Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie borówki?
Planując posadzenie borówki amerykańskiej (Vaccinium corymbosum) w ogrodzie, trzeba przede wszystkim dobrać dla niej odpowiednie stanowisko i zapewnić podłoże, w którym będzie zdrowo rosła. Miejsce idealne dla tej rośliny to rabata w słonecznym, ciepłym, osłoniętym od wiatru zakątku. Powinna być usytuowana z dala od ulicy, ale blisko części rekreacyjnej ogrodu, niedaleko tarasu albo warzywnika. Borówka najlepiej rośnie i owocuje w podłożu o kwaśnym odczynie, bogatym w składniki pokarmowe, lekkim i przepuszczalnym, stale lekko wilgotnym.
Jeśli chcemy uzyskiwać owoce borówki przez całe lato i mamy miejsce na posadzenie kilku krzewów, warto wybrać kilka różnych odmian owocujących w różnych terminach – wczesne i późne. Dzięki temu będzie można cieszyć się plonami od lipca do końca września. Stwórzmy więc kępę borówek – posadźmy krzewy luźno, w odległości 1,5-2,5 metra od siebie, a do towarzystwa wybierzmy rośliny o podobnych wymaganiach co borówki – nieduże drzewa, krzewy i byliny.
Oto najlepsze towarzystwo dla borówek amerykańskich!
Drzewa w towarzystwie borówek
Sadząc drzewa w pobliżu borówek musimy pamiętać, by po kilku czy kilkunastu latach korony nie zacieniły krzewów, co przyczyniłoby się do zmniejszenia plonów owoców. Gatunki drzewiaste oraz wysokie krzewy powinny być więc usytuowane kilkanaście metrów od borówek od strony północnej lub północno zachodniej. Dzięki temu borówki będą osłonięte od zimnych podmuchów wiatrów i uzyskają zaciszne stawisko.
Obok borówek najlepiej sadzić niezbyt wysokie drzewa, niskie i tworzące gęste korony sosny, nieduże odmiany świerków (np. odmiany karłowe, o przewisających pędach, kolumnowe) oraz brzóz. W zacisznym zakątku ogrodu dobrym towarzystwem dla borówek będą kwitnące wczesna wiosną magnolie.
Krzewy obok borówki
Wśród krzewów, które dobrze będą wyglądały obok borówek znajdziemy zarówno gatunki iglaste, jak i liściaste. Parawan lub żywopłot osłaniający borówki od północy można stworzyć z popularnych żywotników, ale borówki świetnie komponować się będą z kosodrzewinami, które stworzą gęstą kępę (szczególnie regularnie przycinane) czy szybko rosnącymi i niekłopotliwymi ligustrami.
Na typowo ozdobnej rabacie obok borówek ładnie prezentować się będzie brzoza brodawkowata 'Youngii' o parasolowatej koronie i zwisających pędach, niskie odmiany berberysów, a także zimozielona mahonia pospolita, która wczesną wiosną kwitnie na żółto. Na słonecznych miejscach przy borówkach sprawdzą się też płożące, tworzące zwarte dywany jałowce oraz mikrobiota syberyjska o ładnych, przewisających pędach.
Jeśli chcemy posadzić obok borówek kwitnący krzew, najlepiej wybrać kwitnące wiosną azalie lub hortensje bukietowe, które latem i jesienią ozdobią zakątek wspaniałymi kwiatostanami. W lekkim cieniu w pobliżu borówek można też posadzić zimozielone pierisy japońskie.
Towarzystwo bylin i krzewinek
Niezbyt wysokie i mało ekspansywne byliny też mogą rosnąć w pobliżu borówek, ale trzeba uważać na to, by nie zarosły zbyt mocno owocujących krzewów i nie konkurowały z nimi o składniki pokarmowe oraz wodę. Lepiej więc sadzić je co najmniej około 1,5 metra od borówek. To także ułatwi nam zbiór owoców.
Pod borówkami możemy pozwolić rozrastać się golterii rozesłanej (zimozielonej roślinie, która jesienią i zimą ozdobiona jest czerwonymi, kulistymi owocami). W lekko zacienionych miejscach na rabacie z borówkami można posadzić kępę paproci lub funkii. Ich duże liście stworzą z borówkami ciekawą kompozycję.
W pobliżu borówek można też uprawiać nisko rosnącą modrzewnicę pospolitą, tworzącą zimozielone kępy o srebrzystych liściach, borówkę brusznicę lub kwitnącą na różowo żurawinę wielkoowocową, która odpowiednio pielęgnowana obdarzy nas owocami idealnymi na przetwory.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Nata_marc/Depositphotos, Kari Dickinson/Pixabay