Zakładanie ogrodu - krok 5: Altana, pergola, oczko wodne
Altany, pergole, trejaże, kratownice czy oczka wodne zdecydowanie upiększają ogród. Zaplanowane w odpowiednim miejscu i pasujące do stylu ogrodu są praktycznie obecne w każdym projekcie.
Altany, pergole, trejaże, kratownice
Altany, pergole, trejaże, kratownice służą naszej wygodzie i zdobią ogród. Pod warunkiem, że stylowo są dopasowane do siebie nawzajem i do całego otoczenia domu.
Nowoczesna architektura nie za dobrze współgra z wiklinowymi konstrukcjami, a minimalistyczne elementy ze stali nie będą pasować do ogrodu rustykalnego. Możemy zlecić wykonanie altany czy trejażu na podstawie projektu architekta krajobrazu, bądź kupić gotowe elementy w centrum ogrodniczym.
Ciekawe propozycje: Mała architektura w ogrodzie
Budowa oczka wodnego i stawu
Sporą inwestycją jest natomiast budowa stawu albo oczka wodnego. Starannie zaplanujmy na nie miejsce - bliskie sąsiedztwo domu będzie odpowiednie ze względu na łatwe doprowadzenia doń instalacji elektrycznej.
Zbiornik nie powinien być jednak w sąsiedztwie drzew liściastych, bo ich korzenie będą utrudniać budowę, a liście zanieczyszczać wodę. Ponadto oczko wodne nie może być wystawione na silne nasłonecznienie dłużej, niż kilka godzin dziennie, bo słońce sprzyja namnażaniu się glonów.
Co innego basen - powinien być jak najdłużej nasłoneczniony, by woda szybko się nagrzewała. Oczywiście miejsce na zbiornik trzeba jeszcze skonsultować z przedstawicielem firmy, która będzie go budować - uwzględni rodzaj i nośność gruntu oraz poziom wód gruntowych.
Do uszczelniania oczek o powierzchni powyżej 5 mkw zaleca się użyć folii z PVC lub wykładziny EPDM. Mniejsze można uszczelnić także gliną, betonem, matą bentonitową lub gotową formą z tworzywa sztucznego. Po wykonaniu wykopu, dno zagęszcza się mechanicznie. Warto przewidzieć w nim dodatkowe zagłębienie na pompę lub donice z roślinami strefy głębokiej. Półki kształtowane w ściankach powinny mieć przynajmniej 30 cm szerokości, aby bez problemu umieścić na nich kosze z roślinami.
Dowiedz się więcej:
ZAKŁADANIE OGRODU w 7 krokach. Od czego zacząć?
1. Plan zagospodarowania i projekt ogrodu
2. Prace ziemne przy urządzaniu ogrodu
3. Czas na instalację elektryczną i nawadniającą
4. Nawierzchnia w ogrodzie
6. Planowanie nasadzeń roślinnych
7. Tło dla roślin, czyli zakładanie trawnika
![]() Źródło: Magazyn Budujemy Dom tekst: Małgorzata Kolmus zdjęcie: Manfred Antranias Zimmer - Piabay.com |
Komentarze