Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
25
Okazje

Wiosenna pielęgnacja iglaków

Wiosną rośliny rozpoczynają wegetację. Pora nie tylko na sadzenie nowych okazów, ale także pielęgnację starszych roślin – regulację ich pokroju i ochronę przed wrogami, jakimi są na przykład szkodniki. Dowiedz się, jakie prace należy przeprowadzić na roślinach iglastych!

 

Wiosenne opryski iglaków

Profilaktyczne opryski przeciw szkodnikom na roślinach iglastych wykonujemy preparatami olejowymi (przy temperaturze powietrza minimum około 10-12 stopni Celsjusza), nieszkodliwymi dla zdrowia i otoczenia, sporządzonymi na bazie oleju parafinowego (np. Promanal 60 EC, Treol, Emulpar).

Po sporządzeniu roztworu, bardzo dokładnie opryskujemy gałęzie roślin, tak by były wyraźnie mokre. Ciecz pokrywa szkodnika gęstą warstwą i uniemożliwia mu oddychanie i jednocześnie rozwój złożonych jaj. Dzięki temu już wiosną możemy znacznie ograniczyć występowanie tych szkodników na działce, czy w ogrodzie w nowym sezonie.

Wiosenne cięcie iglaków

Okazom rosnącym pojedynczo można skrócić pędy o około 1/3 do 1/2 ich długości. Jeśli zabieg ten będziemy wykonywać regularnie co roku, rośliny będą ładnie zagęszczone i nie trzeba będzie ich odmładzać, co rośliny iglaste nie zawsze dobrze znoszą.

Cięcie iglaków najlepiej wykonywać ostrym sekatorem lub nożycami, w pogodne i suche dni. Krzewy iglaste tworzące żywopłoty (np. żywotniki, cyprysiki) lub formowane w różnego rodzaju bryły, można ciąć nawet 2-3 razy w sezonie – przed rozpoczęciem wegetacji (marzec/kwiecień), latem (czerwiec) i ostatni raz w sierpniu. Po cięciu wiosennym warto zasilić iglaki odpowiednimi nawozami mineralnymi (dedykowanymi dla roślin iglastych) i podlać.

Sadzenie iglaków wiosną

Wczesną wiosną można także sadzić rośliny iglaste (szczególnie kopane z tzw. bryła ziemi), ale należy unikać bardzo ciepłych dni, z wysokimi temperaturami, aby świeżo posadzone rośliny mogły skupić się tylko na regeneracji systemu korzeniowego. Wczesną wiosną (oraz późnym latem i jesienią – po 15 sierpnia) jest mniejsze ryzyko wystąpienia upałów i w glebie jest wystarczająca ilość wilgoci, co ma ogromny wpływ na przyjmowanie się roślin.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe oocoskun/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (14)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu