Logo
Logo

Drzewa i krzewy na działce w ROD. Jak wybierać i sadzić?

Użytkowanie własnej działki w rodzinnym ogrodzie działkowym (ROD), to przede wszystkim możliwość odpoczynku w otoczeniu zieleni – własnych warzyw, kwiatów, drzew i krzewów owocowych oraz roślin ozdobnych. Trzeba jednak pamiętać, że sposób sadzenia roślin oraz ich dobór ze względu na tempo wzrostu muszą być dokładnie przemyślane, ponieważ przestrzeń działki jest ograniczona.

Spis treści
Jak wybrać drzewa i krzewy na działkę?
Jakich roślin nie sadzić?
Jakie są zasady sadzenia roślin w ROD?
Zasady sadzenia żywopłotów na działce

Przy planowaniu nasadzeń na działce, działkowcy muszą także brać pod uwagę wytyczne regulaminu ROD, który wyraźne określa, jak dobierać i lokalizować na działce nasadzenia drzew i krzewów.

Jak dobierać drzewa i krzewy na działkę?

Przeciętnie działki w ogrodach działkowych zajmują powierzchnię około 300 m² (zgodnie z ustawą maksymalnie do 500 m²), dlatego też przy planowaniu nasadzeń lepiej (szczególnie spośród drzew i krzewów ozdobnych) wybierać takie rośliny, które po osiągnięciu wieku dojrzałego nie zamienią działki w zacieniony gąszcz, a stworzą ciekawą i atrakcyjną kompozycję ogrodową.

Z tego względu najrozsądniejszym działaniem będzie dobór gatunków odmian roślin (szczególnie drzew i krzewów) o wolnym tempie wzrostu, szczepionych na pniu lub po prostu odmian karłowych – tak też zaleca regulamin ogrodów działkowych.

Oczywiście posiadanie na działce większych drzew jest jak najbardziej wskazane, chodzi tylko o umiar i zachowanie proporcji, aby po latach działka nie przysparzała problemów w postaci konieczności ciągłego przycinania gałęzi drzew przechodzących poza granice działki.

sadzenie drzew i krzewów na działce fot. ajlatan - Fotolia
Fot. ajlatan - Fotolia

Jakich gatunków drzew unikać na działce?

Warto zwrócić uwagę na drzewa, które osiągają duże rozmiary i z tego względu lepiej unikać sadzenia ich na działce, bo się zwyczajnie na nią nie nadają. Ponadto, duże drzewa stwarzają niebezpieczeństwo w czasie silnych wiatrów – mogą się złamać, przewrócić i wyrządzić wiele szkód.

Działkowcy powinni unikać szczególnie silnie rosnących gatunków drzew iglastych. Należą do nich np. jodła pospolita, jodła kalifornijska, jodła kaukaska, świerk pospolity, świerk serbski, sosna pospolita, sosna czarna, sosna wejmutka, sosna himalajska, metasekwoja chińska, miłorząb dwuklapowy oraz z rozwagą używać m.in. cyprysika Lawsona, żywotnika zachodniego (popularnej „tui”). Powód jest prosty – większość z wymienionych typowych gatunków osiąga wysokość od 15 do 30 m i często najmniej kilkumetrową szerokość korony.

Spośród drzew liściastych zaleca się unikać sadzenia na działkach, gatunków, które mogą także osiągnąć wysokość 15-30 m i są raczej typowe dla nasadzeń miejskich lub leśnych, a nie na działki. Można zaliczyć do nich np. klon polny, klon zwyczajny, buk zwyczajny, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, dąb czerwony, brzoza brodawkowata, lipa drobnolistna, lipa szerokolistna, lipa amerykańska, kasztan jadalny, ambrowiec balsamiczny, jesion wyniosły i pensylwański, orzech czarny, glediczja trójcierniowa, tulipanowiec amerykański, wierzba płacząca, jarząb szwedzki, kasztanowiec biały i czerwony, platan klonolistny, robinia akacjowa („akacja”), topola czarna i biała, topola osika.

Zapamiętaj! Do sadzenia na działkach wybierajmy więc drzewa karłowe, wolno rosnące lub szczepione na pniu odmiany wspomnianych wyżej gatunków liściastych i iglastych. Obecnie w sprzedaży mamy bardzo szeroki wybór roślin. Przed zakupem warto skorzystać z fachowego doradztwa, sięgnąć do literatury lub opisów w internecie.

rośliny na działce ROD
Fot. Radosław Pisarczyk

Sposób sadzenia roślin a Regulamin ROD

Regulamin ROD daje ogólne zalecenia, co do doboru i lokalizacji drzew i krzewów – zarówno owocowych, jak i ozdobnych. W przypadku drzew owocowych mamy jedną podstawową regułę – powinny być posadzone co najmniej 2 m od granic działki. Od tej zasady mamy wyjątki, ponieważ morelę, orzech włoski (odmiany karłowe) i czereśnie sadzi się na działce nawet 5 m od granic działki.

W przypadku krzewów owocowych również mamy ogólne zalecenie, by sadzić je co najmniej 1 m od granic działki, a wyjątkiem jest tu leszczyna (popularny orzech laskowy), którą regulamin zaleca posadzić 3 m od ogrodzenia działki.

Drzewa ozdobne liściaste i iglaste (gatunki wolno rosnące) powinny być sadzone w odległości co najmniej 2 m od granic działki, a 1 m, jeśli ich wysokość docelowa nie przekroczy 2 m. Z kolei krzewy ozdobne o silnym wzroście można sadzić 2 m od granic działki, a te słabiej rosnące i płożące iglaki – co najmniej 1 m od ogrodzenia.

Ponadto, trzeba pamiętać, że zgodnie z regulaminem, wysokość drzew i krzewów ozdobnych w odległości 2 m od ogrodzenia nie powinna przekraczać 3 m.

Żywopłoty na granicy działek

W tym przypadku również kluczowa jest wysokość żywopłotu, a więc także i dobór roślin musi być od niej uzależniony. Regulamin ROD mówi, że żywopłoty rosnące przy granicy działki z aleją ogrodową nie mogą przekraczać wysokości 1 m i muszą być prowadzone w taki sposób, aby nie przerastały poza granice działki.

Warto już przy wyborze roślin na żywopłot, zwrócić uwagę głównie na gatunki i odmiany krzewów, które nie osiągają dużych rozmiarów i są polecane na żywopłoty – będzie łatwiej je pielęgnować i sprawią mniej kłopotu w przyszłości.

Tekst i zdjęcie tytułowe: Radosław Pisarczyk

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Drzewa i krzewy na działce w ROD. Jak wybierać i sadzić?
Drzewa i krzewy na działce w ROD. Jak wybierać i sadzić?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Zwiń Pokaż więcej (21)
Twoja strona ogrodu