. Renkloda Ulena) można w lipcu skrócić jednoroczne pędy o około 1/3 do połowy ich długości. Dzięki temu rozgałęzia się i wypełnią koronę.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe congerdesign / Pixabay