Logo
Logo
24
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Przycinanie borówki amerykańskiej

Pytanie czytelnika: Kupiłam kilka krzaczków borówek amerykańskich. Podobno trzeba je przycinać, by co roku kwitły i owocowały. Czy to prawda?

Kiedy przycinać borówkę?

Krzewy po posadzeniu zwykle nie wymagają natychmiastowego cięcia. Usuwa się natomiast kwiatostany, aby nie osłabiały rośliny w początkowym etapie uprawy.

  1. Pierwsze właściwe cięcie wykonuje się pod koniec zimy lub na początku wiosny. Zabieg można wykonywać do momentu nabrzmiewania pąków kwiatowych. W pierwszej kolejności należy usunąć pędy uszkodzone na wskutek mrozu. Następnie usuwa się pędy słabe, skierowane do wnętrza korony i nie „rokujące sukcesu”.
  2. Następnie należy przyciąć u podstawy pędy stare (powyżej 4lat). Borówka owocuje najlepiej na pędach 2-3 letnich. Często prowadzi się ją pozostawiając 6-8 pionowych pędów głównych. Silne cięcie prześwietlające najczęściej wykonuje się od 4-5 roku po posadzeniu.
  3. W trakcie sezonu krzewy mogą być porażane przez choroby. Jeśli patogen pojawi się na pędach – rośliny należy przyciąć niezależnie od terminu.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Tony Glenn - Pixabay.com

Może to Cię zainteresuje...
Pokaż więcej (2)
Ogród na balkonie
Temat miesiąca
Ogród na balkonie
Warto przeczytać
Twoja strona ogrodu