Logo
Logo
158
Okazje
Artykuł na: 9-16 minut

Trawnik jak zielony dywan? To łatwe, jeśli zastosujesz ten nawóz!

Wspaniałe rośliny i niesamowite aranżacje nie wystarczą, aby ogród dobrze wyglądał, zwłaszcza jeśli trawnik pozostanie zaniedbany. To właśnie on jest główną wizytówką i oprawą ogrodu i sprawia, że całość prezentuje się naprawdę wyjątkowo. Dlatego o trawnik należy odpowiednio dbać – począwszy od wyboru odpowiednich nasion, regularnego koszenia, podlewania w trakcie suszy i oczywiście nawożenia. Właściwa pielęgnacja trawnika nie jest trudna, jednak aby przynosiła efekty, musi być regularna.

Dlaczego trawnik wymaga regularnego nawożenia?

Trawa intensywnie rośnie i jest eksploatowana przez cały okres wegetatywny, a to oznacza, że zawarte w podłożu składniki pokarmowe szybko ulegają wyczerpaniu i niezbędne jest ich uzupełnienie. Dodatkowo trawnik jest często koszony i silnie eksploatowany, tym bardziej będzie wymagał regularnego zasilania składnikami odżywczymi.

Fot. Redakcja ZielonyOgrodek.pl

Zadbaj o kompleksowe nawożenie!

Prawidłowo zbilansowany nawóz dostarcza wszystkich składników pokarmowych, jakich trawa potrzebuje do wzrostu. Dzięki temu jest pięknie wybarwiona, uzyskując intensywny, zielony kolor. Odpowiednie odżywienie dodatkowo sprawia, że trawa jest dobrze ukorzeniona, rośnie gęstsza i silniejsza. Dzięki temu lepiej znosi niekorzystne warunki zewnętrzne oraz jest bardziej odporna na pojawiające się choroby i szkodniki oraz konkurencję ze strony chwastów i mchu!

Zastosowanie odpowiedniego preparatu pozwoli cieszyć się piękną, bujną trawą, która będzie odporna na choroby, szkodniki i intensywne użytkowanie. Taki właśnie jest Florovit nawóz do trawników "Mistrzowski Trawnik", który zapewnia pięknie wybarwiony, soczyście zielony i gęsty trawnik.

 

Jaki nawóz do trawnika stosować?

Ogromna liczba nawozów do trawników w sklepach ogrodniczych sprawia, że ciężko jest wybrać ten najwłaściwszy. Różnią się one zawartością składników mineralnych, formą oraz sposobem stosowania. Kolorowe opakowania oraz marketingowe slogany często powodują, że jeszcze trudniej kupić nam produkt najlepszej jakości. W wyborze odpowiedniego nawozu do trawnika warto kierować się znaną marką (która gwarantuje wysoką, niezmienną jakość), dobrymi opiniami innych ogrodników (którzy stosują te same nawozy od lat) oraz rekomendacją specjalistów.

✔ Idealnym rozwiązaniem jest Mistrzowski Trawnik, doskonale znanej i cenionej polskiej marki Florovit, która jest liderem w naszym kraju, może pochwalić się ponad 40-letnią historią na rynku nawozów oraz rekomendacją specjalistów – w tym naszą!

✔ Charakteryzuje się wysoką zawartością składników pokarmowych, niezbędnych do prawidłowego wzrostu trawy. Dodatkowo są one w proporcjach, które najlepiej wspierają mocno eksploatowaną darń.

✔ Nawóz ten poprawia krzewienie się darni, dzięki czemu jest ona niezwykle gęsta i zwarta. Pobudza system korzeniowy do lepszego wzrostu, zapewniając roślinom lepszy pobór składników pokarmowych i wody oraz sprawia, że trawa ma piękny, mocno zielony kolor.

✔ Regularne stosowanie nawozu Flovorit pozwoli Ci uzyskać imponujący trawnik, który poprawi wygląd Twojego ogrodu! Produkt ten został opracowany z myślą o wszystkich gatunkach traw, a w szczególności do trawników ozdobnych. Dlatego doskonale odpowiada na potrzeby trawników, czyniąc je mocnymi i odpornymi.

Nawóz do trawnika Florovit Mistrzowski marki Florovit
Fot. Redakcja ZielonyOgrodek.pl
Jak stosować ten nawóz? Kiedy najlepiej nawozić? I dlaczego warto wybrać markę Florovit? Poznaj sprawdzony produkt i spraw, aby Twój trawnik wyglądał zachwycająco, a trawa była silna i gęsta.

Co zrobić, aby mieć piękny trawnik?

Regularne nawożenie trawnika jest niezbędne, by darń była soczyście zielona i mocna. Dobrze odżywiona trawa jest odporna na intensywne użytkowanie, niesprzyjające warunki pogodowe i mniej podatna na choroby. Jest gęsta i nie daje miejsca do rozwoju mchu i chwastów. Tylko zastosowanie nawozu wysokiej jakości pozwoli na uzyskanie mistrzowskiego efektu.

Nawóz do trawników Florovit
MISTRZOWSKI TRAWNIK

Nawóz do trawników marki Florovit to sposób na mistrzowski trawnik praktycznie bez wysiłku. Regularne stosowany od pierwszych dni wiosny do późnego lata pobudza trawę do intensywnego krzewienia, zapewnia jej intensywne wybarwienie, poprawia gęstość darni. Wszystko dzięki wysokiej specjalnie skomponowanych składników odżywiających trawę.

Składniki mineralne, zawarte w nawozie Mistrzowski Trawnik, dobrane w odpowiednich formach i ilościach stymulują wzrost traw, poprawiają ich zdrowotność oraz zapewniają intensywny zielony kolor trawy. Wysoka zawartość azotu w nawozie zwiększa krzewienie się traw, darń staje się zwarta i silna, co przeciwdziała wzrostowi mchu i zachwaszczeniu. Nawóz jest skuteczny, wydajny oraz wygodny w stosowaniu. Zawartość fosforu zapewnia mocne ukorzenienie traw oraz zwiększy odporność na suszę i wiele chorób. Duża zawartość żelaza wpływa na ograniczenie wzrostu mchu.

Nawóz NPK (MgO + SO3) 16,0 – 5,2 – 5,2 (3,0 + 26,0) z żelazem. 16,0% (N) azot całkowity; 4,7% (N) azot azotanowy; 11,3% (N) azot amonowy; 5,2% (P2O5) pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w obojętnym roztworze cytrynianu amonu i wodzie; 3,4% (P2O5) pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w wodzie; 5,2% (K2O) tlenek potasu rozpuszczalny w wodzie; 3,0% (MgO) tlenek magnezu całkowity; 26,0% (SO3) trójtlenek siarki całkowity; 4,0% (Fe) żelazo całkowite.

Nawóz dostępny jest w różnych opakowaniach: pudełkach kartonowych i workach foliowych o gramaturze od 1 do 25 kg. Dowiedz się więcej

Jak działa nawóz do trawników Florovit Mistrzowski Trawnik?

Florovit nawóz do trawników ma zbilansowany skład: duże ilości azotu, znaczne ilości fosforu, potasu oraz dodatek innych minerałów takich jak siarka, magnez i żelazo, które są niezbędne, ale w śladowych ilościach. Wszystkie składniki mają formę, która jest łatwo przyswajalna przez system korzeniowy, a dzięki temu środek zaspokaja wszystkie potrzeby trawy, która może rosnąć silna i zdrowa. Darń staje się gęsta i zwarta, co zapobiega rozrostowi mchu i chwastów, a to znacznie ułatwia utrzymanie trawnika w dobrym stanie.

 • Zwiększa gęstość darni, pobudza krzewienie.
 • Zapewnia nasyconą i wyrazistą zieloną barwę trawnika.
 • Duża zawartość żelaza i azotu w składzie.
 • Dostosowany do wymagań pokarmowych wszystkich gatunków traw i każdego rodzaju trawnika.

Nawóz ma postać mikrogranul, dzięki czemu pod wpływem wody szybko się rozpuszcza, uwalniając dobroczynne składniki do podłoża i natychmiastowo dostarczając je do roślin. Warto wiedzieć, że każda granulka zawiera pełen skład minerałów. Dzięki temu gleba szybko zostaje zasilona we wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, a trawa może je z łatwością pobierać. Dodatkowym atutem nawozu jest fakt, że nie wpływa on negatywnie na środowisko i inne rośliny, co ma szczególne znaczenie przy gęstym nasadzeniu różnorodnych gatunków roślin.

Nawóz do trawnika Florovit Mistrzowski Trawnik mikrogranulki
Fot. Redakcja ZielonyOgrodek.pl
Mikrogranulat jest bardzo łatwo przyswajalny. Jego stosowanie jest proste i wygodne, bo wystarczy go rozsypać na trawniku i podlać, by zaczął się rozpuszczać. Produkt możesz wykorzystać do zasilania wszystkich rodzajów trawników, zwłaszcza tych intensywnie użytkowanych i narażonych na porastanie mchem.

Jak stosować nawóz Mistrzowski Trawnik?

Nawożąc trawnik, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim trzeba równomiernie rozprowadzić mikrogranule, aby odpowiednio zasilić podłoże. Nawożenie najlepiej przeprowadzać w suchy, bezwietrzny dzień, co znacznie ułatwi przeprowadzenie prac. W dużym ogrodzie warto zastosować siewnik ręczny lub mechaniczny, który ułatwi rozprowadzenie nawozu. Ze względu na to, że granulki nawozu rozpuszczają się pod wpływem wody, niezbędne jest podlanie trawnika, jeśli w dniu nawożenia nie wystąpi deszcz. Należy zrobić to dość obficie, aby wszystkie granulki się dobrze rozpuściły, a składniki pokarmowe mogły przeniknąć do podłoża, zasilając trawę.

Krok po kroku

 • Regularnie
  Stosować od wiosny do końca sierpnia w odstępach 3 tygodniowych w dawkach 30 g na 1 m2 trawnika.
 • Po koszeniu
  Nawóz należy rozsypać równomiernie na powierzchni trawnika, najlepiej po skoszeniu trawy.
 • Podlej po rozsypaniu
  Jeżeli w najbliższych godzinach po nawożeniu nie jest spodziewany deszcz, trawnik należy obficie podlać.
 • Sprawdź pogodę
  Nie należy stosować nawozu w czasie silnego nasłonecznienia oraz podczas silnego wiatru.

jak stosować nawóz Mistrzowski Trawnik Florovit
Fot. Redakcja ZielonyOgrodek.pl
Nawóz należy rozsypać równomiernie na powierzchni trawnika, najlepiej po skoszeniu trawy. Możesz to tego użyć łopatki lub specjalnego siewnika, dzięki któremu zrobisz to szybciej i wygodniej.
Jaki ma skład nawóz Mistrzowski Trawnik Florovit
Fot. Redakcja ZielonyOgrodek.pl
Pamiętaj, aby przestrzegać odpowiedniego dawkowania. Znajdziesz je z tyłu opakowania (zwykle jest to w dawkach 30 g na 1 m2). Jedna łyżka stołowa zawiera średnio 15 g nawozu.
Mistrzowski Trawnik Florovit worek 10 kg
Fot. Redakcja ZielonyOgrodek.pl
Nawóz ma wysoką wydajność! 1 kg starczy do jednorazowego zasilenia ponad 30 m2 trawnika. Worek 10 kg wystarczy na całkiem trawnik, który ma ponad 300 m2, a dużym workiem 25 kg zasilisz bardzo duży trawnik o powierzchni ponad 750 m2.

Nawożenie trawnika wiosną

Wiosenne nawożenie trawnika jest jednym z najważniejszych zabiegów w całym roku, gdyż rośliny zużywają ogromne ilości składników pokarmowych, aby rozpocząć intensywny wzrost. W tym okresie najważniejszy jest azot, którego Flovorit nawóz do trawników dostarcza w dużej ilości.

Jednak zanim rozpocznie się prace pielęgnacyjne, należy dokładnie przygotować trawnik, oczyszczając go z pozostałości liści, gałązek i usuwając mech oraz ewentualne chwasty. Dobrze sprawdzi się tu wertykulator lub ostre grabie, które pomogą usunąć mech oraz stare i martwe źdźbła trawy. Przy mocno zarośniętym trawniku warto skorzystać z wertykulatora elektrycznego, który ponacina podłoże, co poprawi wchłanianie składników pokarmowych i wody. Dodatkowo, jeśli trawa już urosła, to konieczne jest jej wcześniejsze skoszenie, aby nawóz mógł dotrzeć do podłoża, a więc i roślin. Po tym zabiegu można przystąpić do nawożenia, stosując dawkę 30 g/m2 trawnika. 30 g, czyli jedna dawka to około 2 łyżki stołowe. Mikrogranulki trzeba dokładnie i równomiernie rozsypać na cały trawnik, a na koniec obficie podlać wodą.

Nawożenie trawnika latem

Trawa to żywa roślina, która stale potrzebuje wody i składników pokarmowych do wzrostu. To oznacza, że składniki mineralne szybko się wyczerpują i wymagają uzupełnienia. W tym okresie szczególnie ważny jest fosfor, który wpływa na dobre ukorzenienie i zwiększa odporność na niski poziom wilgoci. Dlatego nawożenie trzeba regularnie powtarzać w ciągu okresu wegetatywnego. Jest to szczególnie istotne latem, kiedy rośliny narażone są na okresowe susze, działanie patogenów i szkodników oraz rozrost chwastów.

Dzięki stosowaniu nawozów latem trawa ma szansę pozostać silna, mocna i soczyście zielona. Zabieg ten w razie potrzeby można powtarzać nawet co 3 tygodnie, stosując Flovorit nawóz do trawników w dawce 30 g/m2. Tak jak w przypadku nawożenia trawnika wiosną, tak i latem ważne, aby zabieg przeprowadzać w suchy i ciepły dzień, a wcześniej skosić trawę, co zwiększa efektywność nawożenia. Granulki trzeba dokładnie rozprowadzić na całej przestrzeni trawnika, wykonując pionowe i poziome linie, co zapewni większą dokładność (warto skorzystać w tym celu z dobrego siewnika). Po nawożeniu niezbędne będzie podlanie trawnika, co najlepiej jest zrobić późnym wieczorem, zwłaszcza jeśli występują wysokie temperatury. Nawożenie można przeprowadzać regularnie aż do końca sierpnia. Poza nawożeniem trzeba pamiętać również o regularnym koszeniu trawnika i jego podlewaniu, jeśli wiosną lub latem wystąpi znaczna susza.

Dlaczego Flovorit?

Marka Flovorit jest znana i doceniana przez ogrodników, dostarczając od ponad 40 lat wysokiej jakości nawozów. Specjaliści opracowują najlepsze formuły, wciąż doskonaląc oferowane produkty, dzięki czemu mogą się one poszczycić wysoką skutecznością. Firma stale prowadzi badania, które skutkują wprowadzaniem coraz lepszych rozwiązań i technologii, a to korzystnie wpływa na ostateczny efekt i pozwala uzyskać doskonałe produkty. To właśnie dlatego nawozy marki Flovoritchętnie wybierane przez ogrodników, którzy mają pewność, że dostają produkt niezawodnie skuteczny i niezwykle wydajny, a dodatkowo łatwy w stosowaniu tak, jak Flovorit nawóz do trawników. Najlepszym dowodem na popularność i pozycję produktów marki są nagrody przyznawane przez konsumentów (m.in. Złoty Laur Konsumenta 2020, czy Konsumencki Lider jakości 2019). 

Artykuł powstał we współpracy z firmą GRUPA INCO S.A. – producentem nawozów ogrodniczych marki Florovit.

Więcej informacji znajdziesz na: www.florovit.pl

Dowiedz się więcejZobacz także
Lista zakupów