Logo
Logo

Dlaczego borówki nie owocują? 3 przyczyny!

Pytanie czytelnika: Już połowa lipca, a moja borówka nie ma owoców. Jakie mogą być tego przyczyny? Dlaczego krzewy nie chcą owocować? Proszę o pomoc!

Spis treści
Brak zapylenia Sucha gleba Niewłaściwe nawożenie

Jeżeli do tej pory borówka obficie owocowała, a w tym roku nie obrodziła – nie powinno to budzić poważnych obaw. Prawdopodobnie będzie miała owoce w przyszłym roku, jeśli zapewni sie jej troskliwą opiekę!

Jakie są przyczyny braku owocowania borówki?
3 główne powody

  1. Brak zapylenia
    Lepsze zbiory zapewni borówce sąsiedztwo innej borówki. Warto także zwabić do ogrodu pszczoły i trzmiele, które mogą pomóc w zapylaniu.


  2. Sucha gleba
    Jeżeli podłoże jest choćby w najmniejszym stopniu przesuszone, nie służy to borówkom. Jeśli susza pojawia się, kiedy kwitną lub zawiązują owoce, prawdopodobnie rośliny stracą większość owoców. Jeśli borówka rośnie w pojemniku, przesuszenie gleby zdarza się dość często. Trzeba podlewać krzewy regularnie, tak, by miały stale lekko wilgotne podłoże. Warstwa organicznej ściółki z kory sosnowej, kwaśnego torfu lub słomy pomoże magazynować wilgoć w glebie.


  3. Niewłaściwe nawożenie
    Borówki bardzo źle znoszą obecność wapnia w podłożu, więc lepiej nawozić je specjalnymi nawozami zakwaszającymi do borówek. Korzystnie wpływa tez podlewanie zgromadzoną w beczce deszczówką. Woda z kranu nie jest najlepsza i może przyczynić się do chlorozy liści (żółknięcia) powodowanej przez związki wapnia.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: jizuz/Pixabay

Autor
Dlaczego borówki nie owocują? 3 przyczyny!
Dlaczego borówki nie owocują? 3 przyczyny!
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (16)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl