Logo
Logo

Śliwa domowa 'Renkloda Ulena'

Rodzaj Prunus obejmuje bardzo wiele gatunków roślin ozdobnych i owocowych. Śliwa domowa odmiana 'Renkloda Ulena' to jedna z bardziej znanych, średniowczesnych odmian owocowych, uprawiana w Polsce przede wszystkim jako roślina amatorska na działkach i w ogrodach przydomowych.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać?

Śliwa (Prunus) 'Renkloda Ulena' pochodzi z Francji. Jest drzewem o wzniesionym pokroju i lekko spłaszczonej, kulistej, dosyć luźnej koronie; dorasta do 3-5 m wysokości.

Wczesną wiosną, na przełomie kwietnia i maja na gałązkach rozwijają się duże, białe, pachnące kwiaty. Kwiaty są samopylne. Do obfitego owocowania nie potrzebuje zapylaczy, natomiast sama jest dobrym zapylaczem dla innych odmian śliw. Pod koniec kwitnienia rozwijają się liście. Blaszki liściowe są ciemnozielone, od góry błyszczące, lekko pofalowane.

Owoce

Owoce śliwy (Prunus domestica) odmiany 'Renkloda Ulena' dojrzewają w połowie sierpnia. Są duże, kuliste, ważą od 40 do 50 g, są zaokrąglone przy szypułce, natomiast na wierzchołku lekko spłaszczone. W pełni dojrzałe owoce mają skórkę żółtą do oliwkowej, pokrywa ją biały, woskowy nalot. Owoce dojrzewające wewnątrz korony są bardziej zielone, te lepiej doświetlone są bardziej złociste.

Śliwa Renkloda Ulena fot. Ewa Łuczak

Fot. Ewa Łuczak

Miąższ jest żółty, delikatny, miękki i soczysty, swoją konsystencją przypomina galaretkę. W smaku jest bardzo aromatyczny i słodki. Niezbyt dobrze odchodzi od pestki. Owoce świetnie smakują spożywane na surowo, zawierają wiele witamin i minerałów oraz polifenole działające antynowotworowo.

Doskonale nadają się na przetwory: kompoty, soki, nalewki, dżemy i galaretki. Drzewa wchodzą w okres owocowania w 4-5 roku po posadzeniu, owocują obficie i corocznie. Zbiór owoców trwa od połowy do końca sierpnia.

Owoce nie nadają się jednak do długiego transportu i przechowywania, dlatego najczęściej można je kupić na targach i bazarach. W sklepach wielkopowierzchniowych tak delikatne owoce są rzadko dostępne, dlatego jeśli chcemy się nimi cieszyć warto posadzić jedno lub dwa drzewa w przydomowym ogrodzie.

Skuteczny sposób na szkodniki w ogrodzie. To nie sekret – ten 1 preparat zwalczy je wszystkie
Przeczytaj także
Skuteczny sposób na szkodniki w ogrodzie. To nie sekret – ten 1 preparat zwalczy je wszystkie

Uprawa i wymagania

Śliwa domowa dobrze rośnie na glebach żyznych, gliniasto-piaszczystych o zasadowym odczynie, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych. Wymaga nasłonecznionych stanowisk. Jest odporna na mróz, tolerancyjna na szarkę, ale podatna na moniliozę.

W pierwszych latach po posadzeniu wymaga przycinania w celu uformowania korony, później należy usuwać jedynie pędy suche lub uszkodzone. Wiosną w okresie kwitnienia, oraz latem w czasie owocowania drzewa stanowią ozdobę ogrodu.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcia: Ewa Łuczak (APZ)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Śliwa domowa 'Renkloda Ulena'
Śliwa domowa 'Renkloda Ulena'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)