Logo
Logo
25
Okazje

Wiosenna pielęgnacja iglaków

Wiosną rośliny rozpoczynają wegetację. Pora nie tylko na sadzenie nowych okazów, ale także pielęgnację starszych roślin – regulację ich pokroju i ochronę przed wrogami, jakimi są na przykład szkodniki. Dowiedz się, jakie prace należy przeprowadzić na roślinach iglastych!

 

Wiosenne opryski iglaków

Profilaktyczne opryski przeciw szkodnikom na roślinach iglastych wykonujemy preparatami olejowymi (przy temperaturze powietrza minimum około 10-12 stopni Celsjusza), nieszkodliwymi dla zdrowia i otoczenia, sporządzonymi na bazie oleju parafinowego (np. Promanal 60 EC, Treol, Emulpar).

Po sporządzeniu roztworu, bardzo dokładnie opryskujemy gałęzie roślin, tak by były wyraźnie mokre. Ciecz pokrywa szkodnika gęstą warstwą i uniemożliwia mu oddychanie i jednocześnie rozwój złożonych jaj. Dzięki temu już wiosną możemy znacznie ograniczyć występowanie tych szkodników na działce, czy w ogrodzie w nowym sezonie.

Wiosenne cięcie iglaków

Okazom rosnącym pojedynczo można skrócić pędy o około 1/3 do 1/2 ich długości. Jeśli zabieg ten będziemy wykonywać regularnie co roku, rośliny będą ładnie zagęszczone i nie trzeba będzie ich odmładzać, co rośliny iglaste nie zawsze dobrze znoszą.

Cięcie iglaków najlepiej wykonywać ostrym sekatorem lub nożycami, w pogodne i suche dni. Krzewy iglaste tworzące żywopłoty (np. żywotniki, cyprysiki) lub formowane w różnego rodzaju bryły, można ciąć nawet 2-3 razy w sezonie – przed rozpoczęciem wegetacji (marzec/kwiecień), latem (czerwiec) i ostatni raz w sierpniu. Po cięciu wiosennym warto zasilić iglaki odpowiednimi nawozami mineralnymi (dedykowanymi dla roślin iglastych) i podlać.

Wiosenne nawożenie iglaków

Wiosną warto też zacząć nawożenie roślin i zadbać, by dostały one najlepsze, specjalne składniki, które wspomogą start ich wegetacji. Można stosować nawozy organiczne i mineralne. Warto też zwrócić uwagę na produkty długo działające, by mieć spokój na resztę roku.

Sadzenie iglaków wiosną

Wczesną wiosną można także sadzić rośliny iglaste (szczególnie kopane z tzw. bryła ziemi), ale należy unikać bardzo ciepłych dni, z wysokimi temperaturami, aby świeżo posadzone rośliny mogły skupić się tylko na regeneracji systemu korzeniowego. Wczesną wiosną (oraz późnym latem i jesienią – po 15 sierpnia) jest mniejsze ryzyko wystąpienia upałów i w glebie jest wystarczająca ilość wilgoci, co ma ogromny wpływ na przyjmowanie się roślin.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe oocoskun/Depositphotos

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (15)Zobacz także
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu