Śliwa (Prunus) 'Węgierka Dąbrowicka' została wyselekcjonowana z siewek 'Węgierki Zwykłej' w latach 80 XX wieku w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach i jest drzewem o kształtnej, stożkowatej koronie. Dorasta do 5 m wysokości.
Wczesną wiosną, na przełomie kwietnia i maja na gałązkach rozwijają się duże, białe, pachnące kwiaty. Do obfitego owocowania roślina potrzebuje zapylaczy, którymi mogą być inne odmiany śliw: 'Cacanska Rana', 'Cacanska Najbolja', 'Opal', 'Renkloda Ulena' czy 'Węgierka Łowicka'. Pod koniec kwitnienia rozwijają się ciemnozielone liście.
Fot. Weronika Czupa (ZSzP) |
Owoce tej odmiany najczęściej dojrzewają w połowie sierpnia, są średniej wielkości lub duże, jajowate, niesymetryczne, ważą od 35 do 40 g. W pełni dojrzałe mają brązowogranatową skórkę pokrytą szaroniebieskim, woskowym nalotem. Miąższ jest żółtozielony, u mocno dojrzałych owoców w kolorze miodu, dość zwarty, łatwo oddziela się od pestki. W smaku jest aromatyczny, słodki, lekko kwaskowy.
Świetnie smakują spożywane na surowo, zawierają wiele witamin i minerałów oraz polifenole działające antynowotworowo. Nadają się na przetwory: powidła, dżemy, nalewki i do suszenia.
Drzewa szybko wchodzą w okres owocowania, bo już w 2 roku po posadzeniu, owocują obficie, ale wykazują tendencję do przemiennego owocowania. Zbiór owoców trwa od połowy do końca sierpnia.
Uprawa i wymagania
Śliwa domowa dobrze rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, gliniasto-piaszczystych o zasadowym odczynie. Roślina wymaga nasłonecznionych stanowisk. Jest średnio odporna na mróz, średnio wrażliwa na szarkę, mało podatna na inne choroby. W pierwszych latach po posadzeniu wymaga przycinania w celu uformowania korony, później należy usuwać jedynie pędy suche lub uszkodzone. Wiosną w okresie kwitnienia oraz latem w czasie owocowania drzewa stanowią ozdobę ogrodu.
Gdzie posadzić?
Te odmianę śliwy można uprawiać w ogrodach przydomowych i na działkach. Nadaje się również do uprawy w przydomowych sadach.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Zdjęcie tytułowe: Weronika Czupa (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |