Miłorząb japoński / Miłorząb dwuklapowy Ginkgo biloba

Miłorząb chiński, fot. Matthias Böckel - Pixabay
Miłorząb japoński / Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
118
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, małe wymagania glebowe, próchniczna
Kolor kwiatów: zielonkawe
Odczyn gleby: obojętna
Owoce: kuliste
Pokrój: wzniesiony, zwarty
Wysokość: 15-30 m
Okres kwitnienia: III, IV
Trwałość liści: sezonowe
Korona: szeroka, stożkowata
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: miejsca eksponowane, ogrody przydomowe, duże ogrody, parki, zieleń miejska, roślina lecznicza

Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) inaczej dwuklapowy, dwudzielny lub chiński, to drzewo należące do rodziny miłorząbowatych (Ginkgoaceae). Pochodzi z Chin (nie występuje w Japonii!), gdzie jest obecnie gatunkiem chronionym.

Drzewo to jest długowieczne, wolno rosnące, nagozalążkowe (czyli takie jak rośliny iglaste). Dorasta do wysokości 30 metrów tworząc stożkowatą i rozłożystą koronę. Kora jest lekko bruzdowana, szara i szaro-brunatna, a u starszych roślin głęboko spękana

Najbardziej charakterystyczne i rozpoznawalne są liście miłorzębu (przekształcone igły/liście szpilkowate) – są długoogonkowe, szeroko-wachlarzowate, widlasto unerwione, twarde o skórzastej blaszce. Na długopędach ułożone skrętolegle, a na krótkopędach w pęczkach. Jest niezwykle dekoracyjny jesienią, gdy liście przybierają jasnożółte barwy.

Roślina jest dwupienna. Miłorząb kwitnie wiosną w kwietniu i maju tworzy żeńskie (nagie zalążki) i męskie kwiaty (żółte "kotki") (zdj. 5). Nie stanowią one elementu ozdobnego.

Okrągłe nasiona (nie owoce!) są żółtej barwy, otoczone mięsistą osnówką (zdj. 6). Po odpowiednim przygotowaniu są jadalne.

Wymagania i uprawa

Miłorząb chiński dobrze rośnie na słonecznych, ciepłych stanowiskach i źle znosi półcień. Preferuje gleby przepuszczalne, lekko wilgotne, próchniczne o średniej zawartości składników pokarmowych.

Jest wytrzymały na mróz, tolerancyjny na zanieczyszczenia powietrza i zasolenie oraz całkowicie odporny na choroby i szkodniki.

Drzewo dobrze znosi cięcie.

Zastosowanie

Miłorząb często sadzi się przy murach i ściankach. Obecnie mamy duży wybór odmian miłorzębów, w tym i karłowych, ale z reguły drzewo to ma duże rozmiary i powinno być sadzone w dużych ogrodach (np. jako soliter). Jest to też dobra roślina do nasadzeń parkowych, osiedlowych i ulicznych.

Obok iglaków jest jedną z głównych roślin ogrodów japońskich.

Jest też znaną rośliną wykorzystywaną w ziołolecznictwie. Często widzimy go w składzie leków wspomagających pamięć i koncentrację. M.in. wspomaga też krążenie krwi (hamuję zlepianie się, czyli agregację płytek krwi).

Polecane odmiany

  • 'Fastigata' – odmiana kolumnowa o wąskim pokroju
  • 'Princeton Sentry' – odmiana osiągająca wys. do 15 m
  • 'Pendula' – odmiana o zwisających gałęziach
  • 'Variegata' – z białymi plamami na liściach
  • 'Anny's Dwarf' – karłowa, jasne liście
  • 'Mariken' – karłowy, odmiana męska (nie zawiązuje nasion)

Ciekawostki

Miłorząb japoński to tzw. gatunek reliktowy – jest najstarszym żyjącym gatunkiem drzewa. Został względnie niezmieniony przez około 200 milionów lat! Jak wynika z badań, żywotność miłorzębów jest teoretycznie nieograniczona, a same rośliny właściwie nie wykazują oznak starzenia się.


Zdjęcia: Matthias Böckel, WikimediaImages, yuzu, yanox, yibg/Pixabay

Obserwuj
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Miłorząb dwuklapowy GOLD FLAME 'Desginb2' Ginkgo biloba 'Gold Flame'

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści