Dlaczego borówka musi mieć kwaśną ziemię?
Najważniejsze w uprawie borówki jest prawidłowy dobór stanowiska oraz zapewnienie jej odpowiedniego podłoża, które musi mieć bardzo kwaśny odczyn. Kwaśna ziemia jest niezbędna, by borówka kwitła i tworzyła owoce! Przy zbyt wysokim pH (zbyt zasadowym) borówka słabo kwitnie (i zawiązuje mniej owoców) lub nie kwitnie wcale!
Najlepiej, aby pH gleby wynosiło od 3,5 do 4,5, dlatego przed posadzeniem roślin, warto sprawdzić odczyn podłoża. Można do tego wykorzystać kwasomierz do gleby, umożliwiający szybkie i proste sprawdzenie pH podłoża. Dzięki temu będzie wiadomo, czy trzeba przeprowadzić zakwaszanie gleby. PH warto sprawdzać również w trakcie wzrostu roślin, gdyż może się ono zmieniać na przestrzeni lat.
Jak zakwasić ziemię?
W większości ogrodów i na działkach występuje gleba o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, a to oznacza, że chcąc uprawiać borówkę amerykańską, należy obniżyć pH podłoża, czyli zakwasić glebę. Najlepszym sposobem na zakwaszenie podłoża jest zastosowanie specjalnych, gotowych preparatów i nawozów zakwaszających, które dodatkowo dostarczą do podłoża składników pokarmowych. Nawozy zakwaszające dostępne są w dobrym sklepie ogrodniczym.
Dobrze sprawdzi się również kwaśna ziemia ogrodowa, którą wystarczy wsypać do przygotowanego dołka lub torf kwaśny, który miesza się w proporcjach 1:1 z ziemią ogrodową. Są to szybkie, łatwe i stosunkowo tanie sposoby na zakwaszanie ziemi. W przypadku mocno zasadowej gleby warto zastosować torf wymieszany z kwaśną glebą, który pozwoli na szybkie i skuteczne obniżenie pH.
Jak utrzymać kwaśny odczyn?
Uprawiając borówkę i inne kwasolubne rośliny (np. rododendrony), trzeba pamiętać, że gleba po jakimś czasie wraca do pierwotnego stanu, dlatego zabiegi zakwaszające należy regularnie powtarzać (najlepiej okresowo sprawdzać jej pH kwasomierzem). Najłatwiej jest wykorzystywać nawozy zakwaszające, które jednocześnie zapewnią odpowiednie pH oraz odpowiednią dawkę składników pokarmowych. Mogą to być: siarczan amonu, siarczan potasu i magnezu lub gotowe nawozy zakwaszające, które są najłatwiejsze w stosowaniu. Pomocna może być też siarka granulowana lub pylista, którą miesza się z glebą, jednak na efekt zakwaszenia trzeba dość długo czekać.
Można również ściółkować glebę wokół krzewów, układając torf, zrębki drewniane, korę ogrodową lub igliwie – to naturalny sposób na utrzymanie kwaśnej gleby przez długi czas.
Kora sosnowa zakwasza glebę
Ściółkowanie ziemi (czyli wysypywanie materiału ściółkującego) pod borówką korą sosnową korzystnie wpływa na utrzymaniu w glebie wilgoci oraz stopniowym zakwaszaniu gleby (wraz z rozkładaniem się kory). Kora chroni także przed kiełkowaniem chwastów. Do ściółkowania pod borówką warto używać kory przekompostowanej (1-2 lata), która nie wyjaławia ziemi ze związków azotowych (jak kora "surowa" czyli niekompostowana).
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Nata_marc / Depositphotos