Begonia zimowa / Begonia elatior Begonia × hiemalis

Begonia zimowa
Begonia zimowa / Begonia elatior (Begonia × hiemalis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
33
Dekoracyjność: kwiatostany
Gleba: przepuszczalna, lekka, żyzna
Kolor kwiatów: różowe, wielobarwne, białe, żółte, pomarańczowe, łososiowe, czerwone
Kwiaty: pełne, kuliste
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty, zwarty, krzaczkowaty
Wysokość: 40 cm
Okres kwitnienia: I, II, XI, XII, III, X
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina dekoracyjna, pojemniki, balkony, tarasy, wnętrza

Begonia zimowa, begonia elatior (Begonia × hiemalis) należy do licznej rodziny begoniowatych (Begoniaceae). Jest to mieszaniec powstały ze skrzyżowania wielu begonii, m.in. B. socotrana z B. × tuberhybrida.

Roślina dorasta do 30-40 cm wysokości. Jest krótkowieczna i w uprawie domowej żyje ok. 2 lata. Ma pokrój wzniesiony, rozłożysty, krzaczkowaty i zazwyczaj zwarty. Pędy są grube, łamliwe zakończone licznymi pąkami kwiatowymi. Liście są asymetryczne, sercowate, ciemnozielone o nierównomiernym brzegu i mają grubą skórkę.

Wśród begonii zimowych znajdziemy odmiany (kultywary) kwitnące w czasie krótkich dni (jesień i zima) lub takie, które kwitną cały rok – to cecha wyróżniająca gatunek. Kwitnienie jest też bardzo obfite. Kwiaty są średnio duże (do 3 cm średnicy), kuliste, pełne, o lśniących płatkach – z wyglądu przypominają małe róże. Występują w kolorach od bieli, przez żółty, pomarańczowy i różowy do ciemnoczerwonych.

Uprawa i wymagania

Begonia zimowa to roślina średnio trudna w uprawie. Potrzebuje stanowiska z dużą ilością światła ale nie przepada za bezpośrednim, letnim słońcem. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, lekkie, lekko kwaśne. Najlepszą temperaturą dla rośliny jest 18-20°C.

🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!

Dobrze stosować tzw. podlewanie "od dołu", czyli napełnianie wodą podstawki rośliny. Begonia jest wytrzymała i dobrze znosi suche oraz powietrze krótkie braki wody. Najlepiej utrzymywać jej podłoże lekko wilgotne (nie mokre, bo jej korzenie łatwo gniją!). Begonie nie lubią zraszania! Nawożenie przeprowadzamy raz na 2 tygodnie nawozami dla roślin kwitnących. Zimą dokarmiamy rzadziej – raz na 3-4 tygodnie.

Systematycznie ścinamy jej uschnięte kwiaty, a jeśli przestanie kwitnąć wszystkie pędy należy skrócić o ok. 10-15 cm.

Begonie zimową rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe.

🟢 Czas odmienić swój ogród! Zajrzyj do naszego sklepu ogrodniczego i sprawdź ofertę roślin do ogrodu i doniczki! Darmowa dostawa już od 150 zł.

Zastosowanie

Begonia zimowa to piękna ozdoba jasnych mieszkań. Latem można ją przenosić na zewnątrz, by zdobiła tarasy lub balkony. Ładnie się prezentuje na parapetach w kuchni oraz w pokojach dziennych. Jej obfite kwitnienie przypada też na okres, gdy jest niewiele innych kwiatów, dlatego to bardzo cenna roślina ozdobna.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Thejoyogplants.co.uk

Obserwuj
Podlej tym rośliny. Pozbędziesz się larw, pędraków i turkucia – w 100% naturalnie
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści
Nasz sklep ogrodniczy