Logo
Logo
12
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Przycinanie śliw – kiedy i jak to robić?

Uprawa śliw w ogrodzie nie jest trudna. Owoce dojrzewające pod koniec lata są smaczne i mają mnóstwo zastosowań w kuchni. Zobacz, jak i kiedy ciąć śliwy, aby rośliny zdrowo rosły i obficie plonowały!

 

Jak formować młode śliwy?

Młode drzewa śliw, sadzone w ogrodach i na działkach składają się głównie ze słabo rozgałęzionego głównego pędu (przewodnika). Jeśli wysokość śliwy nie przekracza 1,5 m, nie przycinamy jej w czasie pierwszego cięcia wiosną. Pędy boczne skracamy, ale niezbyt silnie – o około 1/3 długości.

Ważne jest, aby nie dopuścić do powstawania silnych pędów konkurencyjnych dla przewodnika u jego szczytu. Pozostawiamy tylko drobniejsze pędy dla szybszego owocowania, a pędy silne (szczególnie konkurujące z przewodnikiem) usuwamy.

Od drugiego roku po posadzeniu i w kolejnych sezonach formowanie śliw polega głównie na dbałości o równomierne rozrastanie się gałęzi i powstawanie rozłożystej korony. W tym czasie ważnym zabiegiem jest także przyginanie do pozycji pionowej silnych, pionowo rosnących pędów (np. poprzez przywiązywanie ich sznurkiem do pnia). Wzrost silnie rosnących gałęzi ograniczamy poprzez przycinanie mocniej nad pędem bocznym.

Jak i kiedy ciąć starsze śliwy?

Owocujące śliwy tniemy zawsze latem, po zbiorze owoców. Zwykle przypada to na okres od końca lipca do początków września (w zależności od terminu owocowania danej odmiany).

Cięcie letnie śliw polega głównie na regulowaniu wysokości i szerokości korony, którą możemy skracać usuwając w razie potrzeby jej wierzchołek lub gałęzie boczne. Prześwietlamy także samą koronę, usuwając pędy krzyżujące się, leżące na sobie oraz słabe, cienkie lub martwe. Pozostawiamy pędy najmłodsze, grube i obficie ulistnione.

W przypadku odmian o rzadkich koronach (np. Renkloda Ulena) można w lipcu skrócić jednoroczne pędy o około 1/3 do połowy ich długości. Dzięki temu rozgałęzia się i wypełnią koronę.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe congerdesign/Pixabay

Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu