Borówkę amerykańską powinno się przycinać, aby uzyskać jak najwięcej pięknych owoców. Są to krzewy długowieczne i odpowiednio prowadzone mogą dawać bardzo duże plony przez co najmniej 20 lat!
Przeprowadzając przemyślane przycinanie borówki amerykańskiej, nie tylko nadajemy krzewowi estetyczny i harmonijny kształt, ale również zapewniamy równomierny rozkład sił witalnych rośliny. Dzięki temu, krzew jest w stanie wytworzyć obfitą ilość pąków kwiatowych, co przekłada się na lepsze owocowanie. Regularne usuwanie słabych, chorych, czy uszkodzonych gałązek nie tylko poprawia wygląd rośliny, ale także jej zdrowie, eliminując potencjalne źródła infekcji i chorób. Takie działanie stymuluje krzew do intensywniejszego wzrostu i owocowania, zapewniając mu najlepsze warunki do rozwoju. Odpowiednie przycinanie jest więc nieodzownym elementem pielęgnacji, który wpływa na długowieczność i żywotność borówki.
Kiedy przycinać borówkę amerykańską?
Wszystkie rodzaje cięcia u borówki wykonuje się co roku pod koniec zimy lub na początku wiosny (luty-marzec).
Krzewy borówki po posadzeniu zwykle nie wymagają natychmiastowego cięcia. Warto wiedzieć, że w profesjonalnych plantacjach, nowo posadzonym krzewom usuwa się kwiatostany, aby nie osłabiały rośliny w początkowym etapie uprawy.
Jak przycinać borówkę amerykańską?
- Cięcie pielęgnacyjne można wykonywać do momentu nabrzmiewania pąków kwiatowych.
► W pierwszej kolejności należy usunąć pędy uszkodzone na wskutek mrozu.
► Następnie usuwa się pędy słabe, skierowane do wnętrza korony i nie "rokujące sukcesu". - Cięcie prześwietlające to wycinanie starych pędów u podstawy (4 letnich lub starszych). Borówka owocuje najlepiej na pędach 2-3 letnich.
► Krzew często prowadzi się tak, aby miał 6-8 pionowych pędów głównych. - Silne cięcie prześwietlające najczęściej wykonuje się od 4-5 roku po posadzeniu, gdy widzimy taką potrzebę.
- W trakcie sezonu krzewy mogą być porażane przez choroby. Jeśli patogen pojawi się na pędach rośliny należy przyciąć niezależnie od terminu!
Film poradnikowy o cięciu borówki amerykańskiej
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia tytułowe: Edita Paulauskiene / Dreamstime oraz Tony Glenn / Pixabay