Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
25
Do góry

Modrzewnica pospolita 'Blue Ice'

Do rodzaju modrzewnica (Andromeda) należą dwa gatunki niskich, zimozielonych krzewinek rosnących w chłodnym klimacie półkuli północnej. W Polsce naturalnie występuje modrzewnica pospolita, zwana także modrzewnicą północną. Gatunek ten, zwykle razem z żurawiną, można znaleźć na torfowiskach i w borach bagiennych.

Łacińska nazwa modrzewnicy nawiązuje do mitologii greckiej. Andromeda była etiopską królewną, którą wyrocznia przeznaczyła na ofiarę dla morskiego potwora Ketosa. Artyści malarze przedstawiali Andromedę przykutą do skały, z zanurzonymi w morskiej wodzie stopami. Podobnie jak Andromeda, rosnąca na bagnach modrzewnica ma również stale zamoczone „stopy”.

 

Modrzewnica pospolita (Andromeda polifolia) 'Blue Ice' to jedna z kilku odmian modrzewnicy oferowanych przez krajowe szkółki. Ta wolno rosnąca krzewinka jest zwarta, gęsta i niska. Dorasta do 20 cm wysokości i 40 cm szerokości. Ma cienkie i dosyć kruche pędy. Skórzaste, lancetowate liście zwracają uwagę intensywnie niebieską barwą, z daleka rzucającą się w oczy. Są podobne do liści lawendy, mają od 2 do 3 cm długości; pokrywa je gruba warstwa wosku i są gęsto osadzone wokół pędów. Brzegi blaszek liściowych są podwinięte do dołu.

Beczułkowate, różowe kwiaty zebrane po 3-5 sztuk na wierzchołkach pędów, rozwijają się w maju. Rośliny są wyjątkowo atrakcyjne w okresie kwitnienia, ale po przekwitnieniu zachowują walory dekoracyjne przez cały rok. Owocem modrzewnicy jest sucha, niepozorna torebka zawierająca drobne nasiona.

Modrzewnica pospolita Blue Ice Fot. Grzegorz Falkowski-ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych modrzewnic

Uprawa i wymagania

Modrzewnica należy do rodziny wrzosowatych i ma podobne wymagania uprawowe do wrzosów i wrzośców, jednak wbrew opiniom, które można znaleźć w literaturze, nie jest rośliną trudną w utrzymaniu. Wymaga przede wszystkich wilgotnego podłoża o kwaśnym odczynie, najlepiej torfowego oraz słonecznego stanowiska.

Jest w pełni odporna na mróz, ale w najchłodniejszych rejonach kraju, ze względu na wysychanie liści przy mroźnej, słonecznej pogodzie i braku pokrywy śnieżnej, warto krzewinki lekko osłonić stroiszem.

Gdzie posadzić?

Modrzewnica najlepiej czuje się na wrzosowiskach, w towarzystwie niskich krzewinek, takich jak azalie japońskie, wrzosy i wrzośce. Dzięki atrakcyjnej barwie liści roślina jest ozdobna przez cały rok. Roślinę można wykorzystać także do dekoracji wnętrz, jako ciekawą ozdobę stołu lub okna.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Marek Majewski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

 

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (2)
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu