Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
25
Okazje

Modrzewnica pospolita 'Blue Ice'

Do rodzaju modrzewnica (Andromeda) należą dwa gatunki niskich, zimozielonych krzewinek rosnących w chłodnym klimacie półkuli północnej. W Polsce naturalnie występuje modrzewnica pospolita, zwana także modrzewnicą północną. Gatunek ten, zwykle razem z żurawiną, można znaleźć na torfowiskach i w borach bagiennych.

Łacińska nazwa modrzewnicy nawiązuje do mitologii greckiej. Andromeda była etiopską królewną, którą wyrocznia przeznaczyła na ofiarę dla morskiego potwora Ketosa. Artyści malarze przedstawiali Andromedę przykutą do skały, z zanurzonymi w morskiej wodzie stopami. Podobnie jak Andromeda, rosnąca na bagnach modrzewnica ma również stale zamoczone „stopy”.

 
WAŻNE TEMATY
Trendy ogrodowe na 2022 rok | Inspirujące pomysły na modny ogród
WAŻNE TEMATY
Trendy ogrodowe na 2022 rok | Inspirujące pomysły na modny ogród
Nasze propozycje trendów ogrodowych na 2022 rok mogą zaskoczyć niejednego miłośnika równo przyciętych krzewów i trawników skoszonych pod linijkę....

Modrzewnica pospolita (Andromeda polifolia) 'Blue Ice' to jedna z kilku odmian modrzewnicy oferowanych przez krajowe szkółki. Ta wolno rosnąca krzewinka jest zwarta, gęsta i niska. Dorasta do 20 cm wysokości i 40 cm szerokości. Ma cienkie i dosyć kruche pędy. Skórzaste, lancetowate liście zwracają uwagę intensywnie niebieską barwą, z daleka rzucającą się w oczy. Są podobne do liści lawendy, mają od 2 do 3 cm długości; pokrywa je gruba warstwa wosku i są gęsto osadzone wokół pędów. Brzegi blaszek liściowych są podwinięte do dołu.

Beczułkowate, różowe kwiaty zebrane po 3-5 sztuk na wierzchołkach pędów, rozwijają się w maju. Rośliny są wyjątkowo atrakcyjne w okresie kwitnienia, ale po przekwitnieniu zachowują walory dekoracyjne przez cały rok. Owocem modrzewnicy jest sucha, niepozorna torebka zawierająca drobne nasiona.

Modrzewnica pospolita Blue Ice Fot. Grzegorz Falkowski-ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych modrzewnic

Uprawa i wymagania

Modrzewnica należy do rodziny wrzosowatych i ma podobne wymagania uprawowe do wrzosów i wrzośców, jednak wbrew opiniom, które można znaleźć w literaturze, nie jest rośliną trudną w utrzymaniu. Wymaga przede wszystkich wilgotnego podłoża o kwaśnym odczynie, najlepiej torfowego oraz słonecznego stanowiska.

Jest w pełni odporna na mróz, ale w najchłodniejszych rejonach kraju, ze względu na wysychanie liści przy mroźnej, słonecznej pogodzie i braku pokrywy śnieżnej, warto krzewinki lekko osłonić stroiszem.

Gdzie posadzić?

Modrzewnica najlepiej czuje się na wrzosowiskach, w towarzystwie niskich krzewinek, takich jak azalie japońskie, wrzosy i wrzośce. Dzięki atrakcyjnej barwie liści roślina jest ozdobna przez cały rok. Roślinę można wykorzystać także do dekoracji wnętrz, jako ciekawą ozdobę stołu lub okna.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Marek Majewski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

 

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)

 

Ważne tematy
Lista zakupów
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu