Logo
Logo
25
Okazje

Wiosenna pielęgnacja iglaków

Wiosną rośliny rozpoczynają wegetację. Pora nie tylko na sadzenie nowych okazów, ale także pielęgnację starszych roślin – regulację ich pokroju i ochronę przed wrogami, jakimi są na przykład szkodniki. Dowiedz się, jakie prace należy przeprowadzić na roślinach iglastych!

 

Wiosenne opryski iglaków

Profilaktyczne opryski przeciw szkodnikom na roślinach iglastych wykonujemy preparatami olejowymi (przy temperaturze powietrza minimum około 10-12 stopni Celsjusza), nieszkodliwymi dla zdrowia i otoczenia, sporządzonymi na bazie oleju parafinowego (np. Promanal 60 EC, Treol, Emulpar).

Po sporządzeniu roztworu, bardzo dokładnie opryskujemy gałęzie roślin, tak by były wyraźnie mokre. Ciecz pokrywa szkodnika gęstą warstwą i uniemożliwia mu oddychanie i jednocześnie rozwój złożonych jaj. Dzięki temu już wiosną możemy znacznie ograniczyć występowanie tych szkodników na działce, czy w ogrodzie w nowym sezonie.

Wiosenne cięcie iglaków

Okazom rosnącym pojedynczo można skrócić pędy o około 1/3 do 1/2 ich długości. Jeśli zabieg ten będziemy wykonywać regularnie co roku, rośliny będą ładnie zagęszczone i nie trzeba będzie ich odmładzać, co rośliny iglaste nie zawsze dobrze znoszą.

Cięcie iglaków najlepiej wykonywać ostrym sekatorem lub nożycami, w pogodne i suche dni. Krzewy iglaste tworzące żywopłoty (np. żywotniki, cyprysiki) lub formowane w różnego rodzaju bryły, można ciąć nawet 2-3 razy w sezonie – przed rozpoczęciem wegetacji (marzec/kwiecień), latem (czerwiec) i ostatni raz w sierpniu. Po cięciu wiosennym warto zasilić iglaki odpowiednimi nawozami mineralnymi (dedykowanymi dla roślin iglastych) i podlać.

Wiosenne nawożenie iglaków

Wiosną warto też zacząć nawożenie roślin i zadbać, by dostały one najlepsze, specjalne składniki, które wspomogą start ich wegetacji. Można stosować nawozy organiczne i mineralne. Warto też zwrócić uwagę na produkty długo działające, by mieć spokój na resztę roku.

Sadzenie iglaków wiosną

Wczesną wiosną można także sadzić rośliny iglaste (szczególnie kopane z tzw. bryła ziemi), ale należy unikać bardzo ciepłych dni, z wysokimi temperaturami, aby świeżo posadzone rośliny mogły skupić się tylko na regeneracji systemu korzeniowego. Wczesną wiosną (oraz późnym latem i jesienią – po 15 sierpnia) jest mniejsze ryzyko wystąpienia upałów i w glebie jest wystarczająca ilość wilgoci, co ma ogromny wpływ na przyjmowanie się roślin.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe oocoskun/Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (15)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Odpowiednio dbaj o rośliny domowe – skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania ich liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin.
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Pod koniec stycznia wykonuje się bielenie pni drzew, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Bielenie zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz silnego nasłonecznienia, które są częste w późniejszych, zimowych miesiącach.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy. Jeśli jest możliwość, przenieśmy je w jak najwidniejsze miejsce.
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Jeśli na Święta Bożego Narodzenia mieliśmy w domu choinkę w formie żywego drzewka z korzeniami, możemy zacząć proces przesadzania go do ogrodu. Nie można tego robić od razu, ale pomału, by roślina przystosowała się do nowych, surowych warunków.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Pamiętajmy, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne, dlatego formuje się je od czerwca do września.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu