Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Co posadzić obok borówki? | Lista roślin

Borówka amerykańska to popularny krzew owocowy, który z powodzeniem można uprawiać w ogrodach i na działkach. Warto jednak wykorzystać nie tylko jego walory użytkowe, ale również ozdobne. Poza smacznymi owocami borówka ma również ładne liście – zielone wiosną i latem, a jesienią przebarwiające się na czerwono. Tworzy ładne krzewy, które mogą być dobrym tłem dla innych gatunków roślin. Zobacz, co posadzić w towarzystwie borówki, by stworzyć ciekawą kompozycję.

Spis treści
Jakie gatunki roślin dobrze wyglądają obok borówki? Jakie drzewa posadzić obok borówek Jakie krzewy posadzić obok borówek? Jakie krzewinki i byliny posadzić obok borówek?

Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie borówki?

Planując posadzenie borówki amerykańskiej (Vaccinium corymbosum) w ogrodzie, trzeba przede wszystkim dobrać dla niej odpowiednie stanowisko i zapewnić podłoże, w którym będzie zdrowo rosła. Miejsce idealne dla tej rośliny to rabata w słonecznym, ciepłym, osłoniętym od wiatru zakątku. Powinna być usytuowana z dala od ulicy, ale blisko części rekreacyjnej ogrodu, niedaleko tarasu albo warzywnika. Borówka najlepiej rośnie i owocuje w podłożu o kwaśnym odczynie, bogatym w składniki pokarmowe, lekkim i przepuszczalnym, stale lekko wilgotnym.

Jeśli chcemy uzyskiwać owoce borówki przez całe lato i mamy miejsce na posadzenie kilku krzewów, warto wybrać kilka różnych odmian owocujących w różnych terminach – wczesne i późne. Dzięki temu będzie można cieszyć się plonami od lipca do końca września. Stwórzmy więc kępę borówek – posadźmy krzewy luźno, w odległości 1,5-2,5 metra od siebie, a do towarzystwa wybierzmy rośliny o podobnych wymaganiach co borówki – nieduże drzewa, krzewy i byliny.

Oto najlepsze towarzystwo dla borówek amerykańskich!

co posadzić obok borówki - drzewa
Fot. iVerde, ottochka/Depositphotos
1 – brzoza brodawkowata 'Youngii, 2 – brzoza brodawkowata 'Golden Cloud', 3 – świerk pospolity 'Inversa', 4 – magnolia 'George Henry Kern', 5 – magnolia 'Betty'

Drzewa w towarzystwie borówek

Sadząc drzewa w pobliżu borówek musimy pamiętać, by po kilku czy kilkunastu latach korony nie zacieniły krzewów, co przyczyniłoby się do zmniejszenia plonów owoców. Gatunki drzewiaste oraz wysokie krzewy powinny być więc usytuowane kilkanaście metrów od borówek od strony północnej lub północno zachodniej. Dzięki temu borówki będą osłonięte od zimnych podmuchów wiatrów i uzyskają zaciszne stawisko.

Obok borówek najlepiej sadzić niezbyt wysokie drzewa, niskie i tworzące gęste korony sosny, nieduże odmiany świerków (np. odmiany karłowe, o przewisających pędach, kolumnowe) oraz brzóz. W zacisznym zakątku ogrodu dobrym towarzystwem dla borówek będą kwitnące wczesna wiosną magnolie.

co posadzić obok borówki - krzewy
Fot. iVerde
1 – świerk pospolity 'Frohburg', 2 – sosna górska (kosodrzewina), 3 – żywotnik 'Smaragd', 4 – mikrobiota syberyjska, 5 – ligustr jajolistny

Krzewy obok borówki

Wśród krzewów, które dobrze będą wyglądały obok borówek znajdziemy zarówno gatunki iglaste, jak i liściaste. Parawan lub żywopłot osłaniający borówki od północy można stworzyć z popularnych żywotników, ale borówki świetnie komponować się będą z kosodrzewinami, które stworzą gęstą kępę (szczególnie regularnie przycinane) czy szybko rosnącymi i niekłopotliwymi ligustrami.

Ciemna zieleń igieł lub liści krzewów rosnących obok borówek amerykańskich będzie szczególnie ważna jesienią, gdy borówki przebarwią się na czerwony kolor.

Na typowo ozdobnej rabacie obok borówek ładnie prezentować się będzie brzoza brodawkowata 'Youngii' o parasolowatej koronie i zwisających pędach, niskie odmiany berberysów, a także zimozielona mahonia pospolita, która wczesną wiosną kwitnie na żółto. Na słonecznych miejscach przy borówkach sprawdzą się też płożące, tworzące zwarte dywany jałowce oraz mikrobiota syberyjska o ładnych, przewisających pędach. 

co posadzić obok borówki - kwitnące krzewy
Fot. iVerde, DUOTONE/Pixabay
1 – pieris japoński, 2 – mahonia pospolita, 3 – hortensja wiechowata, 4 azalia 'Anneke'

Jeśli chcemy posadzić obok borówek kwitnący krzew, najlepiej wybrać kwitnące wiosną azalie lub hortensje bukietowe, które latem i jesienią ozdobią zakątek wspaniałymi kwiatostanami. W lekkim cieniu w pobliżu borówek można też posadzić zimozielone pierisy japońskie.

co posadzić obok borówki - krzewinki i byliny
Fot. iVerde
1 – borówka brusznica, 2 – narecznica samcza, 3 – żurawina wielkoowocowa, 5 – funkia, 5 – modrzewnica pospolita, 6 – golteria rozesłana

Towarzystwo bylin i krzewinek

Niezbyt wysokie i mało ekspansywne byliny też mogą rosnąć w pobliżu borówek, ale trzeba uważać na to, by nie zarosły zbyt mocno owocujących krzewów i nie konkurowały z nimi o składniki pokarmowe oraz wodę. Lepiej więc sadzić je co najmniej około 1,5 metra od borówek. To także ułatwi nam zbiór owoców.

Pod borówkami możemy pozwolić rozrastać się golterii rozesłanej (zimozielonej roślinie, która jesienią i zimą ozdobiona jest czerwonymi, kulistymi owocami). W lekko zacienionych miejscach na rabacie z borówkami można posadzić kępę paproci lub funkii. Ich duże liście stworzą z borówkami ciekawą kompozycję.

W pobliżu borówek można też uprawiać nisko rosnącą modrzewnicę pospolitą, tworzącą zimozielone kępy o srebrzystych liściach, borówkę brusznicę lub kwitnącą na różowo żurawinę wielkoowocową, która odpowiednio pielęgnowana obdarzy nas owocami idealnymi na przetwory.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Nata_marc/Depositphotos,  Kari Dickinson/Pixabay

Autor
Co posadzić obok borówki? | Lista roślin
Co posadzić obok borówki? | Lista roślin
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (21)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Aria

28-05-2022 06:46

Brzozy obok borówki? :o Dziękuję, w tym momencie przestałam czytać. Kto pisze takie głupoty?!

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl