Begonia zimowa / Begonia elatior Begonia × hiemalis

Begonia zimowa
Begonia zimowa / Begonia elatior (Begonia × hiemalis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
33
Dekoracyjność: kwiatostany
Gleba: przepuszczalna, lekka, żyzna
Kolor kwiatów: różowe, wielobarwne, białe, żółte, pomarańczowe, łososiowe, czerwone
Kwiaty: pełne, kuliste
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty, zwarty, krzaczkowaty
Wysokość: 40 cm
Okres kwitnienia: I, II, XI, XII, III, X
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina dekoracyjna, pojemniki, balkony, tarasy, wnętrza

Begonia zimowa, begonia elatior (Begonia × hiemalis) należy do licznej rodziny begoniowatych (Begoniaceae). Jest to mieszaniec powstały ze skrzyżowania wielu begonii, m.in. B. socotrana z B. × tuberhybrida.

Roślina dorasta do 30-40 cm wysokości. Jest krótkowieczna i w uprawie domowej żyje ok. 2 lata. Ma pokrój wzniesiony, rozłożysty, krzaczkowaty i zazwyczaj zwarty. Pędy są grube, łamliwe zakończone licznymi pąkami kwiatowymi. Liście są asymetryczne, sercowate, ciemnozielone o nierównomiernym brzegu i mają grubą skórkę.

Wśród begonii zimowych znajdziemy odmiany (kultywary) kwitnące w czasie krótkich dni (jesień i zima) lub takie, które kwitną cały rok – to cecha wyróżniająca gatunek. Kwitnienie jest też bardzo obfite. Kwiaty są średnio duże (do 3 cm średnicy), kuliste, pełne, o lśniących płatkach – z wyglądu przypominają małe róże. Występują w kolorach od bieli, przez żółty, pomarańczowy i różowy do ciemnoczerwonych.

Uprawa i wymagania

Begonia zimowa to roślina średnio trudna w uprawie. Potrzebuje stanowiska z dużą ilością światła ale nie przepada za bezpośrednim, letnim słońcem. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, lekkie, lekko kwaśne. Najlepszą temperaturą dla rośliny jest 18-20°C.

Dobrze stosować tzw. podlewanie "od dołu", czyli napełnianie wodą podstawki rośliny. Begonia jest wytrzymała i dobrze znosi suche oraz powietrze krótkie braki wody. Najlepiej utrzymywać jej podłoże lekko wilgotne (nie mokre, bo jej korzenie łatwo gniją!). Begonie nie lubią zraszania! Nawożenie przeprowadzamy raz na 2 tygodnie nawozami dla roślin kwitnących. Zimą dokarmiamy rzadziej – raz na 3-4 tygodnie.

Systematycznie ścinamy jej uschnięte kwiaty, a jeśli przestanie kwitnąć wszystkie pędy należy skrócić o ok. 10-15 cm.

Begonie zimową rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe.

Zastosowanie

Begonia zimowa to piękna ozdoba jasnych mieszkań. Latem można ją przenosić na zewnątrz, by zdobiła tarasy lub balkony. Ładnie się prezentuje na parapetach w kuchni oraz w pokojach dziennych. Jej obfite kwitnienie przypada też na okres, gdy jest niewiele innych kwiatów, dlatego to bardzo cenna roślina ozdobna.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Thejoyogplants.co.uk

Obserwuj
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści