Krwiściąg lekarski Sanguisorba officinalis

Krwiściąg lekarski - kwiatostan, fot. U Hd - Pixabay
Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
42
Dekoracyjność: kwiatostany
Gleba: torfowa, przepuszczalna, żyzna
Kolor kwiatów: bordowe, różowe, czerwone
Kwiaty: niepozorne, drobne
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: niełupka
Pokrój: luźny, wzniesiony
Przydatność do spożycia: liście
Wysokość: do 140 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX, X
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, nasadzenia naturalistyczne, kwiat cięty, roślina lecznicza, ogrody wiejskie, rabaty

Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis) to bylina z rodziny różowatych (Rosaceae). Naturalnie występuje w Europie i w Azji przez Syberię do Japonii. Można spotkać go też w Ameryce Północnej, gdzie został zawleczony.

Roślina ta może osiągać 30-140 cm wysokości. Ma rozgałęziające się u góry i wzniesione łodygi, które często przybierają czerwonawe zabarwienie. Liście krwiściąga są charakterystyczne złożone, pierzaste, z wieloma listkami. Pojedyncze listki ogonkowe, jajowate, wydłużone, sercowate u nasady, wyraźnie i grubo ząbkowane. Na spodniej stronie szarawe.

Drobne kwiaty rośliny są gęsto zebrane w wyprostowane kwiatostany. U formy podstawowej rośliny kuliste lub podługojajowate (1-3 cm dł.), a u odmian ozdobnych mogą mieć nawet do 7 cm długości. 

Kwiaty są obupłciowe i miododajne. Bardzo drobne, niemal niepozorne, nie mają płatków korony, za to długie, nitkowato zbudowane, czerwonawe pręciki – dzięki nim kwiatostan robi wrażenie miękko owłosionego. Krwiściąg lekarski kwitnie od końca czerwca nawet do października.

Częścią podziemną rośliny jest kłącze i wyrastające z niego długie, wrzecionowe korzenie.

Wymagania i uprawa

Krwiściąg lekarski dla najlepszego kwitnienia potrzebuje stanowiska słonecznego lub półcienistego. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, torfowa i umiarkowanie wilgotna. Roślina jest mrozoodporna.

Krwiściąg jest łatwy w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Tak jak większość bylin musi być podlewany w czasie susz, można go nawozić i ogławiać przekwitłe kwiatostany, by dłużej i piękniej kwitł.

Roślinę można rozmnażać przez wysiew nasion, ale lepiej jest to stosować rozmnażanie wegetatywne, czyli podział kępy. Zabieg wykonujemy wczesną wiosną.

Zastosowanie

Krwiściągi to piękne kwiaty późnego lata i jesieni. Powinniśmy je sadzić jako wysokie piętro rabat bylinowych, które rozrośnie się najpiękniej wraz z jeżówkami, dzielżanami czy koło przetaczników. Są idealne jako wypełnienie łąk kwietnych i świetnie radzą sobie przy zbiornikach wodnych.

Krwiściąg był wykorzystywany roślina lecznicza (obecnie można na niego natrafić m.in. w homeopatii i w medycynie chińskiej). Bylina ta ma też jadalne liście, które można przygotowywać tak jak szpinak.

Ciekawe odmiany

  • 'Arnhem' – wys, 140 cm, kwiaty czerwone
  • 'Blackhorn' – ciemno różowe, 5 cm kwiaty i proste łodygi (zdj. 4)
  • 'Shiro-fukurin' – biało, nieregularnie obrzeżone liście


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia tytułowe: U Hd/Pixabay, cultivar413/CC BY 2.0/Wikimedia Commons, Carola68/Pixabay, xxx

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści