Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
36
Okazje

Śliwa 'Węgierka Dąbrowicka'

Rodzaj Prunus obejmuje bardzo wiele gatunków roślin ozdobnych i owocowych. Śliwa domowa 'Węgierka Dąbrowicka' to jedna z bardziej znanych, polskich odmian, powszechnie uprawiana w kraju na działkach i w ogrodach przydomowych oraz w sadach towarowych. Jej owoce są bardzo smaczne, nadają się do bezpośredniego spożycia oraz do przetwórstwa.

 

Śliwa (Prunus) 'Węgierka Dąbrowicka' została wyselekcjonowana z siewek 'Węgierki Zwykłej' w latach 80 XX wieku w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach i jest drzewem o kształtnej, stożkowatej koronie. Dorasta do 5 m wysokości.

Wczesną wiosną, na przełomie kwietnia i maja na gałązkach rozwijają się duże, białe, pachnące kwiaty. Do obfitego owocowania roślina potrzebuje zapylaczy, którymi mogą być inne odmiany śliw: 'Cacanska Rana', 'Cacanska Najbolja', 'Opal', 'Renkloda Ulena' czy 'Węgierka Łowicka'. Pod koniec kwitnienia rozwijają się ciemnozielone liście.

Śliwa Węgierka Dąbrowicka fot. W. Czupa

Fot. Weronika Czupa (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych odmian śliw

Owoce tej odmiany najczęściej dojrzewają w połowie sierpnia, są średniej wielkości lub duże, jajowate, niesymetryczne, ważą od 35 do 40 g. W pełni dojrzałe mają brązowogranatową skórkę pokrytą szaroniebieskim, woskowym nalotem. Miąższ jest żółtozielony, u mocno dojrzałych owoców w kolorze miodu, dość zwarty, łatwo oddziela się od pestki. W smaku jest aromatyczny, słodki, lekko kwaskowy.

Świetnie smakują spożywane na surowo, zawierają wiele witamin i minerałów oraz polifenole działające antynowotworowo. Nadają się na przetwory: powidła, dżemy, nalewki i do suszenia.

Drzewa szybko wchodzą w okres owocowania, bo już w 2 roku po posadzeniu, owocują obficie, ale wykazują tendencję do przemiennego owocowania. Zbiór owoców trwa od połowy do końca sierpnia.

Uprawa i wymagania

Śliwa domowa dobrze rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, gliniasto-piaszczystych o zasadowym odczynie. Roślina wymaga nasłonecznionych stanowisk. Jest średnio odporna na mróz, średnio wrażliwa na szarkę, mało podatna na inne choroby. W pierwszych latach po posadzeniu wymaga przycinania w celu uformowania korony, później należy usuwać jedynie pędy suche lub uszkodzone. Wiosną w okresie kwitnienia oraz latem w czasie owocowania drzewa stanowią ozdobę ogrodu.

Gdzie posadzić?

Te odmianę śliwy można uprawiać w ogrodach przydomowych i na działkach. Nadaje się również do uprawy w przydomowych sadach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Weronika Czupa (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu