Logo
Logo

Przycinanie śliw – kiedy i jak to robić?

Uprawa śliw w ogrodzie nie jest trudna. Owoce dojrzewające pod koniec lata są smaczne i mają mnóstwo zastosowań w kuchni. Zobacz, jak i kiedy ciąć śliwy, aby rośliny zdrowo rosły i obficie plonowały!

Jak formować młode śliwy?

Młode drzewa śliw, sadzone w ogrodach i na działkach składają się głównie ze słabo rozgałęzionego głównego pędu (przewodnika). Jeśli wysokość śliwy nie przekracza 1,5 m, nie przycinamy jej w czasie pierwszego cięcia wiosną. Pędy boczne skracamy, ale niezbyt silnie – o około 1/3 długości.

Ważne jest, aby nie dopuścić do powstawania silnych pędów konkurencyjnych dla przewodnika u jego szczytu. Pozostawiamy tylko drobniejsze pędy dla szybszego owocowania, a pędy silne (szczególnie konkurujące z przewodnikiem) usuwamy.

Od drugiego roku po posadzeniu i w kolejnych sezonach formowanie śliw polega głównie na dbałości o równomierne rozrastanie się gałęzi i powstawanie rozłożystej korony. W tym czasie ważnym zabiegiem jest także przyginanie do pozycji pionowej silnych, pionowo rosnących pędów (np. poprzez przywiązywanie ich sznurkiem do pnia). Wzrost silnie rosnących gałęzi ograniczamy poprzez przycinanie mocniej nad pędem bocznym.

Jak i kiedy ciąć starsze śliwy?

Owocujące śliwy tniemy zawsze latem, po zbiorze owoców. Zwykle przypada to na okres od końca lipca do początków września (w zależności od terminu owocowania danej odmiany).

Cięcie letnie śliw polega głównie na regulowaniu wysokości i szerokości korony, którą możemy skracać, usuwając w razie potrzeby jej wierzchołek lub gałęzie boczne. Prześwietlamy także samą koronę, usuwając pędy krzyżujące się, leżące na sobie oraz słabe, cienkie lub martwe. Pozostawiamy pędy najmłodsze, grube i obficie ulistnione.

W przypadku odmian o rzadkich koronach (np. Renkloda Ulena) można w lipcu skrócić jednoroczne pędy o około 1/3 do połowy ich długości. Dzięki temu rozgałęzia się i wypełnią koronę.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe congerdesign / Pixabay

Autor
Przycinanie śliw – kiedy i jak to robić?
Przycinanie śliw – kiedy i jak to robić?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Porady ogrodnicze
Owoce + WSZYSTKIE TAGI
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl