Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
10
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Przycinanie śliw – kiedy i jak to robić?

Uprawa śliw w ogrodzie nie jest trudna. Owoce dojrzewające pod koniec lata są smaczne i mają mnóstwo zastosowań w kuchni. Zobacz, jak i kiedy ciąć śliwy, aby rośliny zdrowo rosły i obficie plonowały!

 

Jak formować młode śliwy?

Młode drzewa śliw, sadzone w ogrodach i na działkach składają się głównie ze słabo rozgałęzionego głównego pędu (przewodnika). Jeśli wysokość śliwy nie przekracza 1,5 m, nie przycinamy jej w czasie pierwszego cięcia wiosną. Pędy boczne skracamy, ale niezbyt silnie – o około 1/3 długości.

Ważne jest, aby nie dopuścić do powstawania silnych pędów konkurencyjnych dla przewodnika u jego szczytu. Pozostawiamy tylko drobniejsze pędy dla szybszego owocowania, a pędy silne (szczególnie konkurujące z przewodnikiem) usuwamy.

Od drugiego roku po posadzeniu i w kolejnych sezonach formowanie śliw polega głównie na dbałości o równomierne rozrastanie się gałęzi i powstawanie rozłożystej korony. W tym czasie ważnym zabiegiem jest także przyginanie do pozycji pionowej silnych, pionowo rosnących pędów (np. poprzez przywiązywanie ich sznurkiem do pnia). Wzrost silnie rosnących gałęzi ograniczamy poprzez przycinanie mocniej nad pędem bocznym.

Jak i kiedy ciąć starsze śliwy?

Owocujące śliwy tniemy zawsze latem, po zbiorze owoców. Zwykle przypada to na okres od końca lipca do początków września (w zależności od terminu owocowania danej odmiany).

Cięcie letnie śliw polega głównie na regulowaniu wysokości i szerokości korony, którą możemy skracać usuwając w razie potrzeby jej wierzchołek lub gałęzie boczne. Prześwietlamy także samą koronę, usuwając pędy krzyżujące się, leżące na sobie oraz słabe, cienkie lub martwe. Pozostawiamy pędy najmłodsze, grube i obficie ulistnione.

W przypadku odmian o rzadkich koronach (np. Renkloda Ulena) można w lipcu skrócić jednoroczne pędy o około 1/3 do połowy ich długości. Dzięki temu rozgałęzia się i wypełnią koronę.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe congerdesign/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT