Logo
Logo

Jak i czym szybko zakwasić ziemię pod borówką?

Borówka amerykańska zyskała ogromną popularność i jest coraz chętniej uprawiany krzewem. Obficie owocuje, a jej owoce są nie tylko bardzo smaczne, ale również niezwykle zdrowe, dzięki dużej zawartości składników prozdrowotnych. Dodatkową zaletą borówki jest fakt, że owoce dojrzewają stopniowo, dzięki czemu można długo cieszyć się smacznymi, świeżymi plonami bez obaw o ich marnowanie. Do uprawy borówki zachęcają również wysokie ceny tych wspaniałych owoców, zwłaszcza że borówka jest stosunkowo prosta w uprawie, o ile zapewni jej się prawidłowe warunki.

Spis treści
Dlaczego borówka musi mieć kwaśną ziemię? Jak zbadać, czy ziemia jest kwaśna? Czym zakwasić ziemię dla borówki? Jak utrzymać kwaśny odczyn? Jakie preparaty zakwaszające zastosować? Czy kora sosnowa zakwasi ziemię pod borówką?

Dlaczego borówka musi mieć kwaśną ziemię?

Najważniejsze w uprawie borówki jest prawidłowy dobór stanowiska oraz zapewnienie jej odpowiedniego podłoża, które musi mieć bardzo kwaśny odczyn. Kwaśna ziemia jest niezbędna, by borówka kwitła i tworzyła owoce! Przy zbyt wysokim pH (zbyt zasadowym) borówka słabo kwitnie (i zawiązuje mniej owoców) lub nie kwitnie wcale!

Najlepiej, aby pH gleby wynosiło od 3,5 do 4,5, dlatego przed posadzeniem roślin, warto sprawdzić odczyn podłoża. Można do tego wykorzystać kwasomierz do gleby, umożliwiający szybkie i proste sprawdzenie pH podłoża. Dzięki temu będzie wiadomo, czy trzeba przeprowadzić zakwaszanie gleby. PH warto sprawdzać również w trakcie wzrostu roślin, gdyż może się ono zmieniać na przestrzeni lat.  

Kwasomierz glebowy do borówki
Kwasomierz glebowy
Zestaw do mierzenia pH gleby. 10 sztuk pasków wskaźnikowych, tabela z optymalnymi wartościami pH , woda destylowana 100 ml.
KUP W NASZYM SKLEPIE ONLINE
Zielone Pogotowie


Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Jak zakwasić ziemię? 

W większości ogrodów i na działkach występuje gleba o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, a to oznacza, że chcąc uprawiać borówkę amerykańską, należy obniżyć pH podłoża, czyli zakwasić glebę. Najlepszym sposobem na zakwaszenie podłoża jest zastosowanie specjalnych, gotowych preparatów i nawozów zakwaszających, które dodatkowo dostarczą do podłoża składników pokarmowych. Nawozy zakwaszające dostępne są w dobrym sklepie ogrodniczym.

Dobrze sprawdzi się również kwaśna ziemia ogrodowa, którą wystarczy wsypać do przygotowanego dołka lub torf kwaśny, który miesza się w proporcjach 1:1 z ziemią ogrodową. Są to szybkie, łatwe i stosunkowo tanie sposoby na zakwaszanie ziemi. W przypadku mocno zasadowej gleby warto zastosować torf wymieszany z kwaśną glebą, który pozwoli na szybkie i skuteczne obniżenie pH. 

Jak utrzymać kwaśny odczyn? 

Uprawiając borówkę i inne kwasolubne rośliny (np. rododendrony), trzeba pamiętać, że gleba po jakimś czasie wraca do pierwotnego stanu, dlatego zabiegi zakwaszające należy regularnie powtarzać (najlepiej okresowo sprawdzać jej pH kwasomierzem). Najłatwiej jest wykorzystywać nawozy zakwaszające, które jednocześnie zapewnią odpowiednie pH oraz odpowiednią dawkę składników pokarmowych. Mogą to być: siarczan amonu, siarczan potasu i magnezu lub gotowe nawozy zakwaszające, które są najłatwiejsze w stosowaniu. Pomocna może być też siarka granulowana lub pylista, którą miesza się z glebą, jednak na efekt zakwaszenia trzeba dość długo czekać.

Można również ściółkować glebę wokół krzewów, układając torf, zrębki drewniane, korę ogrodową lub igliwie – to naturalny sposób na utrzymanie kwaśnej gleby przez długi czas.

Kwaśna ziemia do borówek
Kwaśna ziemia do borówki
Ziemia do borówek i roślin kwasolubnych zapewnia ich prawidłowy wzrost oraz sprawia, że stają się o wiele odporniejsze na różne choroby. Dzięki odpowiedniej mieszance minerałów zapewnia lepsze i obfite kwitnienie. Odpowiednie podłoże często przyśpiesza również owocowanie krzewów.
KUP W NASZYM SKLEPIE ONLINE
Nawóz zakwaszający do borówek
Nawóz zakwaszający do borówki
Nawóz doglebowy przeznaczony do nawożenia i korekty pH gleby, stosowany w celu zakwaszenia gleby. Zawiera substancje poprawiające właściwości cieczy, co wpływa na długość i efektyw- ność zabiegu zakwaszania. Zabieg można wykonać przed założeniem upraw, a także w trakcie wegetacji.
KUP W NASZYM SKLEPIE ONLINE

Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność
Przeczytaj także
Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność

Kora sosnowa zakwasza glebę

Ściółkowanie ziemi (czyli wysypywanie materiału ściółkującego) pod borówką korą sosnową korzystnie wpływa na utrzymaniu w glebie wilgoci oraz stopniowym zakwaszaniu gleby (wraz z rozkładaniem się kory). Kora chroni także przed kiełkowaniem chwastów. Do ściółkowania pod borówką warto używać kory przekompostowanej (1-2 lata), która nie wyjaławia ziemi ze związków azotowych (jak kora "surowa" czyli niekompostowana).

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Nata_marc / Depositphotos

Autor
Jak i czym szybko zakwasić ziemię pod borówką?
Jak i czym szybko zakwasić ziemię pod borówką?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)