Przycinanie śliw – kiedy i jak to robić?

Przycinanie śliw – kiedy i jak to robić fot. congerdesign Pixabay

Uprawa śliw w ogrodzie nie jest trudna. Owoce dojrzewające pod koniec lata są smaczne i mają mnóstwo zastosowań w kuchni. Zobacz, jak i kiedy ciąć śliwy, aby rośliny zdrowo rosły i obficie plonowały!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
13

Jak formować młode śliwy?

Młode drzewa śliw, sadzone w ogrodach i na działkach składają się głównie ze słabo rozgałęzionego głównego pędu (przewodnika). Jeśli wysokość śliwy nie przekracza 1,5 m, nie przycinamy jej w czasie pierwszego cięcia wiosną. Pędy boczne skracamy, ale niezbyt silnie – o około 1/3 długości.

Ważne jest, aby nie dopuścić do powstawania silnych pędów konkurencyjnych dla przewodnika u jego szczytu. Pozostawiamy tylko drobniejsze pędy dla szybszego owocowania, a pędy silne (szczególnie konkurujące z przewodnikiem) usuwamy.

Od drugiego roku po posadzeniu i w kolejnych sezonach formowanie śliw polega głównie na dbałości o równomierne rozrastanie się gałęzi i powstawanie rozłożystej korony. W tym czasie ważnym zabiegiem jest także przyginanie do pozycji pionowej silnych, pionowo rosnących pędów (np. poprzez przywiązywanie ich sznurkiem do pnia). Wzrost silnie rosnących gałęzi ograniczamy poprzez przycinanie mocniej nad pędem bocznym.

Jak i kiedy ciąć starsze śliwy?

Owocujące śliwy tniemy zawsze latem, po zbiorze owoców. Zwykle przypada to na okres od końca lipca do początków września (w zależności od terminu owocowania danej odmiany).

Cięcie letnie śliw polega głównie na regulowaniu wysokości i szerokości korony, którą możemy skracać, usuwając w razie potrzeby jej wierzchołek lub gałęzie boczne. Prześwietlamy także samą koronę, usuwając pędy krzyżujące się, leżące na sobie oraz słabe, cienkie lub martwe. Pozostawiamy pędy najmłodsze, grube i obficie ulistnione.

W przypadku odmian o rzadkich koronach (np. Renkloda Ulena) można w lipcu skrócić jednoroczne pędy o około 1/3 do połowy ich długości. Dzięki temu rozgałęzia się i wypełnią koronę.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe congerdesign / Pixabay

Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Śliwa domowa Prunus domestica

Śliwa tarnina Prunus spinosa

Jak wyglądać stylowo tej jesieni? Sprawdź nową kolekcję dla prawdziwej Jesieniary
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Co będzie królować w ogrodach w sezonie 2025? Poznaj nowe trendy roślinne
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści