Altany, pergole, trejaże, kratownice czy oczka wodne zdecydowanie upiększają ogród. Zaplanowane w odpowiednim miejscu i pasujące do stylu ogrodu są praktycznie obecne w każdym projekcie.
Altany, pergole, trejaże, kratownice służą naszej wygodzie i zdobią ogród. Pod warunkiem że stylowo są dopasowane do siebie nawzajem i do całego otoczenia domu.
Nowoczesna architektura nie za dobrze współgra z wiklinowymi konstrukcjami, a minimalistyczne elementy ze stali nie będą pasować do ogrodu rustykalnego. Możemy zlecić wykonanie altany czy trejażu na podstawie projektu architekta krajobrazu bądź kupić gotowe elementy w centrum ogrodniczym.
Fot. Dreamstime
Trejaże, pergole i kratownice nie tylko stanowią podporę dla pnączy. Często tworzą zaciszny kącik, gdzie ustawia się fotele ogrodowe. Płaskie konstrukcje mogą również dzielić ogród na wnętrza albo zasłaniać część gospodarczą.
Budowa oczka wodnego i stawu
Sporą inwestycją jest natomiast budowa stawu albo oczka wodnego. Starannie zaplanujmy na nie miejsce - bliskie sąsiedztwo domu będzie odpowiednie ze względu na łatwe doprowadzenia doń instalacji elektrycznej.
Zbiornik nie powinien być jednak w sąsiedztwie drzew liściastych, bo ich korzenie będą utrudniać budowę, a liście zanieczyszczać wodę. Ponadto oczko wodne nie może być wystawione na silne nasłonecznienie dłużej, niż kilka godzin dziennie, bo słońce sprzyja namnażaniu się glonów.
Fot. Dreamstime
Budowę oczka uszczelnionego folią PVC (najpopularniejszy materiał, o żywotności 15–20 lat) rozpoczyna się od utworzenia wykopu z zagłębieniem na pompę i donice. Wykop powinien być nieco większy od planowanego oczka, bo pod folią musi się znaleźć ok. 20 cm warstwa piasku. Brzegi zbiornika można zamaskować poprzez utworzenie kamiennej lub żwirowej opaski, piaszczystej.
Co innego basen - powinien być jak najdłużej nasłoneczniony, by woda szybko się nagrzewała. Oczywiście miejsce na zbiornik trzeba jeszcze skonsultować z przedstawicielem firmy, która będzie go budować - uwzględni rodzaj i nośność gruntu oraz poziom wód gruntowych.
Do uszczelniania oczek o powierzchni powyżej 5 mkw zaleca się użyć folii z PVC lub wykładziny EPDM. Mniejsze można uszczelnić także gliną, betonem, matą bentonitową lub gotową formą z tworzywa sztucznego. Po wykonaniu wykopu dno zagęszcza się mechanicznie. Warto przewidzieć w nim dodatkowe zagłębienie na pompę lub donice z roślinami strefy głębokiej. Półki kształtowane w ściankach powinny mieć przynajmniej 30 cm szerokości, aby bez problemu umieścić na nich kosze z roślinami.