Logo
Logo

Sussex Prairie Garden – angielski ogród preriowy

Wizytę w Sussex Prairie Garden polecam wszystkim miłośnikom naturalistycznych ogrodów. Tym, którzy szukają inspiracji do projektów opartych o trawy i byliny, które swą zmiennością zachwycają od wiosny do zimy. Polecam też miłośnikom morskich fal, którzy chcieliby skosztować uroków żwirowych plaż Brighton. Wreszcie wszystkim tym, którzy nudne monokulturowe wiejskie pejzaże chcieliby zamienić w bioróżnorodne enklawy.

Artykuł pochodzi z:
Lider Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy 3/2020

Otoczony majestatycznymi dębami ponad 3-hektarowy ogród założony został w środku wsi, przez małżeństwo Paula i Pauline McBride, które projektowaniem ogrodów zajmuje się od ponad 30 lat. 

U podstaw twórczego talentu tej pary leży profesjonalne doświadczenie ogrodnicze Paula zdobyte podczas wielu lat pracy w szkole ogrodniczej w ​​Szkocji oraz jego wieloletnia praktyka ogrodnicza w National Trust. Jednak kluczowe doświadczenia, jakie zainspirowały gospodarzy do zbudowania tego ogrodu, zdobyli oni w Luksemburgu podczas pracy ze światowej sławy holenderskim projektantem krajobrazu, Pietem Oudolfem.

Po powrocie na żyzne równiny Wealden w West Sussex, połączywszy artystyczną wrażliwość Pauline i ogrodnicze doświadczenie Paula, postanawiają założyć preriowy ogród w West Sussex.

Łączenie stylów ogrodniczych – preria w Sussex

Ogród ten to połączenie brytyjskiego stylu ogrodnictwa i indywidualnego stylu Pieta Oudolfa. Pierwotny plan ogrodu został naszkicowany na planie muszli łodzika morskiego, którego przekrój często jest ilustracją opisująca estetyczną zasadę złotego podziału.

W maju 2008 roku projekt przy wsparciu 40 przyjaciół i rodziny został urzeczywistniony. Nie lada wyzwaniem okazało się posadzenie blisko 600 gatunków i odmian traw i bylin o łącznej ilości blisko 30 000 doniczek.

Duże naturalistyczne grupy traw i bylin wznoszą się, wysoko i dostojnie falując na wietrze. Rabaty wypełnione rudbekiami, jeżówkami, makami, liliowcami i rozchodnikami przypominają gobeliny. Kwitnące byliny, głównie w delikatnych pastelowych odcieniach, skontrastowane kształtami liści i przekwitłymi kwiatostanami dają nawet w najbardziej upalne dni wytchnienie gościom ogrodu.

Obok wspomnianych już gatunków, znajdziemy w ogrodzie niezwykłe odmiany przetacznikowca wirginijskiego, rdestu himalajskiego, rutewki, krwiściągu oraz liliowców. Dziesiątki odmian miskantów, prosa, molinii, pennisetum, sporobolus i astrów wydłużają znacząco czas, gdy ogród jest okazały, przyciągając liczne grono zwiedzających.

Rabaty poprzeplatane wąskimi ścieżkami sprawiają, że wędrówka nimi daje wrażenie, jakbyśmy byli zanurzeni i unosili się na kolorowych falach, wzmaganych wiatrem. To niezwykłe wrażenie, którego nie sposób oddać na fotografii.

Za każdym zakrętem kryje się niespodzianka, raz to w postaci kolejnej rustykalnej kompozycji z liści i kwiatów, innym zaś razem natkniemy się na malowniczą ławkę zatopioną w przytulne bylinowe poduszki.

Preria, zwierzęta i... Stawy!

Na terenie farmy znajdują się też dwa naturalne stawy. Bogactwo kwiatów i gęste nasadzenia przyciągają niezliczoną ilość pszczół, motyli i wielu innych owadów, zaś ocienione podłoże daje gościnę jeżom, żabom i ropuchom.

Wszystkie rośliny pozostają w ogrodzie do lutego. Przekwitnięte, zasuszone kwiatostany i trawy stanowią nie tylko zaplecze pokarmowe dla ptaków, ale też tworzą malowniczy pejzaż, gdy rabaty pokrywa poranna zimowa szadź.

Sussex Prairie Garden 

Paul i Pauline podkreślają w rozmowie, że dobrze zaprojektowany ogród powinien stanowić odbicie duszy gospodarza, przemawiać do emocji, odwoływać się do wrażliwości i zmysłów. Ogród dla gospodarzy stał się swego rodzaju żywym katalogiem roślin, pomocnym przy realizacji ich ogrodniczych projektów. Rośliny z ogrodu stanowią również zaplecze dla szkółki roślin, gdzie można zaopatrzyć się w sadzonki odmian bylin i traw występujących w ogrodowych kompozycjach.

Miejsce to zostało określone przez wielu dziennikarzy ogrodniczych mianem jednego z najbardziej ekscytujących współczesnych ogrodów w Wielkiej Brytanii. Otwarty jest dla zwiedzających od czerwca do października, a więcej informacji o tym pięknym ogrodzie znajdziemy TUTAJ.

Warto też podkreślić, że w Sussex Prairie Garden prowadzone są 4- i 8-tygodniowe staże dla studentów i absolwentów ogrodnictwa z możliwością zakwaterowania.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Ciesielski

Lider Biznesu okładka 3 2020

Artykuł pochodzi z:
Lider Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy 3/2020
Więcej na www.liderbiznesu.com.pl

 

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)