Modrzewnica zwyczajna (Andromeda polifonia) to wieloletnia krzewinka należąca do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). W środowisku naturalnym występuje w północnych rejonach Europy, w Syberii oraz w Mongolii. Roślinę można spotkać również w Polsce.

Charakteryzuje ją wzniesiony, krzewiasty pokrój. Może osiągać 20-40 cm wysokości. Liście są zimozielone, skórzaste, wąskie o lancetowatym kształcie. Górna strona blaszki liściowej jest ciemnozielona, zaś dolna siwobiała.

Modrzewnica zwyczajna kwitnie od maja do czerwca. Drobne, dzbankowate kwiaty o barwie białej lub różowej zebrane są po kilka w baldachogrona. Owocem jest pięciokomorowa torebka. To gatunek trujący - liście i młode gałązki zawierają toksyczne składniki.

Uprawa modrzewnicy zwyczajnej

Modrzewnica zwyczajna najlepiej rośnie na stanowiska zacienionych, osłoniętych od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Optymalne są podłoża torfowe (zmieszane z ziemią ogrodową) o odczynie kwaśnym.

W czasie sezonu wegetacyjnego roślinę warto regularnie dokarmiać i podlewać. Na miejsce stałe roślinę wysadza się zwykle wiosną lub wczesnym latem. Młode okazy warto okrywać na zimę, aby zabezpieczyć je przed mrozem.

Zobacz inne rośliny polecane na skalniak

Zastosowanie modrzewnicy zwyczajnej

Modrzewnica zwyczajna znakomicie nadaje się do dekoracji ogrodów skalnych (z kwaśnym podłożem) oraz wrzosowisk. Roślina dobrze wygląda sadzona w grupie. Można ją również uprawiać w pojemnikach.

Popularne odmiany:

  • 'Nikko' - odmiana obficie kwitnąca;
  • 'Compacta' - o zwartym pokroju i gęstym ulistnieniu;
  • 'Blue Ice' - charakteryzuje się niemal siwym ulistnieniem;