Miłorząb dwuklapowy to wysokie, wolno rosnące, nagozalążkowe drzewo należące do rodziny miłorząbowatych. Dobrze rośnie i prezentuje się przy murach i ściankach. Jest niezwykle dekoracyjny jesienią, gdy liście przybierają jasnożółte barwy. To gatunek reliktowy - pozostałość z poprzednich epok, wykorzystywany w ziołolecznictwie.{lid}

Miłorząb dwuklapowy rośnie do wysokości 30 metrów tworząc koronę stożkowatą i rozłożystą. Najbardziej charakterystyczne i rozpoznawalne są liście miłorzębu - szeroko-wachlarzowate, twarde o skórzastej blaszce. Roślina jest dwupienna - w kwietniu i maju tworzy żeńskie (nagie zalążki) i męskie kwiaty (żółte "kotki"). Nasiona żółtej barwy, otoczone są osnówką.


Miłorząb dobrze rośnie na słonecznych, ciepłych stanowiskach i źle znosi półcień. Preferuje gleby przepuszczalne, lekko wilgotne, próchniczne o średniej zawartości składników pokarmowych. Jest wytrzymały na mróz i co ciekawe - całkowicie odporny na choroby i szkodniki. Drzewo dobrze znosi przycinanie.

Ze względu na duże rozmiary miłorząb powinien być sadzony w dużych ogrodach. Najczęściej spotyka się go pojedynczo - jako soliter.

Polecane odmiany:

  • Fastigata - odmiana kolumnowa o wąskim pokroju,
  • Princeton Sentry - odmiana osiągająca wys. maks. 15metrów,
  • Pendula - odmiana o zwisających gałęziach,
  • Variegata - z białymi plamami na liściach.

Zdjęcia: Michał Mazik, Wolfgang Claussen, Myléne/Pixabay