Wszystko o borówce amerykańskiej
Odpowiedzi na najszczęśniejszej zadawane pytania
Jaką odmianę borówki wybrać do ogrodu?
W przydomowych ogrodach można uprawiać wiele odmian borówek – od doskonale znanej ‘Bluecrop’ po ‘Duke’, ‘Darrow’ oraz ‘Bluegold’. Na szczególną uwagę zasługuje ‘Pink Lemonade’. Odmiana wytwarza atrakcyjne owoce o barwie różowej. Są nieco bardziej kwaskowate od innych odmian.
▶ Dowiedz się więcej
Jakie wymagania ma borówka amerykańska?
Borówka amerykańska najlepiej plonuje w miejscach słonecznych, ciepłych i zacisznych (osłoniętych od wiatru). Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i kwaśne (pH=3,8-4,8). Krzew ukorzenia się płytko, dlatego istotny jest poziom wód gruntowych. Najlepiej, jeśli ten parametr oscyluje w granicach 35-60 cm.
▶ Dowiedz się więcej
Jak sadzić borówkę?
Krzewy borówki zaleca się sadzić jesienią (od końca września przez cały październik) lub wiosną (w marcu-kwietniu). Średnie odstępy pomiędzy rzędami wynoszą 0,8-1m, a pomiędzy rzędami 2,5-3m. Warto uprawiać zapylacze, które pozytywnie wpływają na plonowanie innych odmian. Rośliny sadzi się w dużych dołach, w których umieszcza się także żyzny substrat torfowy.
▶ Dowiedz się więcej
Jak pielęgnować borówkę amerykańską?
Borówkę powinno się nawadniać w czasie susz – niedobór wody skutkuje dużymi stratami w plonie. Owoce są mniejsze, a zarazem mniej soczyste. W ciągu sezonu warto zaaplikować 1-2 dawki nawozu dla roślin kwasolubnych (np. wiosną i na początku lata). Przed zimą zaleca się wysypać grubą warstwę ściółki. Od strony wschodniej warto posadzić ścianę osłonową z roślin zimozielonych. Chronią borówki przed mroźnym, wysuszającym wiatrem.
▶ Dowiedz się więcej
Kiedy borówka kwitnie i owocuje?
Borówka amerykańska kwitnie w maju (od drugiej połowy i w czerwcu), zależnie od odmiany. Warto to uwzględnić wybierając zapylacze – dobiera się odmiany o zbliżonym terminie kwitnienia. Owocowanie jest bardziej „rozwleczone” w czasie. Odmiany można dobrać do ogrodu tak, by zbiór owoców był możliwy od połowy lipca aż do września.
Czy borówka potrzebuje zapylacza?
Pojedyncza uprawa borówki nie opłaca się, gdyż krzew wtedy może nie plonować, a najczęściej po prostu plonuje słabo. Aby to zmaksymalizować zaleca się sadzić w pobliżu przynajmniej 2-3 odmiany borówki. Wiele odmian sprawdza się jako zapylacze. Najbardziej znana jest ‘Bluecrop’.
▶ Dowiedz się więcej
Dlaczego borówka nie ma owoców?
Brak owoców może być związana ze skrajnie wysokim pH lub brakiem zapylacza. Ponadto brak ściółkowania może obniżać wysokość plonów. Bardziej kwaśne owoce charakteryzują borówki, które są uprawiane w zacienieniu.
▶ Dowiedz się więcej
Dlaczego borówka słabo rośnie?
Słaby wzrost borówki, mizerne kwitnienie i owocowanie bardzo często związane są z niewłaściwym, zbyt wysokim pH gleby. Przy pH=5,5 plonowanie jest obniżone, przy 6,0 dochodzi do przebarwiania liści na żółtozielono. Z kolei przebarwianie liści na czerwono (wiosną lub latem) może świadczyć o niedoborze fosforu, zgniliznach korzeni lub wirusowej niktowatości borówki (w ostatnim przypadku blaszki liściowe dodatkowo są zdeformowane).
▶ Dowiedz się więcej
Jak przycinać borówkę?
Borówka amerykańska najwydajniej plonuje na pędach 2-3 letnich, dobrze na pędach 4-letnich. Starsze pędy są „jałowe”. Dlatego krzewy powinno się regularnie przycinać. W 4 roku uprawy usuwa się najstarsze gałęzie. Dobrze rozrośnięta borówka składa się z 6-8 pędów głównych. Cięcie prześwietlające wykonuje się na przedwiośniu, dodatkowy zabieg można wykonać latem – po zbiorach.
▶ Dowiedz się więcej
Jak rozmnażać borówkę amerykańską?
Borówkę amerykańską rozmnaża się przez odkłady, sadzonki niezdrewniałe i zdrewniałe. Warto zapoznać się z tematem szerzej, gdyż poszczególne metody praktykuje się w różnych terminach. Rozmnażanie generatywne jest mniej efektywne. Nasiona pozyskuje się z dojrzałych jagód i odczyszcza. Należy przez kilka miesięcy stratyfikować je (np. umieszczając w lodówce). Wysiewa się wczesną wiosną do pojemników z torfowym podłożem. Kiełkowanie trwa od 2 tygodni do miesiąca. Tak pozyskane sadzonki zaczynają owocować w czwartym roku uprawy.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: kolaż – PublicDomainPictures / Pixabay