Wiosenna pielęgnacja iglaków | Jak zadbać o nie po zimie?

wiosenna pielęgnacja iglaków fot. oocoskun Depositphotos

Wiosną rośliny rozpoczynają wegetację. Pora nie tylko na sadzenie nowych okazów, ale także pielęgnację starszych roślin – regulację ich pokroju i ochronę przed wrogami, jakimi są na przykład szkodniki. Dowiedz się, jakie prace należy przeprowadzić na roślinach iglastych i jak pielęgnować iglaki po zimie!

Posłuchaj
00:00
25
Spis treści
Co robić z iglakami na wiosnę? Jak zapewnić im dobry start? Kiedy pierwszy raz pryskać iglaki na szkodniki i choroby? Czy wiosna to dobry moment, by wykonać cięcie iglaków? Dlaczego nawożenie iglaków wiosną jest ważne? Jak i kiedy posadzić iglaki wiosną?

Jak pielęgnować iglaki na wiosnę?

Wiosenne opryski iglaków

Profilaktyczne opryski przeciw szkodnikom na roślinach iglastych wykonujemy preparatami olejowymi (przy temperaturze powietrza minimum około 10-12 stopni Celsjusza), nieszkodliwymi dla zdrowia i otoczenia, sporządzonymi na bazie oleju parafinowego (np. Promanal 60 EC, Treol, Emulpar).

Po sporządzeniu roztworu, bardzo dokładnie opryskujemy gałęzie roślin, tak by były wyraźnie mokre. Ciecz pokrywa szkodnika gęstą warstwą i uniemożliwia mu oddychanie i jednocześnie rozwój złożonych jaj. Dzięki temu już wiosną możemy znacznie ograniczyć występowanie tych szkodników na działce, czy w ogrodzie w nowym sezonie.

Wiosenne cięcie iglaków

Okazom rosnącym pojedynczo można skrócić pędy o około 1/3 do 1/2 ich długości. Jeśli zabieg ten będziemy wykonywać regularnie co roku, rośliny będą ładnie zagęszczone i nie trzeba będzie ich odmładzać, co rośliny iglaste nie zawsze dobrze znoszą.

Cięcie iglaków najlepiej wykonywać ostrym sekatorem lub nożycami, w pogodne i suche dni. Krzewy iglaste tworzące żywopłoty (np. żywotniki, cyprysiki) lub formowane w różnego rodzaju bryły, można ciąć nawet 2-3 razy w sezonie – przed rozpoczęciem wegetacji (marzec/kwiecień), latem (czerwiec) i ostatni raz w sierpniu. Po cięciu wiosennym warto zasilić iglaki odpowiednimi nawozami mineralnymi (dedykowanymi dla roślin iglastych) i podlać.

Wiosenne nawożenie iglaków

Wiosną warto też zacząć nawożenie roślin i zadbać, by dostały one najlepsze, specjalne składniki, które wspomogą start ich wegetacji. Można stosować nawozy organiczne i mineralne. Warto też zwrócić uwagę na produkty długo działające, by mieć spokój na resztę roku.

Sadzenie iglaków wiosną

Wczesną wiosną można także sadzić rośliny iglaste (szczególnie kopane z tzw. bryła ziemi), ale należy unikać bardzo ciepłych dni, z wysokimi temperaturami, aby świeżo posadzone rośliny mogły skupić się tylko na regeneracji systemu korzeniowego. Wczesną wiosną (oraz późnym latem i jesienią – po 15 sierpnia) jest mniejsze ryzyko wystąpienia upałów i w glebie jest wystarczająca ilość wilgoci, co ma ogromny wpływ na przyjmowanie się roślin.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: oocoskun / Depositphotos

Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści