Logo
Logo

Uprawa różowej borówki | Co zrobić, by mieć dużo różowych owoców?

Borówka amerykańska od lat cieszy się ogromną popularnością. Chętnie sadzimy ją w ogrodach, by swobodnie móc korzystać z jej smacznych i bardzo zdrowych owoców. Ciekawą propozycją dla jej miłośników jest nowość – Pink Lemonade, odmiana o różowych owocach. Jej uprawa nie różni się od klasycznej borówki amerykańskiej, a kluczem do obfitych zbiorów jest odpowiednie podłoże. Dowiedz się więcej na temat tej wyjątkowej odmiany!

Spis treści
Jak wygląda borówka różowa Pink Lemonade? Jak uprawiać borówkę różową? Czym różni się borówka różowa od "zwykłej"? Gdzie kupić borówki o różowych owocach?

Charakterystyka borówki amerykańskiej Pink Lemonade

Odmianę Pink Lemonade wyselekcjonowano 10 lat temu w New Jersey, ale w Polsce wciąż nie jest powszechnie znana. Powstała jako efekt skrzyżowania borówki rózgowatej oraz wysokiej.

Osiąga około 1,5 m wysokości i charakteryzuje się wyprostowanym, ale zwartym pokrojem. Liście, jak u innych odmian, są ciemnozielone, skórzaste o eliptycznym kształcie. Jesienią przebarwiają się, sprawiając, że krzew wygląda bardzo atrakcyjnie. Pink Lemonade kwitnie w maju, tworząc białoróżowe kwiaty w kształcie dzwonków, natomiast jej owocowanie trwa od końca sierpnia przez cały wrzesień, a niekiedy jeszcze na początku października.

Borówka wysoka 'Pink Lemonade', fot. Vladdon - Depositphotos
Fot. Vladdon/Depositphotos

Owoce są najbardziej wyróżniającą cechą tej odmiany – jędrne, średniej wielkości, z woskowym nalotem na skórce o niespotykanym różowym kolorze. Odznaczają się słodkim, łagodnym smakiem o delikatnej cytrynowej nucie i określane są jako typowo deserowe.

Pink Lemonade jest borówką samopylną, ale uprawa w sąsiedztwie innych odmian znacząco zwiększa szanse na obfite zbiory.

 
 

Uprawa borówki Pink Lemonade

Podłoże i stanowisko

Odmiana o różowych owocach pod tym względem nie różni się od innych borówek. Najlepiej czuje się na glebach lekkich, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, bogatych w próchnicę i kwaśnych (optymalna wartość odczynu pH to 3,5-4,5).

Przed sadzeniem warto wzbogacić glebę kwaśnym torfem, by jak najdłużej zapewniała optymalne warunki. Obfitemu owocowaniu sprzyjają też stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru.

Sadzenie

Sadzonki borówki amerykańskiej zwykle kupujemy w pojemnikach, dzięki czemu możemy je sadzić w dowolnym momencie sezonu, choć najkorzystniejsza jest wiosna i jesień. O tej porze roku, zaraz po zakupie, powinniśmy sadzić okazy z odkrytymi korzeniami.

Dołek pod sadzonkę powinien mieć około 60 cm głębokości i szerokości. Z kolei odległość między krzewami powinna wynosić około 1,5 m, a pomiędzy rzędami 2 m. Po przysypaniu rośliny należy podlać, a wokół dobrze jest rozłożyć ściółkę. W tym celu sprawdzają się trociny lub kora sosnowa.

Odmianę Pink Lemonade możemy także uprawiać w donicach wystawianych latem do ogrodu lub na balkon.

Podlewanie

Borówki amerykańskie mają dość płytki system korzeniowy i lubią stanowiska o średniej wilgotności. Dlatego należy dbać o ich właściwe nawodnienie. Regularne podlewanie jest ważne zwłaszcza w pierwszych latach uprawy i w czasie suszy.

Nawożenie

Krzewy borówek amerykańskich nie mają wysokiego zapotrzebowania na składniki odżywcze, dlatego należy ich dostarczać z umiarem. Najlepiej jest wybierać specjalne nawozy dla borówek i kierować się zaleceniami producenta.

Ważniejsze jest natomiast dbanie o właściwą kwasowość gleby. W tym celu możemy stosować środek zakwaszający, który miesza się z wodą. Wiosną taką mieszanką podlewa się krzewy dwukrotnie.

Przycinanie

Pink Lemonade wymaga przycinania tak jak inne odmiany. Najlepszym terminem cięcia jest początek wiosny, kiedy pojawiają się pąki kwiatowe. Dzięki nim łatwiej jest określić zakres cięcia.

  • Przez pierwsze 5 lat należy wykonywać cięcie sanitarne, czyli usuwać pędy uszkodzone, przemarznięte lub z oznakami chorób.
  • W kolejnych latach pielęgnację uzupełnia się o cięcie prześwietlające polegające na usuwaniu najstarszych, słabiej owocujących pędów. 

Mrozoodporność

Odmiana Pink Lemonade określana jest jako w pełni mrozoodporna. Mimo to w najzimniejszych rejonach zaleca się ją okrywać, zwłaszcza w pierwszych latach uprawy. Szczególną uwagę warto zwrócić na zabezpieczenie systemu korzeniowego.

Krzewy uprawiane w donicach należy na zimę przenieść do chłodnego pomieszczenia.

Niska temperatura panująca przez około 30 dni jest częścią cyklu, który roślina musi przejść w ciągu roku.

 
 

Pink Lemonade a klasyczna borówka amerykańska

Porównując elementy uprawy odmiany o różowych owocach z pielęgnacją krzewów o granatowych jagodach, nie znajdziemy wyraźnych różnic. Jej potrzeby są typowe dla gatunku, dzięki czemu osoby mające wcześniej styczność z uprawą borówki amerykańskiej bez problemu wprowadzą ją do swojego ogrodu.

Gdzie kupić różową borówkę?

Krzewy borówek można kupić w sklepach ogrodniczych, centrach handlowych czy szkółkach roślin, ale coraz częściej decydujemy się na wygodne zakupy internetowe. W ostatnim czasie branża ta bardzo postawiła na jakość, dzięki czemu kupowanie online stało się bardzo wygodne oraz oszczędzające czas (a nieraz i pieniądze). 

Borówka Pink Blueberry (fot. Vladdon - Depositphotos)
Sadzonki różowej borówki
Borówka Amerykańska 'Pink Blueberry' to krzew owocowy o gęstym, rozłożystym pokroju. Dorasta do wysokości 150 cm i podobnej szerokości. Jest samopylna. Charakteryzuje się różowymi owocami dojrzewającymi od sierpnia do października. Jest to odmiana mrozoodporna. Najlepiej rośnie na nasłonecznionym, ciepłym stanowisku.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Borówki różowe można znaleźć w różnych innych sklepach internetowych, takich jak: DrzewkaOwocowa24Akademia RoślinPodkarpackieSadyFloramis czy Cebule.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Vladdon/Depositphotos

Autor
Uprawa różowej borówki | Co zrobić, by mieć dużo różowych owoców?
Uprawa różowej borówki | Co zrobić, by mieć dużo różowych owoców?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Mateusz

28-01-2022 12:38

Pink Lemonade to cudowna odmiana. Bardzo lubię patrzeć na nią w swoim ogrodzie

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_warzywnik_i_sad
NAJNOWSZE TREŚCI