Liliowiec żółty Hemerocallis lilioasphodelus

Liliowiecz zolty Hemerocallis lilioasphodelus, fot. Johabu (CC BY-SA 3.0) - Wikimedia
Liliowiec żółty (Hemerocallis lilioasphodelus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
3
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: żółte
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: pojedyncze, duże, pachnące
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Owoce: torebka
Pokrój: kępy, wzniesiony
Przydatność do spożycia: kwiaty
Zapach: kwiaty
Wysokość: 65 cm
Okres kwitnienia: VI, VII
Trwałość liści: półzimozielone
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, ogrody przydomowe, pojemniki, rabaty

Liliowiec żółty (Hemerocallis lilioasphodelus) to gatunek należący rodziny złotogłowowych, asfodelowych (Asphodeloideae). To jeden z najbardziej rozpowszechnionych liliowców, które w naturze znajduje się w Chinach ale też w wielu miejscach środkowo wschodniej Europy. Jest jednym z pierwszych gatunków, które dały początek liliowców ogrodowych.

Bylina ta jest wieloletnia, bardzo wytrzymała i częściowo zimozielona. Ma kępiasty, gęsty pokrój. Liście dorastają do 50-65 cm długości, są wąskie, łukowate i ciemnozielone.

Liliowiec żółty kwitnie wczesnym latem. Wytwarza długie (1 m), wiotkie pędy kwiatostanowe, które kończą się wiechami licznych, dużych pąków kwiatostanowych. Żywotność pojedynczego kwiatu to jeden dzień, a same kwiaty rozwijają się po sobie przez długi czas. Kwiaty mają kształt gwiazdkowy, średnicę do 9 cm, kolor od żółtego do jaskrawo-cytrynowego i są pachnące. Są kwiatami nocnymi co oznacza, że otwierają się późnym popołudniem i utrzymują się przez noc (do 16 godz.).

Organem podziemnym jest mocne i grube kłącze.

Wymagania i uprawa

Liliowiec żółty dobrze czuje się zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym. Nie ma także dużych wymagań glebowych ale najlepiej rośnie na żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, wilgotnych, lekko kwaśnych ziemiach. Jest mrozoodporny i dobrze wytrzymuje krótkotrwałe susze.

Roślinę w razie potrzeby podlewamy i odchwaszczamy. Warto ją nawozić nawozami mineralnymi szczególnie w czasie kwitnienia, jak i organicznymi. Dobrze reaguje na ściółkowanie.

Liliowce rozmnaża się przez podział kępy najlepiej wiosną lub przez wysiew nasion (w zimnym inspekcie).

Zastosowanie

Liliowiec żółty efektownie wygląda w pobliżu oczek wodnych. Poleca się go sadzić na rabatach obok większych roślin, by nie zagłuszył ich siłą swojego wzrostu. Dobrze wygląda w sąsiedztwie traw ozdobnych i kwitnących krzewów. Można go uprawiać w dużych pojemnikach.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Johabu/CC BY-SA 3.0/Link, Col Ford and Natasha de Vere/Hemerocallis lilioasphodelus/CC BY 2.0/Link

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści